30 życiowych lekcji na 30 urodziny, czyli czego nauczyłam się przez ostatnie lata

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Lubię podsumowania i refleksje noworoczne. I pomimo, że mamy dopiero czerwiec, tak się składa, że kilka dni temu skończyłam 30 lat. Okrągła, piękna liczba. Idealna, aby na moment zwolnić, wyciszyć umysł, i zastanowić się głęboko jak ostatnie lata wpłynęły na to, kim jestem dzisiaj.

Przy tej okazji stworzyłam listę 30 lekcji, których uczyłam się przez ostatnie lata. Lekcji, które okazały się mieć znaczący wpływ na moje dotychczasowe życie i spojrzenie na siebie i szczęście. Bo kto nie chce być szczęśliwym? O co właściwie w życiu chodzi jak nie o szczęście?

Dzisiaj dzielę się z Wami czymś niezwykle dla mnie ważnym. Ideami, które pomogły mi, stać się lepszym człowiekiem. Pomogły mi stać się tym, kim jestem dzisiaj.

 

SZCZĘŚCIE

1. Naucz się widzieć siebie tak samo jak widzą Cię ludzie, którzy Cię kochają.

2. Nie porównuj siebie do innych i nie próbuj być kimś innym. Bądź sobą, każdy inny jest już zajęty.

3. Szczęście to czysty wybór. Nieszczęście też. Zastanów się, co dzisiaj wybierasz?

4. Praktyka wdzięczności to jedna z najlepszych dróg prowadząca do głębokiego poczucia szczęścia i dostrzeżenia rzeczy, które już mamy, a z których, na co dzień nie zdajemy sobie sprawy.

5. Medytacja jest najtrudniejszym i jednocześnie najskuteczniejszym ćwiczeniem umysłu. Medytacja pozwala Ci spojrzeć na pewne sprawy z dystansu oraz uświadamia, że jedynym miejscem gdzie powinien być Twój umysł jest tam, gdzie znajduje się Twoje ciało.

 

ZDROWIE

6. Twoje ciało to jedyne ciało jak będziesz miał. Musisz o nie zadbać.

7. Równowaga i umiar to dwa kluczowe komponenty zdrowego życia.

8. Twoje ciało zna odpowiedź na każde pytanie, musisz tylko nauczyć się go słuchać.

9. Sen to fundamentalny element dobrego zdrowia i samopoczucia. Wysypiaj się i nie zaniedbuj odpoczynku.

10. Jesteś tym, co jesz. Kropka.

 

STYL ŻYCIA

11. Im mniej rzeczy posiadasz, tym bardziej jesteś spokojny.

12. Codzienne nawyki Tworzą Twoje życie. Zacznij teraz, bo im jesteś starszy, tym trudniej jest pozbyć się tych niechcianych nawyków, i jednocześnie wprowadzić nowe.

13. Praktyka to najlepszy sposób, aby być w czymś lepszym. Możesz mieć świetny plan, ale jeśli nie zaczniesz go realizować, pozostanie on tylko świetnym planem.

14. Naucz się wcześniej wstawać. Zobaczysz ile rzeczy uda Ci się zrobić o poranku.

15. Istnieje jeden dobry sposób na przyjęcie komplementu adresowanego w Twoim kierunku. Kontakt wzrokowy, uśmiech, i szczere „dziękuję”.

 

ROZWÓJ

16. Nie myśl o tym, „co powiedzą ludzie”. Na koniec dnia zostaniesz sam ze sobą i tym, co udało Ci się osiągnąć. Rób to, co uważasz za słuszne.

17. Pierwsi nigdy nie podążają za tłumem.

18. Nie bierz siebie zbyt poważnie, wyluzuj i naucz śmiać się ze swoich potknięć i niedoskonałości.

19. Nie oceniaj, jeśli sam nie chcesz być oceniany.

20. Nie obrażaj się na ludzi. Rozmawiaj i spróbuj zrozumieć.

21. Im bardziej wierzysz w siebie i siebie akceptujesz, tym mniej potrzebujesz wiary i akceptacji od innych.

22. Żeby zobaczyć, najpierw musisz uwierzyć.

23. Niech sukcesy innych będą dla Ciebie inspiracją. Zazdrość nie prowadzi do niczego dobrego.

24. Zamiast myśleć: „Dlaczego”, pomyśl: „Jak”, „Co” lub „Gdzie”. Zamiast pytać: „Dlaczego nie potrafię tego zrobić?”, zapytaj: „Jak mogę to zrobić/Co mogę zrobić?”. Zamiast: „Dlaczego nie spotykam na swojej drodze wartościowych ludzi?”, zapytaj: „Jak/Gdzie mogę spotkać wartościowych ludzi?”.

 

RELACJE

25. Życie w internecie nigdy nie zastąpi prawdziwych relacji.

26. Rób więcej, aniżeli inni od Ciebie oczekują. Od razu się wyróżnisz.

27. Absolutnie nie ma żadnego sensu, abyś podtrzymywał toksyczne relacje. Lepiej być samemu, aniżeli w z osobą, która ma na nas destrukcyjny wpływ.

28. Okazuj szacunek i szczere zainteresowanie starszym osobom. Kiedyś i Ty będziesz w ich wieku.

29. Bądź szczęśliwy sam ze sobą, zanim zechcesz stworzyć szczęśliwy związek z innym człowiekiem.

30. Kochaj i okazuj miłość. To prawdopodobnie najpiękniejsze i najpotężniejsze uczucie.

 


Ciekawa jestem czy Wy również robicie takie podsumowania? Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielicie się w komentarzach swoimi ulubionymi lekcjami czy ideami, którymi kierujecie się w życiu.

Kup licencję

Podobne wpisy

8 komentarzy to “30 życiowych lekcji na 30 urodziny, czyli czego nauczyłam się przez ostatnie lata”

 1. Dorota

  Gosiu, sto lat!
  Bardzo mądre te lekcje – wspaniale, że odkryłaś je w tak młodym wieku :-)

  Moje złote zasady – w dużej mierze zbieżne z Twoimi, ale odkryte już po trzydziestce ;-) – o których staram się pamiętać to:

  – poznaj siebie i bądź sobą: nie da się zmienić swojej głębszej natury, szkoda czasu na takie próby, udane życie można zbudować tylko na podstawie swojej autentycznej natury, dlatego trzeba ją poznać i zaakceptować

  – jest tylko miłość: mimo, że człowiek jest zdolny i do dobra, i do zła, to dobro nam służy, wierzę, że społeczeństwo można zbudować w oparciu o miłość właśnie, współczucie dla innych (i siebie!) to podstawa

  – otwórz się na paradoksy: trenuj swój umysł w elastyczności – może się to niezbyt dobrze kojarzyć, ale życie jest paradokslane i zamykając się na niektóre jego aspekty, które akurat nam nie pasują, skazujemy siebie (i innych) na cierpienie

  – nie bój się bać: nie uciekaj przed trudnymi emocjami, nie próbuj ich zdusić ani się im nie poddawaj, po prostu je poczuj, trenuj swoje serce w wytrzymałości

  Uściski,

 2. Daria

  Gosiu, wszystkiego najlepszego z okazji urodzin!
  30-tka to piekny wiek – najgorsze juz za Toba, a przed Toba jeszcze tyle wspanialosci zycia, w ktorych dopiero teraz, dzieki doswiadczeniom poprzednich lat, bedziesz w stanie sie naprawde rozsmakowac. Zycze Ci szczescia, zadowolenia z samej siebie, szacunku do siebie i innych. Oraz madrosci, ktora pozwoli Ci podejmowac sluszne decyzje :-)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.