Co postawa ciała mówi o Twoich uczuciach?

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Ciało człowieka nieustannie wysyła sygnały. Sygnały świadome bądź takie, o których jego nadawca nie ma pojęcia lub też w danej chwili nie myśli. Sygnały te odbierane są przez otoczenie wpływając nie tylko na ocenę naszej osoby, ale także na tzw. pierwsze wrażenie. Dlatego istotne jest, aby nie zamykać się podświadomie i dać się poznać innym ludziom. Innymi słowy wyrazić chęć czy zasygnalizować swoją postawą taki zamiar.

 

Postawa odzwierciedla stan emocjonalny jednostki w danej chwili

Osoba wyprostowana, z uniesioną głową, nieskrzyżowanymi ramionami i dającym się zauważyć zrelaksowanym ciałem prezentuje otwartość w stosunku do świata i innych ludzi. Otwarta postawa to brak jakichkolwiek barier – głównie stworzonych z ułożenia rąk czy nóg.

 

Ponadto prostując się od razu wydajesz się wyższy, a to czyni Cię atrakcyjniejszym. O wpływie wzrostu na postrzeganie nas przez innych pisałam tutaj: Wasza wysokość, czyli jak bardzo ważny jest wzrost?

 

 

Istotne jest także to, aby wewnętrzne strony naszych dłoni zwrócone były w kierunku rozmówcy – jednak nie może być to wymuszone, nie możemy czuć przy tym żadnego napięcia, ponieważ bystry rozmówca z łatwością zauważy naszą nienaturalność. Dlaczego wewnętrzne strony naszych dłoni są tak znaczące? Ponieważ uważane  są one i odbierane  za symbol szczerości. Nie wierzysz?

Wyobraź sobie sytuacje, w której człowiek tłumaczy się z czegoś i mówi „Ja tego nie zrobiłem, ja nie mam z tym nic wspólnego”. Jaki gest najczęściej towarzyszy takiego rodzaju wyjaśnieniom? Co się dzieje z rękoma człowieka? Naturalnie zostają uniesione do góry, tak jakby ktoś celował do niego z karabinu.  Osoby zwracające wnętrza swych dłoni w stronę rozmówcy zachowują się tak, jakby chciały pokazać, że nie mają nic do ukrycia.

 

Pamiętajmy jednak o rzeczy najważniejszej. Interpretując człowieka po jego postawie należy zwrócić uwagę na inne czynniki, które mogły być przyczyną takiej, a nie innej pozycji. Czy to nie chłód sprawia, że osoba kurczy się z zimna? A może ograniczenia fizyczne zmuszają kogoś do takiej postawy?

 

 

 

Każdy sygnał wysyłany przez ciało jest jak jedno słowo, które wypowiadamy. Zatem analizujmy człowieka po zdaniach, a nie pojedynczych słowach.

 

Kluczowe również jest, aby nie dać się złapać w wir „prawidłowej mowy ciała”. To, co Twoje ciało wyraża, musi współbrzmieć z tym co czujesz. Nie powtarzaj na siłę gestów, które mają rzekomo świadczyć o Twojej inteligencji czy empatii. Dobrze, że wiesz czym jest prawidłowa postawa ciała, jednak spróbuj najpierw poczuć się z nią dobrze. Tak, aby stała się Twoją naturalną postawą ciała, taką, która wypływa z Ciebie, która nie jest wymuszona.

 

Aby udowodnić Ci, że postawa mocno wpływa na twoje sampoczucie polecam zajrzeć do artykułu: Jak w dwie minuty obniżyć poziom stresu i zyskać pewność siebie? (za pomocą postawy ciała!).

 

Z drugiej strony pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Jeśli będziesz bezustannie się zamartwiał i zamykał się w sobie to zostaniesz w tym mistrzem. Zatem otwórz się na ludzi, a z pewnością łatwiej i bardziej prawdziwie otworzysz także swoje ciało.

Kup licencję

Podobne wpisy

40 komentarzy to “Co postawa ciała mówi o Twoich uczuciach?”

  1. Iza

    Postanowiłam w wolnych chwilach przeczytać Twój blog od początku:)

    Wstępy są naprawdę ciekawe – potwierdzają czytelnika w opinii, ze dobrze trafił – że dzięki temu, co piszesz może się rozwinąć, doskonalić.

    Ja teoretycznie nie dowiedziałam sie z tego konkretnego artykułu nic więcej niż wiedziałam do tej pory, ale przecież między tym żeby coś wiedzieć, a praktykować w życiu długa droga. Ja to wiedziałam, ale zupełnie zapominałam. Zbyt rzadko stosowałam w życiu. Mój wniosek? Nawet jeśli nie podajesz nowej wiadomości to jesteś wspaniałym przypominaczem i motywatorem :)

    Pozdrawiam, życze miłego dnia!! :)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.