Zadbaj o siebie. Plan na cały tydzień

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

CO DOBREGO MOŻESZ ZROBIĆ DLA SIEBIE KAŻDEGO DNIA?

Dzisiaj chciałabym – nawiązując do wszystkich ostatnich wpisów, w których zachęcam Cię gorąco do zadbania o siebie i okazania sobie odrobiny miłości i szacunku – pokazać Ci, że wystarczy czasem kilkanaście minut dziennie, aby naprawić bądź też wzmocnić relacje z samym sobą.

Dzisiaj proponuję Ci coś, co zrobiłam ostatnio dla siebie i co z pewnością będę nadal praktykować. Zadania, które tak naprawdę są formą rozwoju osobistego i podróży w głąb siebie. Po jednym na każdy dzień. Możesz na nie poświęcić 5 minut, a możesz 20 minut. Wszystko zależy od Ciebie. Tutaj chodzi o to, aby pochylić się choć na chwilę nad swoją codziennością i tym, co robimy i co myślimy (nie tylko na swój temat).

Dla mnie – i wiem, że dla większości osób – idealnym czasem, aby złapać chwilę na refleksję, jest poranek. Gdy jest cicho, wszyscy jeszcze śpią i istnieje małe prawdopodobieństwo, że ktokolwiek Ci przeszkodzi. Dodatkowo jest to idealny sposób, aby zacząć dzień. Od samego rana robisz coś dobrego dla siebie. Gdy wszyscy domownicy dopiero wstają, Ty jesteś już po porannej samoopiece.

PLAN: „ZADBAJ O SIEBIE” NA CAŁY TYDZIEŃ

__________

Poniedziałek. Praktyka wdzięczności.

Tuż po przebudzeniu podziękuj w myślach za 5 rzeczy lub osób i uzasadnij, dlaczego jest to (lub ten ktoś) dla Ciebie ważne. Następnie, jeśli chcesz zrobić coś więcej, wyciągnij notes i długopis i zapisz kolejne 5 rzeczy, za które odczuwasz wdzięczność i uzasadnij swój wybór. Ostatnim krokiem jest poczucie całym sobą, jak to wspaniale mieć wokół siebie te wszystkie rzeczy i osoby.

__________

Wtorek. Ciało.

Zacznij już w łóżku. Wyciągnij się porządnie lub wykonaj poranną jogę przeznaczoną specjalnie do praktykowania w łóżku. Następnie wstań na obie nogi, weź 5 głębokich oddechów i powyciągaj się jeszcze na obie strony. Wykonaj skłon, a następnie delikatnie i powoli zroluj ciało w górę do stania. Obejmij i przytul się mocno i powiedz sobie coś miłego.

__________

Środa. Rozwój.

Dzień wcześniej naszykuj sobie książkę i połóż ją obok łóżka. Niech będzie to pozycja, która jest dla Ciebie ciekawa i jednocześnie nauczy Cię czegoś nowego. Przeczytaj kilka stron, a jeśli masz więcej czasu – cały rozdział poświęcony jakiemuś tematowi, który jest obecnie dla Ciebie ważny.

__________

Czwartek. Kreatywność.

Wyciągnij notes oraz długopis i… zacznij pisać. O tym, co Ci się śniło, o tym, co Ci leży na sercu, czego się obawiasz i co masz w planach. Ot, po prostu, „wypisz” się. Chodzi tutaj o to, aby pozbyć się natłoku myśli, które krążą w naszym umyśle.

__________

Piątek. Oddech.

Wykonaj 10 minut praktyki świadomego oddechu. Możesz to zrobić, leżąc lub siedząc (jeśli obawiasz się, że na leżąco możesz ponownie zasnąć). Połóż dłonie na brzuchu, weź głęboki ​wdech, poczuj, jak dłonie się unoszą, i zrób długi wydech, w trakcie którego dłonie opadają. Bądź świadoma każdego oddechu. Możesz również wykonać praktykę oddechu, którą nagrałam, będąc jeszcze w ciąży z Anią, i która cały czas jest dostępna na YT („3 Uspokajające Ćwiczenia Oddechowe”).

__________

Sobota. Cele.

Wróć do swoich celów (na ten tydzień, miesiąc czy rok), a jeśli nie masz takiej listy, to wykorzystaj ten poranek, aby ją sporządzić. Przeczytaj je po kolei, wolno i świadomie. Powtórz to kilka razy, a jeśli masz kilka dodatkowych minut, zapisz je raz jeszcze. Wszystkie po kolei. Następnie wybierz jeden cel z tej listy (najważniejszy dla Ciebie) i przez kilka minut wyobrażaj sobie, jak by to było już to mieć czy osiągnąć. Poczuj to i zostań z tym uczuciem przez cały dzień.

__________

Niedziela. Obecność.

Od samego rana, od otwarcia oczu i pierwszego świadomego oddechu. Przez cały dzień obserwuj, co do siebie mówisz, jak się czujesz i co przekazuje Ci twoje ciało. To zadanie na cały dzień, niezwykle trudne, lecz niesamowicie wartościowe. Bądź dobra dla siebie i innych.

Zdjęcie: Justyna Zamara.

Kup licencję

Podobne wpisy

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.