Co zrobić, aby poczuć się lepiej? Moje osobiste sposoby na poprawienie sobie samopoczucia!

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Z pewnością masz takie dni, kiedy nie wszystko układa się tak jakbyś sobie tego życzył. Z pewnością masz takie dni, w których coś „nie gra” i nie czujesz się najlepiej, chociaż sam nie wiesz skąd taki stan. Z pewnością masz takie dni, w które chciałbyś zrobić coś dla siebie, jednak brakuje Ci pomysłu i w konsekwencji nie robisz nic.

Ja również miewam takie dni, w których mój nastrój stoi pod znakiem zapytania. Nauczyłam się jednak radzić sobie z pierwszymi symptomami lekkiego znużenia czy przygnębienia i dzisiaj chcę się z Wami podzielić sposobami, które działają na mnie. Być może (i liczę na to!), że i Ty znajdziesz wśród nich taki, który będzie działał również na Ciebie!

 

Jeszcze kilka dobrych lat temu, kiedy dopadała mnie dokuczliwa chandra, moją reakcją było najczęściej wycofanie lub irytacja. Byłam zła na wszystko i na wszystkich. Nie odzywałam się do nikogo i chciałam być sama. Po kilku godzinach ten męczący stan przechodził, a ja zazwyczaj czułam się beznadziejnie, że właśnie przez ostatnie kilka godzin zamartwiałam się, chociaż nie miałam żadnego wyraźnego powodu.

Właśnie wtedy zaczęłam sięgać po książki o rozwoju osobistym, z których wyniosłam niezwykle istotne lekcje:

 

  • To Ty sam kształtujesz swoje samopoczucie.
  • Od Ciebie zależy jak się czujesz Możesz na tę samą sytuację zareagować gniewem lub spokojem.
  • Jesteś odpowiedzialny za to co myślisz oraz za to co czujesz.

 

Zaczęłam zatem zagłębiać się w istotę poznania siebie i dzięki temu odnalazłam sposoby, które pomagają mi uzyskać dobry nastrój i które przy okazji są bardzo pożyteczne dla mojego zdrowia oraz mojego otoczenia. Dzięki temu, że ja czuję się lepiej, rozsiewam niejako tę pozytywną energię wokół, co skutkuje również dobrym nastrojem osób, w którymi wspólnie spędzam czas :).

 

Co zrobic, aby poczuc sie lepiej. MuzykaMUZYKA

Wstaję rano i czuję, że coś jest nie tak, że nie mam wystarczająco dużo energii i najchętniej położyłabym się z powrotem… Mam na to dwa sposoby. Pierwszym z nich jest właśnie nastrojowa muzyka. Puszczam swój ulubiony kawałek, zamykam oczy, zapominam dosłownie o wszystkim i przez kilka minut próbuję poczuć każdy dźwięk całą sobą.

Kiedy na ciele pojawiają się dreszcze wiem, że właśnie udało mi się wywołać ten pożądany stan. Więcej na temat dobroczynnego wpływu dźwięków przeczytasz w Poznaj stres i zrelaksuj się. Terapia dźwiękiem.

 

SILNE STRONY

Kiedy zauważam, że w mojej głowie zaczynają pojawiać się nieprzyjemne myśli na mój temat, np. „I znów się zaczynasz zamartwiać? Niczego się nie nauczyłaś” natychmiast biorę się odwrócenie tej sytuacji. Biorę kartkę i wypisuję około dwudziestu swoich mocnych stron, co pozwala mi nie tylko na nowo je dostrzec, ale również poczuć się lepiej ze sobą. Następnie staję przed lustrem i wymieniam na głos swoje wartości.

Spróbuj tej metody, gdyż świadomość swoich mocnych stron (i przypomnienie sobie o nich) pozwoli Ci zauważyć jak wielki potencjał w Tobie drzemie i jak wiele rzeczy jesteś w stanie robić. Więcej na ten temat napisałam w artykule: Jak odzyskać pewność siebie.

 

SPOKOJNY UMYSŁ, SZCZĘŚLIWY BRZUSZEK

Siedzę w domu i coś bym zrobiła. Siedzę już tak 10 minut i nadal myślę, że coś bym zrobiła, ale nie robię nic. Wtedy bardzo często przychodzi mi myśl: przygotuję pyszny deser (najlepiej taki, po którym nie będę mieć wyrzutów sumienia ;)).

Jeśli lubisz gotować, ten sposób na poprawę nastroju pewnie jest Ci znajomy. Świetne w nim jest to, że po przyrządzeniu takiego smakołyku (w moim przypadku podczas gotowania umysł bardzo odpoczywa) możesz dodatkowo sprawić przyjemność innej osobie. Nie zapomnij zatem zaprosić kogoś do pomocy przy jedzeniu! ;)

 

PORZĄDEK W OTOCZENIU, PORZĄDEK W GŁOWIE

Mam trochę wolnego czasu. Nie do końca wiem co z nim zrobić, bo mam zbyt dużo rzeczy, które chciałabym zrobić (bardzo często tak mam!). Lubię wtedy przejrzeć jakąś szafkę i wyrzucić lub oddać (jeśli się nadają) rzeczy, które nie są mi potrzebne lub których nie używam od dłuższego czasu. Dzięki temu robię sobie porządek w szafkach jak i w głowie, co pozwala mi następnie ocenić jakie rzeczy do zrobienia są dla mnie ważne i które chciałabym zrobić w pierwszej kolejności.

Zachęcam Cię do takich porządków, więcej o temacie pozbywania się niepotrzebnych rzeczy napisałam w Sztuka minimalizmu w codziennym życiu.

 

UŚMIECH

Pora na sposób, który wymaga trochę odwagi, jednak działa bardzo skutecznie. Wychodzę z domu (lub robię to przy okazji, kiedy idę w konkretnym kierunku czy celu) i uśmiecham się do pierwszych napotkanych nieznajomych.

Reakcje są różne, jednak najczęściej po krótkim zmieszaniu na ich twarzach rozbłyska prawdziwie szczery i niewymuszony uśmiech. Takie chwile na bardzo długo utrwalają się w naszej głowie i przy okazji czynią dzień innych bardziej wartościowym. Uwierz mi, warto. Więcej o ogromnje mocy uśmiechu przeczytasz w: Siła uśmiechu.

 

PRZEŁAMANIE

Wiem, że w momencie, kiedy nie masz humoru, wykonanie rzeczy, którą odkładasz od jakiegoś czasu może wydać Ci się co najmniej bezużyteczne. Jednak często nasze złe samopoczucie bierze się właśnie z rzeczy, które jakiś sposób ciążą nam na duszy i po „odrobieniu lekcji” odzyskujemy tę lekkość ducha i spokojny stan umysłu.

Zabierz się zatem za coś, co czeka na Ciebie już od jakiegoś czasu, To może być coś naprawdę małego, chodzi po prostu o odhaczenie tego zadania z listy rzeczy do zrobienia.

 

WYCIECZKA

Są takie dni, kiedy nie wiem co ze sobą począć. Wtedy lubię wybrać się na przejażdżkę. Ale taką przejażdżkę przed siebie, tam gdzie po prostu czuję, że chcę jechać, chociaż nie zawsze wiem co tam znajdę. Lubię połączyć to ze spacerem – kiedy już dojadę do określonego miejsca, staram się zapoznać z okolicą i dostrzec jak najwięcej nowych rzeczy.

Umysł świetnie odpoczywa będąc w nowym otoczeniu. Dobrym pomysłem jest również zabranie ze sobą na taką przejażdżkę przyjaciela.

 

TRENING

Czuję, że oczy zaczynają mi się zamykać i nie pracuję już tak wydajnie jakbym tego chciała. W tym momencie wiem, że mam 3 wyjścia:

  • Joga. Od jogi uwielbiam zacząć dzień. Usłyszałam kiedyś od jednego z nauczycieli jogi, że najlepiej jest praktykować jogę tuż przed wschodem słońca. Spróbowałam i nie wiem czy podziałała jego sugestia, jednak spodobało mi się to na tyle, że chyba już weszło mi w krew;).

Jeśli chcesz wiedzieć jakie korzyści na poziomie fizycznym jak i umysłowym przyniesie Ci praktyka jogi koniecznie zajrzyj do Joga – filozofia życia. Jakie korzyści niesie za sobą praktyka jogi?

Co zrobić, aby poczuć się lepiej. Soacer po lesie

KONTAKT Z NATURĄ

Nic tak zbawiennie nie działa na nasz umysł jak kontakt z naturą. Kiedy jestem akurat w miejscu, gdzie niedaleko mnie znajduje się las bądź uroczy park wybieram się tam, aby poobserwować naturę, posłuchać śpiewu ptaków, pooddychać świeżym powietrzem i nabrać energii do dalszego działania.

 

JESTEM NA TAK!

Otwierasz rano oczy i czujesz, że ten dzień stoi pod znakiem zapytania. Postanów sobie wtedy, że przez cały dzień nie będziesz odmawiał okazji. Jeśli ktoś Ci coś zaproponuje – wspólny spacer, obiad, wyjście do kina, czy może też poprosi Cię o pomoc – nie odmawiaj. Nie zastanawiaj się czy chcesz tego czy nie, po prostu to zrób i wtedy dopiero oceń czy było warto.

Zauważyłam, ze w dniach, w których nie wszystko układa się tak jakbym tego chciała mam skłonność do długiego rozmyślania temat rzeczy, które chcę bądź których nie chcę robić. Tracę na tym sporo cennego czasu, w którym an dobrą sprawę już dawno bym to coś zrobiła! Postanów zatem, że przez jeden dzień będziesz na tak i rzeczywiście bądź!

 

Pamiętaj, że prawdziwy dobry nastrój bierze się z wewnątrz i taki jest najsilniejszy, gdyż niezależnie od sytuacji możesz go w prosty sposób przywołać do swojego umysłu. Możesz świadomie budować w sobie spokój, wspierający nastrój i taki stan ducha jakiego w danym momencie potrzebujesz.

Od Ciebie zależy jak się będziesz czuć i to Ty ponosisz pełną odpowiedzialność za Twoje obecne samopoczucie. Polecam Ci zatem z całego serca, aby stworzył swoją listę rzeczy poprawiających nastrój Tobie. Próbuj, doświadczaj, zmieniaj i doskonal. Poczuj co działa na Ciebie.

Ponadto być znajdziesz isnpirację we wpisie: Co sprawia, że się uśmiechasz, czyli jak błyskawicznie poprawić sobie samopoczucie.

Podzieliłam się z Tobą moimi sprawdzonymi dziesięcioma sposobami na poprawienie sobie samopoczucia. Jestem ciekawa czy któryś z nich Ty również stosujesz? A może masz własne, wypracowane metody na poprawę nastroju?

Kup licencję

Podobne wpisy

4 komentarze to “Co zrobić, aby poczuć się lepiej? Moje osobiste sposoby na poprawienie sobie samopoczucia!”

  1. Gość

    Ja chandrę mam codziennie,kiedy muszę iść do pracy. Wstaje rano i mówię o k…. ,czy dzisiaj też szefowa na mnie się wyżyje. W pracy jestem podenerwowana bo nie znam dnia i godziny,kiedy moja kierowniczka na mnie się wydrze a jak się nie drze to ma fochy. Nic do niej nie dociera. Najgorsze jest to, że umowę mam do września- nie mogę jej zerwać. Jestem strasznie psychicznie zmęczona :( Załamka.

    • Sylwia

      Jak masz umowę do września to chyba nic nie możesz zrobić, więc może unikaj szefowej, żeby się nie denerwować? A może na odwrót, spróbuj z nią porozmawiać, chociaż pewnie będzie to trudne… Ja na przykład w sytuacjach stresowych oddycham głęboko i mi pomaga, tylko tak naprawdę głęboko i spokojnie… Nie ma co się załamywać!

  2. dorita

    Dla mnie zdecydowanie najlepszym sposobem jest pójście do fryzjera. Ma na Ursynowie swoją ulubioną stylistkę z salonu Gnatyshyn. Pani Sandra jest świetny fachowcem, wykonująca swój zawód z pasją i zaangażowaniem. Zawsze po wizycie u niej moje włosy wyglądają świetnie, a ja mam doskonałe samopoczucie.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.