Pomyśl, ile razy straciłeś jakąś okazję tylko dlatego, że się bałeś? Bałeś się odrzucenia, chociaż nie miałeś pojęcia kto Cię będzie oceniał. Bałeś się porażki, chociaż nic nie wskazywało na to, że ta porażka nastąpi. Pojawiła się w Twojej głowie całkiem nagle, i tak Tobą zawładnęła, że z obawy o jej spełnienie porzucałeś swoje mniejsze i większe marzenia. Rezygnowałeś z szans na lepsze życie, bo nie wiedziałeś co Cię czeka i wolałeś pozostać w może gorszym, ale pewnym i bezpiecznym środowisku.
Ile razy zabrakło Ci… pewności siebie? Bo to właśnie pewność własnej wartości i ocena samego siebie odpowiada za wiele rzeczy, które dzieją się – bądź też nie – w Twoim codziennym życiu. A gdyby tak zmienić swój sposób myślenia i przestawić się na tryb: „mogę wszystko”?
Pamiętasz jak będąc dzieckiem nie myślałeś o konsekwencjach swoich czynów, tylko robiłeś coś, bo czułeś, że tego chcesz? Nie bałeś się podejść do swoich rówieśników w piaskownicy i bawić się razem z nimi? Dlaczego teraz, jako dorosły, obawiasz się rzeczy, których bać się w zasadzie nie powinieneś?
Chcę dzisiaj pokazać Ci, że możesz odzyskać tę beztroskość i pewność siebie, które towarzyszyły Ci w bardzo młodym okresie Twojego życia. Pewność siebie, którą utraciłeś, bo uwierzyłeś w pewne schematy.
Pewność siebie to poczucie własnej godności i wartości
Dlaczego? Ponieważ kiedy znasz swoją wartość nie boisz się nowych wyzwań i chętnie podejmujesz działania. Wiesz kim jesteś, akceptujesz siebie i dobrze się ze sobą czujesz.
Pewność siebie to odwrotność lęku. Bo w zasadzie czego się obawiasz idąc na rozmowę kwalifikacyjną bądź spotkanie z nieznajomym? Tego, czego nie wiesz. Nie wiesz czego możesz się spodziewać, a prawie wszystkie nasze lęki związane są z zamartwianiem się: „a co będzie jeśli..?”.
Zamiast tego przestaw się na myślenie: „idę zdobywać nowe doświadczenia!”, „cieszę się, że taka okazja właśnie mnie się przytrafiła”, „jestem podekscytowany i ciekawy co się dzisiaj wydarzy”, „nie mogę się doczekać!”. W ten sposób pozbędziesz się części lęków związanych z niewiadomą przyszłością.
Ponadto powinieneś budować swoją samoocenę. To bardzo ważne, bo od Twojego myślenia o sobie zależy, jak inni będą Cię postrzegać. Kto zna Cię lepiej niż Ty sam? Jeśli będziesz myślał: „jestem beznadziejny”, „do niczego się nie nadaję”, „nie potrafię niczego zrobić dobrze” to takie właśnie informacje będziesz przekazywał na zewnątrz. Ludzie w końcu Ci uwierzą, że rzeczywiście na niewiele Cię stać. Chcesz tego? Jeśli czytasz ten artykuł, domyślam się, że nie, dlatego pora na zmianę myślenia o sobie!
Na blogu możesz już przeczytać artykuł o akceptacji samego siebie i o tym jak przestać porównywać się do innych: Od płytkich porównań do głębokiej samoakceptacji.
Ćwiczenia dla Ciebie
Weź kartkę i wypisz wszystko czym możesz się pochwalić. Wszystko, absolutnie wszystko z czego, choć troszkę jesteś dumny. Uczysz się języka obcego? Świetnie, to znaczy, że jesteś ambitny! Jesteś dobrym kierowcą? Zapisz to! Masz wyczucie do dzieci, które uwielbiają z Tobą przebywać? Pochwal się tym!
Kiedy sporządzisz listę rzeczy, którymi możesz się pochwalić, wstań, wyprostuj się i powiedz głośno wszystko co tylko przyjdzie Ci na myśl. Poczuj jaki jesteś wspaniały mówiąc o sobie w samych superlatywach. Czujesz, że możesz więcej?
A teraz pomyśl o kilku rzeczach, których się z jakiegoś powodu obawiasz. Jak się z nimi czujesz? Chciałbyś myśląc o nich odczuwać ulgę bądź choćby obojętność? Jest na to rada! Po prostu… zrób to! Zrób coś, na myśl o czym Twoje serce zaczyna mocniej bić. W ten sposób pokonasz swoje bariery i zauważysz, że tak naprawdę wcale nie było tak źle! Zacznij od czegoś prostego, stopniowo dochodząc do coraz bardziej wymagających rzeczy.
Boisz się podejść do nieznajomej osoby? Niech Twoim zadaniem zatem będzie podejście do przypadkowo spotkanej osoby i zagadanie o cokolwiek. O godzinę, o drogę, o coś, co dzieje się w okolicy. Możesz także zapytać gdzie kupiła daną rzecz, bo bardzo Ci się podoba. Niech to będzie cokolwiek. Rób to systematycznie, aż zauważysz, że nawet krótka pogawędka z nieznajomym nie sprawia Ci już najmniejszego problemu.
Chodzi bowiem o przekraczanie pewnych granic, dzięki czemu Twój rozwój osobisty idzie do przodu. Artykuł: O istocie poszerzania strefy komfortu znajdziesz na blogu.
Pokaż jak się ze sobą czujesz. Podejdź do lustra i przyjrzyj się swojej postawie. Zaprezentuj kilka uczuć tylko mową ciała. Pokaż, jakbyś wyglądał gdybyś był szczęśliwy, smutny, pewny siebie. Co Twoje ciało ukazywałoby gdybyś właśnie dostał wymarzoną pracę, wygrał milion w totolotka, a co gdybyś przed momentem stracił zaufanie najukochańszej osoby? Widzisz jak bardzo różnią się te stany? Wykorzystaj tę wiedzę.
Za każdym razem kiedy czujesz się przygnębiony czy słaby, przypomnij sobie sytuację, w której byłeś z siebie wyjątkowo dumny. Wyprostuj się, oddychaj spokojnie i niech na Twojej twarzy pojawi się uśmiech. Poczuj się jak gwiazda, jak prezydent, jak naukowiec, jak ktoś bardzo wyjątkowy! Bo jesteś wyjątkowy.
Nasza postawa ciała odgrywa niebagatelną rolę w naszym samopoczuciu. O tym jak w dwie minuty obniżyć poziom stresu i zyskać pewność siebie przeczytasz już na blogu!
I na koniec: pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem. Znasz kogoś kto nie popełnia błędów? Kogoś, kto jest doskonały i taki się urodził? To oczywiście niemożliwe, bo tacy ludzie po prostu nie istnieją! Jeśli masz tendencję do bycia perfekconistą koniecznie zajrzyj do artykułu: Nieosiągalny perfekcjoniz – jak sobie z nim radzić?. Daj sobie prawo do błędów, niepowodzeń i porażek. Zdarzają się każdemu, ale najważniejsze jest: co Ty z tym zrobisz.
Czy załamiesz się i więcej nie będziesz do tego wracał, czy wyciągniesz wnioski i będziesz nadal próbował. Widzisz różnicę pomiędzy jednym a drugim? Jak myślisz, którym sposobem jesteś w stanie osiągnąć swoje cele?
Cele to marzenia, Twoje marzenia. Pamiętaj, że będąc dla siebie najlepszym przyjacielem w magiczny sposób przybliżasz się do ich spełnienia, dlatego kochaj siebie!
Wymagać od ludzi, żeby nas kochali, bo sami nie umiemy kochać siebie, to żelazna gwarancja kolejnej porażki. -Judith Viorst
Podobne wpisy
-
Jak w dwie minuty obniżyć poziom stresu i zyskać pewność siebie?
-
JAK POKOCHAĆ SIEBIE I STAĆ SIĘ SWOIM NAJLEPSZYM PRZYJACIELEM
-
Zaakceptuj siebie i bądź dla siebie dobry! O sile samowspółczucia
Świetne słowa dla ludzi, którzy chcą wiele dla siebie – nie chcą się ograniczać i tylko troszkę im trzeba, aby stać się dla siebie osobą wartościową, bo właśnie taka osoba może wszystko.
Ja na szczęście już od dawna nie mam z tym problemu – wiem, że ja sama … MOGĘ WSZYSTKO – moje ŻYCIE zależy TYLKO ODE MNIE. Każdy powinien przestawić się na takie myślenie i wierzyć w siebie, w swoją wartość. Należy myśleć o sobie dobrze i powtarzać sobie w gorszyć momentach, ale w tych dobrych również – JESTEM WYJĄTKOWĄ OSOBĄ – MOGĘ WSZYSTKO !!!
BĄDŹ PEWNY SIEBIE !!! warto
……….mistrzowie są tylko o krok , bądź ulamek sekundy z przodu , dlaczego i tym nie miałbyś dołączyć do czołówki ?
Wszystko jest w zasiegu ręki , tylko uwierz w to…….
Życzę wszystkim takiego podejścia do życia i do własnych możliwości.
Najważniejsze jest to że ludzie się boją, a kiedy pomyślą logicznie okazuje się że nie mają nic do stracenia, albo nic czego nie można naprawić. Znowu przez ten strach wiele razy w życiu nie robią tego co kochają co znowu jest skutkiem tego że życie przeżywają nie tak jak chcą, jednak uświadamiają sobie na stare lata – gdybym wtedy wiedział tyle ile wiem teraz….
Zgadzam się. Tak się dzieje w wielu przypadkach, dlatego nie warto obawiać się nowych rzeczy, a lepiej traktować je jako szansę na coś nowego, coś wyjątkowego.
A jak radzić sobie z sytuacjami, kiedy ktoś narzuca nam swój sposób bycia, bądź wymaga uczestniczenia w jego patrzeniu na świat? Jak sobie z tym radzić nie raniąc jego uczuć i dać do zrozumienia, że odpowiadamy sami za siebie i nie ulegać mu z powodu poczucia winy?
Tak, jak napisałaś sama: każdy jest odpowiedzialny za siebie.
Każdy, i Ty także, ma prawo być sobą, jeśli nikomu tym nie szkodzi. Nie możesz zranić tej osoby tym, że się z nią nie zgodzisz, bo masz takie prawo. Jeśli dana osoba nie zrozumie, to wszystko co w danym momencie poczuje, wychodzi od niej, bo jest za siebie odpowiedzialna. Przede wszystkim: wyrzuć poczucie winy, to uczucie nic nie wnosi do Twojego życia.
Trudno mi napisać coś więcej, ponieważ znam zbyt mało szczegółów.
Pewność siebie według mnie jest najważniejszą cechą/czynnikiem w naszym życiu. Mając wszystkie cechy jakie tylko możemy sobie wyobrazić nie zrobimy nic bez pewności siebie. Braknie nam odwagi na ten pierwszy krok i nasze marzenia zostaną tylko marzeniami.
Zdobywanie pewności siebie to PROCES, nie nagłe wydarzenie. Potrzeba czasu na to. Porażek, porażek, więcej porażek.
Bardzo potężną bronią tutaj (ja nie korzystałem, ale wiele osób zachwala) są misje socjalne.
Zawsze uważałem siebie za pewnego siebie człowieka,mało co mogło mnie zaskoczyć i pokonać .Ale w ostatnim czasie po serii porażek moja pewność siebie gdzieś uciekła . To co Pani napisała jest świetną poradą .Postaram się ja wykorzystać ale mam ogromny lęk że mi się nie uda i znowu wracam do punktu wyjścia . To jest straszne . Ale bardzo dziękuję za ten artykuł. Pozdrawiam Robert
Dziękuję Ci Robert.
Tak jak sam zauważasz lęk jest naszą pułapką. Zacznij działać i zobacz jak ten straszny lęk zaczyna powolutku z Ciebie wyparowywać.
Pozdrawiam i powodzenia
Dziękuję Ci za to :) po upadku podczas treningu zawsze będę przypominał sobie te słowa i pamiętał że jesteśmy tylko ludźmi i nie zawsze wszystko nam idzie :)).
A ja dziękuję Ci za ten komentarz :)