Co jeść, aby mieć ładną cerę? Jedzenie na piękną skórę i wyrównanie poziomu hormonów

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Co mają hormony do stanu naszej skóry

Poziom hormonów w organizmie może ulec zmianom z wielu różnych przyczyn. Kiedy hormony znajdują się w nierównowadze mogą stać się przyczyną wielu problemów zdrowotnych, w także problemów skórnych, takich jak np. trądzik, egzema czy ogólne pogorszenie stanu elastyczności i jędrności skóry (zwłaszcza pod oczami).

Zauważ, że w trudnych okresach życiowych (stresujące sytuacje), tuż przed pojawieniem się miesiączki czy w trakcie menopauzy – czyli w momentach, kiedy hormony wręcz szaleją w naszym organizmie, stan skóry najłatwiej i najszybciej ulega pogorszeniu. Nie jest, więc niczym niezwykłym stwierdzenie, że hormony mogą siać spustoszenie na naszej skórze.

 

Jak wyrównać poziom hormonów w organizmie

Jedzenie na skórę - zdrowe warzywaNajlepszym i naturalnym sposobem na wyrównanie poziomu hormonów w organizmie jest odpowiednia dieta! Przekonałam się o tym, kiedy wyniki badań potwierdziły podwyższony stan poziomu niektórych hormonów (czego efektem były: nadmierne wypadanie i przesuszenie włosów, łamliwe paznokcie i mnóstwo wyprysków na twarzy i dekolcie oraz zmęczony wyraz twarzy). Oczywiście dostałam zalecenie od lekarza na wykupienie kilku recept w aptece i regularne spożywanie przeróżnych chemicznych specyfików. Jednak już wtedy, ostrożnie podchodziłam do farmaceutycznych wynalazków, i zamiast do apteki popędziłam na pobliski bazarek, aby uzupełnić lodówkę w świeże porcje warzyw i owoców.

Od kilku dobrych lat odżywiam się zdrowo i zwracam uwagę na to, co ląduje na moim talerzu. Jednak zdarza mi się popaść w pewne skrajności i przez kilka tygodni (z wygody) jeść praktycznie w kółko to samo. W ten sposób łatwiej o niedobory składników pokarmowych w diecie. Bo prawidłowa dieta powinna być ZRÓŻNICOWANA. Jeżeli zaś mamy tutaj na myśli stan naszej skóry z pewnością powinny znaleźć się w niej produkty zawierające: witaminy, minerały, antyoksydanty i zdrowe tłuszcze.

Zdrowa skóra, włosy i paznokcie w bardzo dużej mierze zależą od diety.

 

Od czego zacząć?

Pierwszy krokiem powinno być całkowite odstawienie na jakiś czas (np. na 3 miesiące) niektórych produktów pokarmowych, po to, aby sprawdzić jaki będzie efekt na naszej skórze. W tamtym czasie całkowicie zrezygnowałam z:

  • Cukru i produktów zawierających cukier,
  • Wysoko przetworzonej żywności,
  • Soi i produktów zawierających soję (niesfermentowanych),
  • Niezdrowych tłuszczy (margaryn, olejów rafinowanych oraz potrawach przyrządzanych na tych tłuszczach).

Obecnie w mojej diecie bardzo sporadycznie pojawiają się produkty z tej listy. Najczęściej na wyjazdach czy okazjach gdzie, albo nie mam wyboru, albo niektóre ciasta są tak pyszne, że trudno jest mi się im oprzeć. Jednak wierzę, że tak jak od jednej sałatki nie poprawi się nagle stan skóry, tak od jednego ciastka się nie pogorszy.

Najważniejsza jest równowaga. I tak jak już kiedyś pisałam stosuję się do zasady 80/20. Co oznacza: 80% zdrowej żywności i 20% mniej zdrowej (ale też nie śmieciowej).

 

Żywność dla zdrowej skóry

Jedzenie na skórę, czyli co jeść, aby mieć zdrową, piękną skórę i wyrównać poziom hormonów:

 

  • Co jeść, aby mieć ładną skórę - owoce leśneOwoce leśne – maliny, truskawki, jagody, jeżyny, borówki – to ogromna zawartość antyoksydantów, i jednocześnie mała zawartość cukru. Niestety są to owoce sezonowe i przez większość miesięcy nie mamy ich pod ręką. Można i z tym sobie poradzić! W ostatnim sezonie, kiedy ceny borówek, jagód i truskawek były najniższe, zaopatrzyłam się z większą ilość tych owoców i po delikatnym wypłukaniu i osuszeniu przełożyłam je do specjalnych plastikowych, spożywczych torebek służących do zamrażania żywności i voila! Teraz 2-3 razy w tygodniu dodaję garść leśnych owoców do porannego koktajlu.
  • Jedzenie na zdrową skórę - kurkumaKurkuma, która bogata jest w przeciwutleniacze, zwalcza stany zapalne będące jedną z głównych przyczyn nieprawidłowości naszej skóry. Kurkuma to przyprawa, która uratowała nie tylko moją skórę, ale i wzmocniła odporność w trudniejszych okresach mojego życia. Jeśli interesujesz się zdrowym odżywianiem kurkuma musi znaleźć się na Twojej liście zakupów. Nie masz pomysłów co z nią zrobić? Wypróbuj przepis na napój migdałowy z kurkumą i imbirem.
  • Jedzenie na piękną skórę - mogdałyOrzechy włoskie oraz migdały – zawierające zdrowe tłuszcze omega-3, pomagające walczyć z depresją i zmiennymi nastrojami (PMS!). Ponadto te zdrowe tłuszcze działają również przeciwzapalnie i wyrównują poziom hormonów we krwi (insuliny), którego wahania są główną przyczyną trądziku u kobiet.
  • Jedzenie na ładną skórę - płatki owsianePłatki owsiane – bogate w błonnik i krzem, składniki niezbędne w diecie dla zdrowe skóry! Krzem uelastycznia skórę i walczy z oznakami starzenia się skóry, a błonnik wręcz „wypłukuje” zanieczyszczenia z organizmu pomagając odtruć skórę i nadać jej zdrowego wyglądu. To jeszcze jeden powód, aby wybrać owsiankę na zdrowe śniadanie! Płatki owsiane możesz jeść na zmianę z amarantusem, komosą ryżową, kaszą jaglaną czy miłką abisyńską – każde z tych zbóż bogate jest w witaminy i związki mineralne!
  • Jedzenie na ładną cerę - awokadoAwokado jest pełne zdrowych tłuszczów, które pomagają ustabilizować poziom cukru we krwi. Ponadto awokado zawiera potas, magnez, wapń, witaminę C i E, luteinę, a także antyoksydanty, które czynią je jednymi z najlepszych pokarmów dla Twojej skóry. Jeśli mowa o zdrowych tłuszczach nie mogę pominąć tutaj oleju kokosowego, o którego wspaniałych właściwościach pisałam tutaj: Jaki olej kokosowy wybrać oraz sprawdzone sposoby zastosowania w kuchni jak i w łazience.
  • Jedzenie na piękną skórę - brokułyBrokuł jak i kalafior to bogactwo witamin przeciwstarzeniowych: A i C, beta karotenu oraz źródło błonnika. Wszystkie te substancje przyczyniają się do poprawy jakości skóry oraz równoważenia poziomu hormonów we krwi. Aby brokuł nie stracił swoich cennych właściwości nie gotuj go zbyt długo. Wystarczy jak włoższysz go do wrzatku na 2 minuty. Niech będzie chrupki i lekko twardawy.
  • Zielona herbata dobra na skóręZielona herbata i czystek – czyli mnóstwo przeciwutleniaczy i związków polifenolowych, które działają przede wszystkim przeciwzapalnie. Ponadto katechiny zawarte w zielonej herbacie hamują wzrost bakterii i wirusów. Pamiętaj, aby korzystać z wszystkich zalet zielonej herbaty, należy odpowiednio ją przygotować: woda powinna mieć około 80 stopni Celsjusza, a parzenie powinno trwać około 3 minut. Tę samą herbatę można parzyć nawet do trzech razy. W przypadku czystka – woda, którą go zalewamy, powinna mieć temperaturę około 95 stopni, a parzenie trwać około 8 do 10 minut. Tę samą porcję czystka można parzyć nawet do 4 razy.

 

Co jeszcze włączyć do swojej diety?

Ponadto warto zwrócić uwagę i włączyć do swojej diety:

  • Bataty, czyli słodkie ziemniaki – jedne z najbardziej wartościowych produktów żywieniowych na świecie i mój ulubiony obiad kilku ostatnich miesięcy (duża dawka witamuny E łagodzi stany zapalne),
  • Buraki (odtruwają organizm oraz obniżają poziom złego cholesterolu) i marchew (witamina C + beta karoten dla zdrowo wyglądającej skóry),
  • Jarmuż i inne zielonolistne warzywa (szpinak i najróżniejsze odmiany sałaty),
  • Granaty, które wpływają korzystnie na pamięć oraz zdrowie serca, koją nerwy, a tym samym porządkuję gospodarkę hormonalną i przyczyniają się do zdrowego wyglądu skóry,
  • Figi, zawierające wapń, witaminy z grupy B oraz magnez –  związki odpowiedzialne za utrzymanie dobrej kondycji organizmu oraz łagodzące wahania nastrojów,
  • Siemię lniane oraz oliwę z oliwek (extra virgin) – źródła zdrowych kwasów tłuszczowych oraz błonnika w przypadku siemienia, a także roślinnych fenoli, które wspomagają regulację równowagi hormonalnej
  • Kakao – najlepiej surowe i bez dodatków (magnez!),
  • Oraz pić dużo wody!

 

Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że wprowadzenie tych produktów do codziennej diety (i jednoczesne ograniczenie wyżej wymienionych szkodliwych przetworów) powoduje zmiany nie tylko na naszej skórze, ale w całym ciele jak i ogólnym samopoczuciu.

Dla mnie, dieta bogata w warzywa i owoce, wzbogacona strączkami, zdrowymi kaszami i tłuszczami to świetny sposób na poczucie lekkości, energię, dobry nastrój i wzrost pewności siebie! Bo jak zapewne wiesz ciało i umysł są ze sobą nierozerwalnie połączone i zmiana w jednym z obszarów naturalnie prowadzi do zmian w drugim.

Kup licencję

Podobne wpisy

13 komentarzy to “Co jeść, aby mieć ładną cerę? Jedzenie na piękną skórę i wyrównanie poziomu hormonów”

    • Gosia Mostowska

      Karolino, nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić kiedy pojawią się pierwsze widoczne efekty na skórze, bo każdy z nas jest inny, jednak mogę stwierdzić, że w organizmie zmiany zaczną się dziać od razu. Nasz organizm reaguje na wszystko czego mu dostarczamy. Na zewnątrz możesz to zobaczyć po pewnym czasie. Jednak NA PEWNO zobaczysz.

      Może również wystąpić efekt oczyszczania, o którym wspomniałaś (u mnie tak było przez prawie 3 miesiące), ale niech Cię to nie zniechęca, bo naprawdę warto – dla zdrowia i lepszego samopoczucia.

      Innym istotnym punktem tutaj jest, mimo wszystko, nie stresować się że skóra nie wygląda tak jak byśmy tego chciały, bo prowadzi to niepotrzebnie do ponownego zachwiania równowagi hormonalnej (stres!). Odpuścić i skupić się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu, a kóra zareaguje tak jak należy.

      W następnym artykule opiszę dodatkowe rzeczy, które możesz zrobić dla siebie (oprócz diety), aby wyrównać poziom hormonów naturalnie.

    • Gosia Mostowska

      Najlepiej sprawdzać skład i wybierać te najbardziej naturalne. Osobiście uwielbiam mleko migdałowe oraz kokosowe, i piję je na zmianę z ryżowym (orzechowym lub waniliowym, bo smakują wybornie). Jednak mleko roślinne nie jest napojem, który można pić bez umiaru, dlatego nawet jeśli smakuje pysznie, lepiej nie przekraczać 1 szklanki dziennie.

  1. Paulina

    Muszę przyznać, że większość zdrowych zasad i produktów włączyłam do swojej diety (łącznie z zasadą 80/20 ;)
    Ja robię sobie często kiszone buraki – sok wypijam a z buraków robię pyszną surówkę – bomba witaminowa. Polecam!

    • Gosia Mostowska

      Paulino, czy masz jakiś sprawdzony sposób/przepis na te buraki kiszone? Od dawna chcę coś takiego zrobić!
      Jeżeli chodzi o sos sojowy to jest to produkt niepoddany fermentacji, którego radziłabym unikać. Fermentowana soja, czyli np. miso, natto czy tempeh są w porządku. Jeśli lubisz typowy sos sojowy, spróbuj zastąpić go sosem shoyu, w którym nasionka soi są już fermentowane :)

      • Paulina

        Mam sprawdzony przepis z bloga Kwestia Smaku. Robiłam już kilka razy z tego przepisu i jest super.
        Trochę go modyfikuję, bo po zalaniu buraków wodą z solą, trzymam kilka dni na blacie w kuchni i tak 1-2 razy dziennie zbieram pianę, która się zbiera. Jak widzę, że już się nie zbiera, zamykam słoik i wstawiam do lodówki na jakieś 2 tygodnie. Czasami zapominam o nich i tak stoją nawet miesiąc ale dzięki temu są nawet lepsze. W tym roku planuje po prostu zrobić od razu kilkanaście słoików, żeby pić regularnie.
        Poszukam tego sosu, o którym piszesz, dziekuję za radę :)

        • Gosia Mostowska

          Dzięki Paulino, teraz już na pewno zrobię te kiszone buraki :)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.