Ajurweda na co dzień, czyli jak spędzić dzień zgodnie z zaleceniami ajurwedy? Część II

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Ajurweda – holistyczna medycyna naturalna

W poprzednim artykule pisałam o tym jak zgodnie z ajurwedą spędzić pierwszą część dnia, a w zasadzie poranek. Cieszę się, że artykuł spotkał się z Waszym dużym zainteresowaniem :). Dzisiaj kolejna i zarazem ostatnia część, a w niej kilka porad dotyczących życia w zgodzie z ajurwedą. A życie w zgodzie z ajurwedą to życie w zgodzie ze sobą i otaczającą nas naturą. Ale o tym już zapewne wiesz :-).

 

Dzień z ajurwedą

 

WODA

  • Będę powtarzać w nieskoczoność :-) Pamietaj, aby w ciągu dnia wypijać odpowiednią ilość wody, która zapewnia sprawne funkcjonowanie systemu trawiennego oraz pomaga w pozbyciu się toksyn z organizmu.

Wskazówka: raz dziennie postaw na wodę z dodatkami, np. wzmacniającą z kurkumą  pieprzem lub orzeźwiającą z ogórkiem i miętą.

 

UBIÓR

  • Jesli masz dzień wolny i nie masz w planach żadnego wyjścia (czasem takie dni się zdarzają, prawda? ;)) załóż czyste, przyjemne w dotyku ciuchy. Niby tak oczywiste, a jednak często ubieramy się w rzeczy,w których nie czujemy się najlepiej.

Wskazówka: zwróć uwagę z czego wykonane są Twoje ubrania. Stawiaj na naturalne tkaniny.

 

ŚNIADANIE

  • Śniadanie jest ważnym posiłkiem, jednak ajurweda zaleca, aby nie było zbyt obfite, gdyż do około 10 nasz metabolizm nie pracuje na najwyższych obrotach. Śniadanie powinno być zatem lekkie, pożywne i sycące składające się z naturalnych, świeżych i zdrowych produktów.

Wskazówka: aby podkręcić metabolizm, który może być jeszcze nieco „zaspany” użyj przypraw zwiekszających jego tempo, jak np. cynamon, kardamon, goździki czy kurkumę, i koniecznie zajrzyj do artykułu: 9 przypraw, które przyspieszą Twoje tempo przemiany materii.

 

SŁOŃCE I SPACER

  • Znajdź czas, aby pobyć trochę na słońcu. Słońce daje nam zdrowie, ładuje nasze ciało i nasz umysł energią. Ponadto produkuje niezbędną do życia i dobrego samopoczucia witaminę D. Jeśli trudno jest Ci znaleźć czas na swobodny spacer, połącz którąś z aktywności z pobytem na świeżym powietrzu, np. zjedz lunch na świeżym powietrzu.

Wskazówka: Nie zasłaniaj się od razu filtrami, nakarm najpierw swoją skórę promieniami słońca.

 

PRZERWA

  • Znajdź chwilę i może to być nawet 5 minut, aby złapać oddech, przypomnieć sobie swoje cele i w pełni skupić się na chwili obecnej. Oderwij wzrok od ekranu laptopa czy telefonu, zamknij oczy i całą swoją uwagę skieruj do wewnątrz. Oddychaj głęboko, czuj jak rozluźnia się całe Twoje ciało wraz z oczami, gardłem i językiem.

Wskazówka: Spróbuj połączyć tę krótką medytację z pobytem na świeżym powietrzu. Udaj się do najbliższego parku czy lasu i poczuj jak świeże powietrze wypełnia Twoje płuca, dając Ci nową energię.

 

OBIAD

  • Obiad zalecany jest pomiędzy godziną 12 a 13. Dodatkowo ajurweda mówi, aby był to najobfitszy posiłek w ciągu dnia, gdyż właśnie wtedy nasz system metaboliczny pracuje najwydajniej.

Wskazówka: nie wstawaj od razu tuż po posiłku. Posiedź chwilę w miejscu, a następnie jesli masz możliwość, udaj się na krótki spacer.

 

Dzień z ajurwedą – wieczór

KOLACJA

  • Najlepiej zjeść lekką kolację na około 3 godziny przed snem. Ajurweda poleca ciepłe zupy, które są lekkie i sycące, a które dodatkowo nie zalegają długo w żołądku.

Wskazówka: Postaraj się zachować 12 godzin przerwy pomiędzy kolacją a śniadaniem.

 

SEN

  • Jednym z najważniejszych czynników, na które ajurweda zwraca uwagę jest sen. Najlepiej zasypiać przed 22:30, raczej nie później, a budzić się mniej więcej o tej samej godzinie. Poza długością naszego snu, istotna jest również jego jakość. Zajrzyj do artykułu Jak spać, żeby być wyspanym po kilka cennych porad.

Wskazówka: dobrze jest wymasować stopy tuż przed snem, gdyż pozwala to na głębokie odprężenie całego ciała. Do ulubionego kremu dodaj kilka kropel olejku lawendowego, który działa kojąco na stres.

 


 

 

PONADTO:

 

  • Praktykuj powolne, świadome jedzenie. Stare, co prawda chińskie a nie hinduskie przysłowie mówi: Twój żołądek nie ma zębów. Przeżuwaj dokładnie każdy kęs. Skup się na konsystencji, smaku, zapachu, temperaturze, czyli wszystkim co jest związane z jedzeniem. Dzięki temu przyspieszysz proces trawienia i zjesz tyle, ile naprawdę potrzebujesz.

 

Dodatkowo polecam również zaglądać do działu Zdrowe odżywianie, w którym czesto prezentuję produkty polecane przez lekarzy zajmujących się leczeniem za pomocą ajurwedy, takie jak np. masło ghee czy kurkuma, stosowane w diecie ajurwedyjskiej na co dzień.

 

Ajurweda to poszukiwanie równowagi pomiędzy ciałem a umysłem. Dlatego tak istotne jest zadbanie o te dwie strefy. To życie w harmonii z naturą, poznawanie siebie oraz możliwość nieustannego rozwoju. Świadomy oddech, uważność, bycie tu i teraz, wewnętrzny spokój, dbanie o ciało poprze ruch i dietę, ziołolecznictwo – to wszystko składa się na Twoją nową podróż prowadzącą do samopoznania, większej świadomości i duchowego wzrostu.

 

I kiedy ja mam to wszystko zrobić?

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz w życiu zmiany, ale trudno znaleźć Ci czas na wszystkie wskazówki ajurwedy, wybierz jedno zalecenie i praktykuj je codziennie, aż przestanie być dla Ciebie „czymś do zrobienia”, a zacznie być nawykiem, który wykonujesz automatycznie. Zacznij od małych zmian i stopniowo staraj się wprowadzać kolejne. To najzdrowszy sposób zmiany naszego życia.

Pamiętaj, że nie musisz kierować się jakimś konkretnym rozkłądem czy kolejnością. Znajdź swoją idealną hierarchię i to co działa na Ciebie.

Więcej o stopniowym wprowadzaniu zmian w nasze życie napisałam tutaj: Metoda małych kroków – filozofia Kaizen.

 

To, co dzisiaj przedstawiłam w artykule to tylko mały wycinek nauk ajurwedyjskich. Ajurweda oferuje nam znacznie więcej i z chęcią się z Tobą tym podzielę, jednak chcę poznać najpierw Twoje zdanie: czy artykuły z zakresu ajurwedy są dla Ciebie interesujące? Czy jest coś konkretnego, co nurtuje Cię w tym temacie? Czekam na Wasze wnioski, wskazówki i sugestie!

Kup licencję

Podobne wpisy

3 komentarze to “Ajurweda na co dzień, czyli jak spędzić dzień zgodnie z zaleceniami ajurwedy? Część II”

  1. Anna Wilczek

    Małgosiu, mam pytania dotyczące masażu i szczotkowania ciała. Już wprowadziłam kilka zmian w swoim porannym życiu ? ale czy mogę masaż olejem sezamowym przełożyć na wieczór i potem wziąć prysznic?

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.