Jak pozbyć się toksycznych osób ze swojego otoczenia?

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Z pewnością znasz takie osoby, w towarzystwie których nie czujesz się najlepiej. Pomimo, że osoby te odbierają Ci energię i po spotkaniu z nimi często jesteś zmęczony czy zestresowany, czasem nie potrafisz po prostu przestać się z nimi spotykać. Czujesz, że coś jest nie tak w Waszej relacji, jednak brak Ci tego czegoś, aby ją zakończyć.

 

Często również jest tak, że ta druga osoba wywiera na nas silny wpływ emocjonalny, coś na zasadzie szantażu emocjonalnego, i nawet jeśli chciałbyś więcej się z nią nie spotykać, po prostu nie potrafisz. Nie chcesz przecież wyjść na egoistę, patrząc tylko na swoje potrzeby, prawda?

 

Osoby, z którymi się zadajesz potrafią w bardzo dużym stopniu wpłynąć nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również na Twoją motywację i ogólny styl życia.

 

Ponadto udowodniono, że relacje w dużym stopniu odpowiedzialne są za Twoje zdrowie. O tym jak relacje wpływają na stan naszego zdrowia pisałam tutaj.

 

Znasz z pewnością stwierdzenie o pięciu dorosłych osobach, z którymi spędzasz najwięcej czasu. Te pięć osób pokazuje w pewnym sensie jaki Ty jesteś. Pomyśl o tych osobach, widzisz podobieństwa? Z pewnością takie znajdziesz, ponieważ to z kim przebywamy wpływa na kształtowanie naszego charakteru.

 

Jeśli często przebywasz w towarzystwie osób negatywnie nastawionych do świata, wiecznie narzekających i niezadowolonych niestety przejmujesz w części ich punkt widzenia. Dokładnie odwrotnie jest, gdy spotykasz się z ludźmi życzliwymi, optymistycznymi i pogodnymi. Przejmujesz od nich siłę i motywację do działania.

 

Jak pozbyć się toksycznych osób i zakończyć relacje, które nam nie służą?

 

Jak pozbyć się toksycznych osób ze swojego życia

 

Po pierwsze dobrze, abyś określił kim są te osoby. Weź kartkę lub otwórz dokument tekstowy i zapisz ich imiona. Na tym etapie zadaj sobie kilka pytań:

 

  • Kto ma na mnie zły wpływ?
  • Z kim nie mam ochoty się spotykać/rozmawiać, a jednak to robię?
  • Kto odbiera mi energię?

 

Po drugie przeanalizuj całą sytuację: czy rzeczywiście tylko jedna strona jest odpowiedzialna za Wasze relacje? Czy można coś tu jeszcze naprawić czy najlepszą decyzją będzie zakończenie tej znajomości? Jeśli uważasz, że warto o nią walczyć, napisałam kiedyś artykuł o jednej prostej zasadzie, która może wzbogacić Ciebie i Twoje relacje, zajrzyj do niego.

 

  • Jak się czuję po spotkaniu z tą osobą?
  • Jakie uczucie wywołuje we mnie sama myśl o tej osobie?
  • Co czuję, kiedy myślę o naszej relacji?
  • Co jest powodem takich odczuć?
  • Czy mam sobie coś do zarzucenia, jeśli tak, to co?

 

Kiedy odpowiesz sobie na te pytania, z pewnością zauważysz czy relacja, o której myślisz jest warta tego, aby nad nią pracować. Jeśli uważasz, że odbiera Ci tylko energię, najwyższa pora, aby ją po prostu zakończyć.

 

Z pewnością nie będzie to łatwy proces, ale zastanów się czy naprawdę chcesz spędzać swój cenny czas z kimś, kto odbiera Ci energię i powoduje, że czujesz się źle?

 

 

Rozmowa

Nie możesz po prostu odejść czy przestać się odzywać. Pomyśl jak Ty byś się czuł, gdyby ktoś z Twoich znajomych nagle po prostu zniknął z Twojego życia? Odszedł bez słowa? Nawet jeśli czułbyś, że tak będzie lepiej dla Waszej relacji, nie dałby Ci spokoju fakt, że tak naprawdę nie wiesz dlaczego ta osoba odeszła. Dlatego szczera rozmowa jest tak ważna.

 

Jeśli Ci to pomoże możesz się do niej wcześniej przygotować spisując tematy które będziesz chciał poruszyć. Postarajcie się naprawdę wysłuchać drugiej strony i nie przerywajcie sobie wzajemnie.

 

Ustal termin spotkania, znajdź neutralne miejsce i pamiętaj, aby rozmowa odbywała się w spokojnej atmosferze. Nie daj się ponieść złości czy innym negatywnym emocjom, nawet jeśli to druga strona je zainicjuje.

 

 

Wdzięczność

Pozostań z dobrymi uczuciami. Każda relacja wnosi coś do Twojego życia. Z każdej relacji możesz wynieść dla siebie coś wartościowego. Zamiast czuć złość czy jeszcze gorzej żal, poczuj wdzięczność za to, że miałeś okazję spotkać tę osobę i nauczyć się od niej nowych rzeczy. Każda relacja rozwija, spójrz na to z tej strony.

 

Podczas rozmowy podziękuj drugiej osobie za to, że była i za wszystko inne, za co jesteś jej wdzięczny.

 

 

Lekcja

Czego nauczyłeś się z tej relacji?

 

To ostatni krok do poczucia zadowolenia pomimo niezbyt przyjemnej sytuacji. Właśnie zakończyłeś relację, która negatywnie na Ciebie wpływała. Możesz na początku czuć się dziwnie i nieswojo. To normalne. Zastanów się jednak co wynosisz dla siebie z Waszej znajomości?

 

  • Czego nauczyłeś się od tej osoby?
  • Jakie wnioski nasuwają Ci się po zakończeniu Waszej relacji?

 

Spójrz na to jak na lekcję. Kolejną lekcję, którą daje Ci życie. Od Ciebie tylko zależy jak ją wykorzystasz.

Kup licencję

Podobne wpisy