Co kreowanie wizerunku ma do atrakcyjnego wyglądu?

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Młodość jest w modzie. Młody znaczy atrakcyjny. I czy zgadzasz się z tym czy też nie, media wykreowały właśnie taki model piękna. Takie kreowanie wizerunku ma przełożenie na zarobek chirurgów plastycznych i lekarzy medycyny estetycznej. Wszyscy chcą być piękni i wiecznie młodzi. Skąd ta pogoń? Czy rzeczywiście atrakcyjny wygląd ma tak duży wpływ na nasze życie? Otóż okazuje się, że… tak.

 

O tym jak idealny wizeruek i pogoń za nim wływa na nasze zdrowie i zachowanie napisałam w: Wizerunek kobiety perfekcyjnej kreowany przez media – jaki ma wpływ na nasza samoocenę?

 

Poznając nową osobę najpierw na nią patrzysz. Mimowolnie zaczynasz ją oceniać. O ile jest ona w stanie zmienić swoją postawę, wyraz twarzy czy ton wypowiedzi, istnieją takie cechy, których zmienić nie może (w tej danej chwili). Są to indywidualne i niepowtarzalne cechy każdego człowieka, a wśród nich wzrost (o tym jak wzrost wpływa na nasze postrzeganie innych pisałam w: Wasza wysokość, czyli jak bardzo ważny jest wzrost), rysy twarzy, waga, kolor skóry oraz ogólna atrakcyjność. Istnieją również cechy zmienne, tzw. rekwizyty wiązane z daną osobą, do których zaliczamy: torebki, portfele, biżuterie, okulary, zapach (perfumy), makijaż, uczesanie i ubiór. W tym artykule skupimy się na atrakcyjności i to jej będziemy się szczegółowo przyglądać.

O tym jak nasza postawa ciała jest odbierana przez innych i jak to wpływa na nasze samopoczucie możesz przeczytać w: Co postawa ciała mówi o Twoich uczuciach? oraz Jak w dwie minuty obniżyć poziom stresu i zyskać pewność siebie?

Spójrz na zdjęcie poniżej. Widząc oba jabłka, z pewnością wybrałbyś to pierwsze. Zauważ, że będąc na zakupach zwracasz uwagę na wygląd danych rzeczy. Chętniej wybierasz te ładniejsze, chociaż nie zawsze oznacza to, że są lepsze czy zdrowsze.

 

 

Piękny = dobry

Skąd taka popularność idealnego wyglądu? Okazuje się, że piękno osób czy rzeczy związane jest z ich dobrem. Brzmi trochę paradoksalnie, ale badania naukowe potwierdzają takie obserwacje.

Według nich osoby atrakcyjne są postrzegane jako lepsze od tych mniej atrakcyjnych w wielu aspektach, takich jak: osobowość, siła perswazji, seksualność, popularność czy inteligencja.

Odnoszą także więcej sukcesów, które łatwiej im przychodzą oraz wywierają bardziej pozytywne pierwsze wrażenie, w przeciwieństwie do osób nieatrakcyjnych, wobec których istnieją często uprzedzenia.

 

Wyobraź sobie, że już trzymiesięczne niemowlęta dłużej przyglądają się twarzom osób atrakcyjnych. To niewiarygodne, ale nawet takie maluchy są w stanie rozpoznać bardziej „przyjazną” dla nich twarz.

Dorośli z kolei mają zwyczaj oceniania atrakcyjnych dzieci jako bardziej inteligentnych, grzecznych i uczciwych niż ich nieładni rówieśnicy. Jeśli wydaje Ci się, że to niesprawiedliwe zaobserwuj swoje zachowanie. Ocenianie dzieci czy dorosłych odbywa się tak naprawdę nieświadomie i nie za bardzo zdajemy sobie z tego sprawę.

 

Jak atrakcyjność wpływa na nasze samopoczucie

Masz takie dni kiedy nic Ci się nie chce i najchętniej zaszyłbyś się w ciemnym kącie i nikomu nie pokazywał? Jak się wtedy czujesz? A jak wtedy wyglądasz? Z pewnością nie najlepiej, bo atrakcyjność fizyczna wpływa na naszą samoocenę.

Dobrze wyglądasz, dobrze się czujesz i odwrotnie. Osoby, które czują się doskonale w swoim ciele uznają się za bardziej szczęśliwe, mają poczucie własnej godności, odrębności i satysfakcji, łatwiej także nawiązują nowe znajomości.

 

Wybór partnera na podstawie wyglądu

A czy zdajesz sobie sprawę, że uroda jest fundamentalnym elementem w doborze partnera? Liczy się charakter, prawda? Ale zwracając uwagę na jakąś osobę nie masz pojęcia jaka ona jest. Oceniasz ją tylko po wyglądzie.

Interesujący jest fakt, że mężczyźni mający u swego boku urodziwą partnerkę odbierani są jako prawdziwe „talenty do zdobywania dóbr”.

Ponadto, niezależnie od kultury, nieatrakcyjna partnerka obniża status społeczny mężczyzny, podczas gdy nieatrakcyjny partner nie ma żadnego wpływu na status kobiety.

 

Atrakcyjny wygląd – atrakcyjna praca?

Słyszałeś o powiązaniu wdzięku z sytuacją zawodową? Atrakcyjność fizyczna jak się okazuje może także pomóc w uzyskaniu dobrej pracy, wynegocjowaniu odpowiedniej płacy czy zdobyciu prestiżu zawodowego.

Oczywiste jest, że nie jest to tylko kwestia urody, jednak w przypadku, kiedy o tę samą posadę ubiega się kilku kandydatów to bardzo prawdopodobne jest, że zdobędzie ją osoba najbardziej atrakcyjna.

Należy jednak tutaj uważać, aby nie przedobrzyć. Problem  bowiem może się pojawić, kiedy kobieta jest uważana za zbyt fascynującą i jej awans nie jest możliwy. Dlaczego?

Sukces kojarzony jest wielokrotnie z męskimi cechami osobowości, a kobieta, która jest uznawana za zbytnio kobiecą, może nie podołać męskim obowiązkom. Zauważ, że często na wysokich stanowiskach urzędują kobiety, które w pewnym sensie upodabniają się do mężczyzn. Albo mają krótkie włosy, albo niskie głosy albo tez noszą typowo męskie kroje ubrań. Wynika to także stąd, że zbyt kobieca kobieta nie jest często poważnie traktowana.

 

Kiedy atrakcyjny wygląd może przeszkadzać

Atrakcyjność fizyczna nie zawsze jednak wiąże się z pozytywnymi cechami. Zdarza się, że osobie urodziwej przypisuje się takie cechy jak: próżność, brak skromności, egoizm, brak współczucia, zbytnia pewność siebie czy zarozumiałość. Ponadto pojawia się kwestia (zwłaszcza u kobiet) zazdrości. Zazdrosne Panie mogą złośliwie robić pewne rzeczy w kierunku atrakcyjnej koleżanki, właśnie z powodu zazdrości.

 

Pomimo tych negatywnych cech, przy dokładnym porównaniu i przybliżeniu wszystkich zalet i wad atrakcyjności, można przypuszczać, że łatwiej żyje się osobom postrzeganym jako ładne aniżeli mało atrakcyjne.

 

Pamiętaj jednak, że nie ma ideałów. Po prostu się nie zdarzają. Pokochaj siebie, a inni Cię pokochają. Jak powiedziała kiedyś Sophia Loren „Piękna kobieta to szczęśliwa kobieta” i niech tak zostanie.

O tym jak się dobrze poczuć w swoim ciele i zaakceptować siebie pisałam w artykułąch: Nieosiągalny perfekcjonizm i jak sobie z nim radzić oraz Przestań porównywać się do innych, od płytkich porównań do głębokiej samoakceptacji. 

Jeśli zainteresował Cię powyższy artykuł, możesz przeczytać kolejny z tej serii: Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Kilka słów o ubiorze, opisujący postrzeganie człowieka poprzez pryzmat jego stylu.

 

Kup licencję

Podobne wpisy

4 komentarze to “Co kreowanie wizerunku ma do atrakcyjnego wyglądu?”

  1. Adrian Bysiak

    Cóż, miałem napisać komentarz i już był gotowy w głowie kiedy przeczytałem: Pokochaj siebie, a inni Cię pokochają. Dokładnie jest w tym wiele racji. Często ludzie sami sugerują innym „jestem beznadziejny” – wtedy inni właśnie tak nas odbierają – jako beznadziejnych. Dlatego warto akceptować siebie, i znać swoją wartość, a to już ma bardzo duży wpływ – również na naszą atrakcyjność.

    • Gosia

      Masz rację. Nikt nie zna nas tak dobrze, jak my sami. Zatem jeśli będziemy dawać informację o sobie, że „jestem beznadziejny” jak napisałeś, to inni w końcu nam w to uwierzą i też tak nas będą postrzegać.
      Zacznij myśleć o sobie wyjątkowo, a zaczniesz być przez innych równie wyjątkowo odbierany.

  2. Glam

    Zawsze się dziwiłam, kiedy słyszalam opinię, że wygląd jest nieważny, to kompetencje świadczą o tym czy dana osoba pasuje na to stanowisko. Jestem pewna, że lepsze wynagrodzenie jest zależne od tego jak wyglądasz, a nie tylko jak się zachowujesz.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.