Jak utrzymać motywację do ćwiczeń? Poznaj 9 sposobów, żeby się chciało!

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Mateusz nie lubił siebie. Nie lubił siebie za to, że poprzez swój niezdrowy tryb życia narażał się na wiele nieprzyjemności. Nieracjonalna dieta i brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej przyczyniały się do ciągłego zmęczenia, coraz to gorszych wyników badań i niestety – sylwetki, która znacznie odbiegała od tej wymarzonej kiedyś przez Mateusza.

Bo Mateusz podjął pewnego razu postanowienie, że zmienia swoje życie! Zaczyna biegać! Od jutra! Od dzisiaj! Od teraz! Wyszedł i przebiegł kilkaset metrów, po czym dysząc ciężko usiadł na ławce. Stwierdził, że za bardzo się zapuścił i sport nie jest dla niego. Próbował tak jeszcze wiele razy. Za każdym razem biegł coraz dłużej, mimo to, po 3 miesiącach porzucił bieganie. Co się zatem stało, że Mateusz pomimo zauważalnych efektów przestał biegać i powrócił do swojego wcześniejszego trybu życia?

 

AMBICJA

Mateusz tak jak wiele osób zaczynających przygodę ze sportem stawia sobie wysoki cel. Obiecuje sobie wręcz niemożliwe. A przecież naszego organizmu nie oszukamy! Nie jesteśmy w stanie w kilka miesięcy nadrobić czegoś, na co „pracowaliśmy” kilkanaście czy kilkadziesiąt lat! Nie zadowoleni z efektów o jakich marzyliśmy, porzucamy nasze postanowienia, aby za jakiś czas znów do nich powrócić.

Zastanów się jednak, kim byś był dzisiaj gdybyŚ od pierwszego razu kiedy zacząłeś, nie przestawał i dawał z siebie coraz więcej? Dzisiejszy wpis dedykuję tak amatorom jak i osobom regularnie ćwiczącym, bo dobra dawka motywacji zawsze się przyda! :)

 

 

SYSTEMATYCZNOŚĆ TO PODSTAWA

Jeśli uprawiasz jakiś sport, wiesz zapewne, że najważniejsza jest systematyczność! Tylko regularne treningi zapewnią Ci efekty, o jakich marzysz! Dlatego tak ważne jest, aby się nie zniechęcać i utrzymać wysoki poziom motywacji już na zawsze. Znalazłam kilka sprawdzonych (przeze mnie jak i przez moich znajomych i nieznajomych również) sposobów na obudzenie w sobie ducha walki i zmotywowanie się jeszcze mocniej do wysiłku fizycznego! Zaczynamy!

 

CEL

1. Przede wszystkim – miej jasno określony cel! Co chcesz osiągnąć dzięki regularnym treningom? Co zyskasz jeśli zaczniesz ćwiczysz, a co możesz stracić, jeśli tego nie zrobisz? Pamiętaj przy tym, aby zachować rozsądek, tzn. dostosować swój cel do własnych możliwości i czasu jakiego potrzebujesz na jego osiągnięcie. Zacznij od czegoś mniejszego, stopniowo wyznaczając ważniejsze i trudniejsze do osiągnięcia cele. Możesz posłużyć się tutaj metodą małych kroków Kaizen. Za każdym razem, kiedy będziesz wątpić w sens uprawiania sportu, zerknij na swój cel i wszystkie korzyści z niego wynikające. Przypomnij sobie, dlaczego właściwie postanowiłeś zacząć ćwiczyć.

 

MOTYWACJA OD INNYCH

2. Znajdź osoby ze swojego otoczenia, którym również zależy na byciu fit. Znajomi lub bliscy, którzy ćwiczą, mogą swoim myśleniem i trybem życia, skutecznie zachęcić Cię do uprawiania sportu. Ponadto, w grupie raźniej i można wzajemnie siebie motywować. Zaproś zatem do treningu kogoś, kto będzie obserwował Twoje poczynania. Jeśli znajomi wolą inaczej spędzać czas to może właśnie Ty będziesz tym motywatorem i prekursorem aktywności fizycznej w Waszej grupie?

 

PLAN

3. Zrób plan treningowy i odhaczaj systematycznie co udało Ci się wykonać. Sprawdzaj swoje postępy co jakiś czas. Możesz również wykonać test sprawdzający Twoje możliwości, zapisać wyniki i powrócić do niego za jakiś czas, sprawdzając swoje postępy. Jestem pewna, że przy systematycznych treningach po jakimś czasie, będziesz znacznie silniejszy i wytrwalszy, co jeszcze bardziej podciągnie Twoją motywację!

 

INSPIRACJA

4. Inspirujące zdjęcia, filmy, czyli obraz – to, co do nas przemawia. Na zdjęciu widzisz to, co chciałbyś widzieć w lustrze i już sobie wyobrażasz jak za x czasu właśnie tak będziesz wyglądał! Ale jest tylko jedna droga, aby zdobyć to, na czym tak bardzo Ci zależy – trening! Pamiętaj jednak przy tym, aby zachować równowagę. To Ty jesteś tutaj najważniejszy i to Twoje ciało się zmienia. Nie porównuj się zatem do tych osób, tylko rób wszystko, aby być najlepszą wersją samego siebie.

 

ZABAWA

5. Znajdź ćwiczenia, których wykonywanie sprawia Ci przyjemność. Włącz je do swojego planu treningowego i wciąż poszukuj nowych inspiracji! Nie zmuszaj się do rzeczy, które nie sprawiają Ci przyjemności i po wykonaniu których nie odczuwasz satysfakcji. Skoncentruj się na wysiłku, który lubisz. Może być to bieganie, jazda na rowerze, pływanie, praktyka jogi, czy nawet spacer. Każdy krok się liczy! Pamiętaj, że sport ma być dla Ciebie czystą przyjemnością! Oczywiście nie obejdzie się bez bólu, ale jak to mówią: no pain, no gain.

 

Jak utrzymać motywację do ćwiczeń. Ciesz się aktywnością fizyczną!Ostatnio wróciłam do tego artykułu i odkryłam, że tzw. mostek nadal jest jedną z moich ulubionych pozycji jogowych! To, co się zmieniło to z pewnością jakość tego ćwiczenia. Niesamowite jak szybko pojawiają się efekty codzinnej pracy :) W moich nowszych wpisach możesz zobaczyć jak obecnie wygląda mój mostek.

 

MUZYKA

6. Stwórz swoją niepowtarzalną playlistę, składającą się z utworów dających tzw. kopa! Muzyka, może dodać Ci sił w kryzysowych momentach, dodatkowo po pewnym czasie pewne utwory zaczną kojarzyć Ci się z treningiem! Usłyszysz jakiś utwór, a Twój umysł od razu pomyśli „to chyba pora na trening?”. Ponadto dzięki takiej muzyce z pewnością nieraz wpadniesz w niejaki trans treningowy.

 

WYJDŹ Z DOMU

7. Znajdź miejsce, w którym ludzie uprawiają sport! Park w ciepłe dni, siłownia w te chłodniejsze. Jeśli potrafisz się zmotywować do ćwiczenia w domu – w porządku. Jednak jeśli odkładasz stale trening, znajdując wciąż sobie inne zajęcia, wyjdź z domu i idź w miejsce, gdzie ludzie się ruszają. Nie zapomnij ubrać wygodnych butów, bo zaraz sam nabierzesz ochoty na małe co nieco. Dodatkowy bonus:

 

Spacerując po parku możesz spotkać uroczego przyjaciela ;).

 

SZUKAJ

8. Poszukuj źródeł motywacji każdego dnia. Odnajduj je w sobie, w innych, w otoczeniu i sposobie myślenia o byciu fit. Chcesz być zdrowy, mieć silne, wysportowane ciało i czuć się dobrze z samym sobą? Naprawdę chcesz tego? Jak myślisz co jeszcze możesz zatem dla siebie zrobić?

 

Od kiedy sprawiłam sobie koszulkę z nazwą mojego bloga, mam kolejny powód do tego, żeby wyjść z domu i pobiegać!

 

RÓŻNORODNOŚĆ

9. Ponadto urozmaicaj! Nie ma chyba nic bardziej demotywującego niż nuda podczas treningu. Dlatego nie pozwól sobie na monotonny trening! Wplataj do niego coraz to nowe ćwiczenia, zmieniaj intensywność, tempo i kolejność wykonywania ćwiczeń. Nie tylko pobudzisz w ten sposób swój umysł i ciało, ale również aktywujesz mięśnie, które do tej pory być może tak intensywnie nie pracowały :).

 

Jak myślisz, jak czułby się dziś Mateusz gdyby 2 lata temu rozpoczynając przygodę ze zdrowym stylem życia, wytrwał w swoim postanowieniu? Kim byłby dzisiaj? Mateusz odpuszczał za każdym razem, gdy pojawiał się znany wszystkim uprawiającym sport kryzys. Doskonale wiem co to kryzys podczas treningu. Ale wiem też, że jeśli go przezwyciężysz staniesz się nową osobą. Każdy taki kryzys umacnia Cię fizycznie jak i mentalnie. Jeśli zastanawiasz się zatem czy nie przestać, pomyśl najpierw dlaczego zacząłeś!

 

Zmęczona? Jeden obraz w głowie, jedna myśl „po co to robię” i… biegnę dalej!

 

A co szczególnie przemawia do Ciebie? A może znasz inne, sprawdzone sposoby na podniesienie motywacji? Jeśli tak, koniecznie podziel się nimi w komentarzach!

Kup licencję

Podobne wpisy

12 komentarzy to “Jak utrzymać motywację do ćwiczeń? Poznaj 9 sposobów, żeby się chciało!”

 1. Renata

  Gosiu, skąd takie spodenki? Poluję już od jakiegoś czasu na podobne, ale wszędzie albo kolorowe albo inny fason, a te są właśnie takie jakich szukam! Myślę, że zakup nowych spodenek także może mnie zmotywować do ćwiczeń:)

  • Gosia Mostowska

   Spodenki pożyczone od mojej siostry na potrzeby zdjęć;) Pochodzą z Nike’a, zakupione w Wielkiej Brytanii, jeśli w polskich sklepach nie możesz znaleźć, polecam zamówić przez Internet.

   Z pewnością nowy strój do ćwiczeń może w jakiś sposób zmotywować, bo jak już mamy nową rzecz to trzeba gdzieś w niej wyjść! A jeśli jest to ciuch typowo sportowy, to gdzie najlepiej? Do parku, na siłownię, do klubu fitness itp. ;)

  • Gosia Mostowska

   Zgadzam się z Tobą Dominika, na świeżym powietrzu ruch przynosi najwięcej satysfakcji! :)

   Dzięki za linka odnośnie wyboru siłowni, rzeczywiście jesienią i zimą przybywa zazwyczaj więcej nowych członków, a zakup karnetu – tak jak napisałaś – z pewnością jest dodatkową motywacją! :) Pozdrawiam

 2. Gosia Mostowska

  Jeśli tylko nagrania, które oglądasz naprawdę motywują Cię do ćwiczeń to tak trzymaj! Zauważyłam, że na mnie ostatnio najlepiej działa „nie myślenie” o tym co za chwilę będę robić. Automatycznie zakładam buty, spodenki, biorę telefon i już mnie nie ma! Biegnę przed siebie zanim zastanowię się czy w ogóle mi się chce :)

  Pozdrawiam Cię Beata!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.