Zboże przyszłości: quinoa, czyli komosa ryżowa

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Jak w jednym pożywieniu zapewnić sobie odpowiednią dawkę białka, pożądanych tłuszczy i zdrowych węglowodanów?

Wystarczy przyrządzić posiłek z udziałem niezwykle wartościowych ziarenek! Komosa ryżowa inaczej zwana quinoa jest zaliczana do tzw. SUPER FOOD, czyli pożywienia przyczyniającego się do lepszej pracy naszego organizmu.

Jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało słowo ‘quinoa’ nie wymawiamy tak jak piszemy. Aby było bardziej skomplikowanie mówimy: ‘kin-ła’ (keen-wah). Nie zmienia to jednak faktu, że quinoa jest niezwykle pożytecznym pokarmem i warto uwzględnić ją w naszym jadłospisie.

 

Dlaczego warto sięgnąć po Quinoę?

Pierwszy raz zetknęłam się z komosą, kiedy poszukiwałam substytutów białka zwierzęcego. Jako, że nie jem mięsa, a jestem osobą aktywną potrzebowałam czegoś, co zapewni mi wystarczającą ilość pełnowartościowego białka. Quinoa była właśnie takim produktem, dlatego zagościła w moim menu na stałe. Ale nie tylko o białko tutaj chodzi.

Warto jeść - quinoa, czyli komosa ryżowaQuinoa jest pełna wartościowych witamin i składników mineralnych. Znajdziemy w jej składzie:

  • żelazo,
  • mangan,
  • miedź (odpowiedzialne za naszą kreatywność, zdolność myślenia i zapamiętywania),
  • fosfor (prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego),
  • wapń,
  • fluor ( dla zdrowych kości i zębów!),
  • cynk (dla zdrowej skóry i super odporności).

Ponadto witaminy z grupy B, witamina C, i D sprawiają, że komosa ryżowa wpływa dobroczynnie na niemalże cały organizm.

 

Zdrowy układ pokarmowy i skóra

Błonnik to kolejny super składnik komosy. Warto podkreślić, że quinoa zawiera go dwa razy więcej niż większość zbóż, a jak wiemy błonnik świetnie usprawnia pracę naszego układu pokarmowego. Ponadto odpowiedzialny jest za ograniczenie wchłaniania substancji toksycznych z pożywienia.

Jeśli Wam mało, dodam że quinoa jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe (to zdrowe tłuszcze, które m.in. obniżają poziom złego cholesterolu i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej), oraz przeciwutleniacze, co czyni ją bardzo silnym antyoksydantem opóźniającym starzenie się organizmu i przyspieszającym regenerację komórek.

Na koniec kolejny świetny powód, aby wprowadzić komosę do swojego jadłospisu: quinoa jest źródłem cennych węglowodanów złożonych i posiada niski indeks glikemiczny (co oznacza, że po pierwsze dostarczy Ci sporo energii, a po drugie energia ta będzie uwalniana stopniowo).

 

Jak przyrządzić zdrowy posiłek z komosą?

Po pierwsze dokładnie wypłucz ziarna pod bieżącą wodą. Następnie zagotuj quinoa w proporcji 1:2 (tzn. 1 dawka quinoa na 2 dawki wody, np. pół kubeczka quinoa na cały kubeczek wody). Gotuj ją na małym ogniu przez około 15-20 minut, tak aby wchłonęła całą wodę. To wszystko! Proste, prawda? :).

Komosę możesz spożywać na słodko w połączeniu z ulubionymi owocami i bakaliami (moje ulubione!) lub na słono zamiast ziemniaków, ryżu lub przyrządzając z niej zdrową i pożywną sałatkę.

Smacznego i na zdrowie!

Kup licencję

Podobne wpisy

2 komentarze to “Zboże przyszłości: quinoa, czyli komosa ryżowa”

  1. Rudzia

    Tyle rzeczy nowych poznaję! Najpierw kasza jaglana, a teraz to! Przyznam, ze cena mnie trochę odstraszyła, ale kupiłam jedno opakowanie „na spróbowanie”, jestem ciekawa smaku i jutro na śniadanie gotuję ze śliwkami! Dzięki!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.