Jak rozpoznać, że ktoś kłamie? Gesty świadczące o oszustwie

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Gesty swiadczace o oszustwie. Nie powiem prawdy!Bądź realistą: nie mów prawdy! Stanisław Jerzy Lec dobrze wiedział o czym mówi.

Pomyśl tylko, gdybyś  zawsze wypowiadał na głos myśli przechodzące Ci przez głowę. Jak ludzie by na Ciebie reagowali? Czy byłbyś tu, gdzie jesteś teraz?

A z drugiej strony. Gdyby Tobie zawsze mówiono prawdę? Zapewne jest taka rzecz, której w sobie nie lubisz. Z pewnością wolisz, kiedy ludzie nie zwracają na nią uwagi i nie czułbyś się komfortowo, gdyby przy każdej sposobności wypominali Ci Twój wystający brzuch, duży nos czy przesuszone włosy.

Każdy koloryzuje nieco rzeczywistość i nie ma w tym nic złego. Problem pojawia się, gdy małe kłamstewko przeradza się w perfidne kłamstwo, które może Ci szkodzić.

 

Istnieją jednak pewne znaki wysyłane przez ciało sygnalizujące, że ktoś nas oszukuje. Przy odrobinie praktyki Ty także możesz je dostrzec :).

 

Kłamstwa najczęściej tuszowane są za pomocą mimiki twarzy, bowiem zazwyczaj poprzez uśmiechy, skinięcie głową czy mruganie próbuje się ukryć skrywane emocje.

 

Słowa, które możesz wyćwiczyć podlegają Twojej kontroli. Nad ciałem trudniej zapanować. Gesty, które wykonujesz podczas rozmowy są z reguły automatyczne, dlatego tak wiele o Tobie mówią. Warto jednak podkreślić, że niezwykle ważne jest odróżnienie kłamstwa od nerwowości. Osoba zestresowana często powtarza sygnały, które mogłyby świadczyć o kłamstwie, podczas gdy wynikają one na przykład z irytacji.

 

Gestów mogących świadczyć o kłamstwie istniej wiele, do najczęstszych należą:

 

Dłoń zakrywająca usta

Gest ten wcale nie musi być widoczny, czasami jest to tylko delikatne muśnięcie warg palcami, czasem zasłonięcie ust kilkoma palcami lub zaciśniętą pięścią. Niektórzy starają się ukryć ten odruch, udając gwałtowny, nerwowy kaszel. Zauważ, że dzieci często zakrywają usta dłońmi, kiedy nie chcą czegoś powiedzieć (a kłamać nie wypada).

 

Gesty oszustwa

Dotykanie nosa

Badania wykazały, że kiedy kłamiemy nasz nos delikatnie się powiększa (nie jesteś jednak w stanie zobaczyć tego gołym okiem). Dzieje się tak, ponieważ zwiększone ciśnienie krwi rozszerza ścianki nosa, powodując tym samym mrowienie w miejscach zakończeń nerwowych. Wtedy właśnie kłamca zaczyna pocierać „swędzące” miejsce.

 

Pocieranie oka bądź zamknięcie oczu

Pocieranie oka rzadziej występuje u kobiet, zapewne ze względu na makijaż. W trakcie wypowiadania kłamstwa często odwracamy wzrok lub po prostu zamykamy na chwilę oczy. W ten sposób próbujemy zamknąć się w niewygodnej dla nas sytuacji. Gest ten może także być objawem niechęci do patrzenia w twarz osobie, którą się obecnie oszukuje.

Jeśli chcesz dowiedziec się więcej o tym, co mogą zdradzać nasze oczy, koniecznie zajrzyj do artykyłu: Jak ważny w postrzeganiu człowieka jest kontakt wzrokowy?

 

Palce i inne przedmioty w ustach

Gest ten pojawia się zwykle w stresującej sytuacji i oznacza podświadomą chęć powrotu do dziecięcego poczucia bezpieczeństwa. Tak jak małe dziecko zastępowało kciukiem pierś matki, tak dorosły człowiek wkłada do ust nie tylko palce, ale i różne przedmioty: papierosa, długopis czy gumę do żucia. Jeśli chcesz dowiedzieć się co o zamiarach człowieka mogą „mówić” jego okulary koniecznie zajrzyj do artykułu: Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Kreowanie wizerunku za pomocą ubioru.

 

Chwytanie się za ucho bądź pocieranie miejsca za uchem

Symbolicznie gest ten oznacza, że nie chcemy słyszeć wypowiadanego kłamstwa. Chwytanie się za ucho lub nos może także oznaczać uczucie niepokoju i niepewności.

 

Rozluźnianie kołnierzyka

Kiedy kłamca czuje, że jego rozmówca podejrzewa, iż nie mówi on prawdy, w wyniku podwyższonego ciśnienia krwi zaczyna się po prostu bardziej pocić na szyi, dlatego rozluźnia kołnierzyk. Do takiej samej sytuacji dochodzi, gdy ktoś jest wściekły i musi poluzować kołnierzyk, aby się ochłodzić.

 

Przede wszystkim słuchaj swojego instynktu. Gesty powinny oddawać to co przekazują słowa. Kiedy podejrzewasz, że Twój rozmówca chce Cię oszukać, możesz poprosić go, żeby powtórzył to co powiedział i jeszcze raz zaobserwuj jego wypowiedź. To co istotne, rozpatruj gesty w całości. Obserwuj swoich słuchaczy i baw się tą wiedzą, nigdy nie wiesz kiedy Ci się przyda ;).

 

Czy wiesz, że poprzez odpowiednią postawę ciała już w 2 minuty możesz podwyższyć poziom testosteronu i obniżyć poziom hormonu stresu, zyskując tym samym pewność siebie? Zajrzyj koniecznie do artykułu: Jak w 2 minuty obniżyć poziom stresu i zyskać pewność siebie?

Kup licencję

Podobne wpisy

35 komentarzy to “Jak rozpoznać, że ktoś kłamie? Gesty świadczące o oszustwie”

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.