Czym jest kreowanie wizerunku i co się na nie składa?

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Dostałam od Was sporo wiadomości odnoszących się do zagadnienia wizerunku. Najczęstsze pytania dotyczyły tego, jak można kształtować własny wizerunek i co tak naprawdę się na niego składa. Postanowiłam w końcu opisać to zagadnienie na blogu, także z powodu ostatniego (i jednego z pierwszych) wpisu o tym, jak rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem wizerunku. Wpis ten jest jednym z najczęściej odwiedzanych wpisów, co świadczy o tym, że temat jest dla Was niezwykle interesujący.

Jesli chcesz sobie przypomnieć jak ropocząć kreowanie wizerunku, zajrzyj do artykułu: Od czego zacząć kreowanie wizerunku?

Swoją przygodę z kreowaniem wizerunku rozpoczęłam dość wcześnie, jednak fachową wiedzą zaczęłam interesować się na początku studiów dziennikarskich, gdzie zauważyłam, że obraz siebie, który prezentowałam wcześniej nie był na tyle profesjonalny, aby wzbudzać zaufanie ludzi, z którymi miałam mieć do czynienia przy okazji wywiadów, dziennikarskich rozmów itd. Dzięki temu, odkryłam jedną ze swoich pasji, o której Wam dzisiaj opowiem.

Kreowanie wizerunku. Twój wizerunek

O znaczeniu wyglądu pisałam już w osobnym artykule „Jak Cię widzą, tak Cię piszą” wobec tego nie będę szczegółowo wdawać się w opis, dlaczego warto zainwestować w siebie i stworzyć taki wizerunek, który będzie przekazywał światu dokładnie to, co chcemy, żeby przekazywał.

Tak naprawdę, nawet jeśli temat Cię nie interesuje to musisz mieć świadomość, że czy chcesz tego czy nie, uczestniczysz w „zabawie” jaką jest kreowanie wizerunku. Co to dla Ciebie oznacza? Tyle, że kreujesz swój wizerunek wszędzie i zawsze, różny jest tylko poziom Twojej świadomości w tworzeniu go – od Ciebie zależy czy będzie to bardziej czy mniej świadome działanie. Jako, że jestem zwolenniczką świadomych działań i decyzji, polecam Ci z całego serca drugie rozwiązanie ;).

 

Wizerunek, czyli co właściwie?

Wizerunek to jednak nie tylko to, jak wyglądasz. Owszem, obraz jest potężnym narzędziem. Ubranie, rekwizyty, Twój ogólny styl i prezencja odgrywają bardzo dużą rolę, jednakże istnieją równie ważne czynniki składające się na postrzeganie Ciebie przez innych. Co zatem jeszcze składa się na budowanie obrazu siebie?

 • Język ciała
 • Umiejętności interpersonalne
 • Budowanie relacji z ludźmi
 • Sztuka porozumiewania się i modulacji głosu
 • Zasady savoir-vivre, etykieta

 

Tak naprawdę wszystkie wymienione wyżej pozycje zawierają w sobie jedną podstawową zasadę, jaką powinien kierować się człowiek. Jest nią szacunek dla innych oraz dla siebie. Poprzez to, jak wyglądasz, jak jesteś ubrany, jakich słów używasz, jak rozmawiasz z ludźmi, jaką postawę przyjmujesz czy jakimi wartościami w życiu się kierujesz wyrażasz szacunek bądź jego brak. Jeśli nie dbasz o siebie, może to świadczyć o braku szacunku do swojego ciała.

Jeśli przychodzisz na spotkanie z klientem niechlujnie ubrany to świadczy to z kolei o braku szacunku do Twojego rozmówcy. Jeśli z nowo poznaną osobą stosujesz ogólnie przyjęte zasady dobrego wychowania, okazujesz jej szacunek. W ten właśnie prosty sposób codziennie kreujesz swoją osobę i sprawiasz, że inni wyrabiają sobie jakąś opinię o Tobie.

 

Sztuka tworzenia wizerunku

Bo wizerunek nie jest tym, co Ty o sobie myślisz. Wizerunek to wszystko, co myślą o nas inni, to jak nas postrzegają i odbierają. Każdy człowiek jest niepowtarzalny, dlatego tak ważne jest, aby nasz wizerunek był spójny z tym co siedzi i jest w nas.

Tworzenie wizerunku to dla mnie sztuka. Sztuka wykreowania takiego stylu, który będzie doskonałym odbiciem osobowości człowieka. Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby zajmujące się budowaniem wizerunku jest właśnie nie zwracanie uwagi na potrzeby i osobowość klienta, a podążanie za własnym stylem, i przekonanie „bo ja wiem lepiej, co jest dla Ciebie dobre”. W konsekwencji mamy później osoby przebrane a nie ubrane, sztuczne a nie naturalne czy wręcz niepokojące a nie takie wzbudzające zaufanie. Zatrzymajmy się tutaj na chwilę. Zaufanie jest bardzo ważną rzecz. Od zaufania w dużym stopniu zależy Twój sukces zawodowy jak i życiowy.

Czy ludzie Ci uwierzą? Ludzie przecież najczęściej wierzą w to, co widzą. Jeśli Twój wizerunek wyda im się podejrzany, a to, co zobaczą nie będzie współgrało z tym co poczują w stosunku do Ciebie, gwarantuję, że będą mocno zastanawiać się czy w jakikolwiek sposób zawiązać z Tobą relacje.

Najlepszym w zasadzie sposobem jest konsultacja z profesjonalną osobą, która pomoże Ci stworzyć taki obraz siebie, jaki najbardziej będzie oddawał Twoje potrzeby i oczekiwania. Jednakże sam również możesz się zaangażować i pójść krok do przodu w tworzeniu własnego, dopasowanego do Ciebie stylu.

 

Wizja

Pierwszym i niezwykle istotnym etapem na drodze do kreowania własnego wizerunku jest Twoja wizja:

1. Kim chcesz być?

2. Za jaką osobę chcesz być postrzegany?

3. Co Twój wizerunek ma mówić o Tobie?

Jeśli nie odpowiesz sobie na te pytania nie będziesz wiedział w którą stronę masz zmierzać.

Pamiętaj, aby Twój obraz oparty był o Twoje indywidualne cechy, które określają Ciebie i są Twoją wizytówką.

 

Mocne strony

Wypisz wszystkie pozytywne cechy i umiejętności, które posiadasz i zacznij je jeszcze bardziej wzmacniać! Świadomość Twoich mocnych stron pozwoli Ci poczuć się pewnym siebie.

Spójrz na nie i zastanów się dokąd mogą Cię zaprowadzić takie wartości, kim możesz się stać, a może już jesteś tylko tego nie widzisz?

 

Detal

Bardzo ważnym krokiem jest dbałość o szczegóły. Czasem, nawet najmniejszy błąd może zepsuć cały korzystny obraz stworzony przez Ciebie. Takim szczegółem mogą być np. błędy ortograficzne popełniane w mailach, niewyprasowana koszula na spotkaniu, niewłaściwe dobranie kolorów, które wręcz się „gryzą”, niewyłączona komórka, która dzwoni w trakcie wykładu, niedostosowanie języka do naszego odbiorcy itd.

Bądź uważny na wszystkie drobne rzeczy, które mogą dodać Ci profesjonalizmu bądź też całkowicie Cię go pozbawić.

 

Nastawienie

Nasz wizerunek to także nastawienie do świata i do życia. Swoją postawą pokazujesz jakie są Twoje oczekiwania i potrzeby, a ludzie lubią współpracować z takimi osobami, które są spójne.

 • Czy przy podejmowaniu decyzji kierujesz się w życiu wartościami, jakie wyznajesz?
 • Czy jesteś człowiekiem ogólnie spełnionym czy raczej przygnębionym?
 • Jak myślisz z kim ludzie chętniej się zaprzyjaźnią czy podejmą współpracę?

 

Tworzenie wizerunku to jak widzisz tworzenie odpowiedniej kreacji. Wizerunek jest mieszanką Twojej niepowtarzalnej osobowości z potrzebami jakie płyną z Twojego wnętrza. A to wewnętrzne piękno tylko czeka, żeby je wydobyć. Pamiętaj, żeby nie stylizować się na siłę na kogoś kim nie jesteś. Po pierwsze inni łatwo odkryją, że coś się w Tobie nie zgadza, a po drugie Ty sam nie będziesz się czuł komfortowo w swoim ciele i z obrazem jaki sobie stworzyłeś.

Kup licencję

Podobne wpisy

7 komentarzy to “Czym jest kreowanie wizerunku i co się na nie składa?”

 1. Adrian Bysiak

  Bardzo ładnie to ujęłaś. W życiu spotkać można wiele osób, które wykreowały się na kogoś zupełnie innego, i fakt – to czuć na kilometr. Co do przygnębionych ludzi, o których wspomniałaś, to warto by tutaj zaznaczyć, że nawet najbardziej oświecony człowiek, nie wykreuje dla nas dobrego stylu, jeśli w życiu będziemy mieć problemy, które nie są rozwiązane. Aby wizerunek grał – musi być równowaga, musimy być szczęśliwi, bo w końcu kto lubi smutasów ;-)

 2. Jakub Mikołajczak

  Witaj Gosiu,

  Zaciekawił mnie Twój artykuł i w związku z nim mam pytanie: czy byłabyś w stanie polecić kogoś, kto profesjonalnie zajmuje się kreowaniem wizerunku? A być może sama już działasz w tej branży? Przyznam, że byłbym bardzo zainteresowany konsultacjami z tej tematyki. Poza tym – bardzo konkretny, wartościowy wpis :)

  Pozdrawiam serdecznie
  Jakub Mikołajczak

  • Gosia

   Cześć Jakub,

   Jeżeli chodzi o konsultacje z tworzenia wizerunku to z miłą chęcią się z Tobą spotkam i przybliżę ten temat ;)

   Zostawiam wiadomość na skrzynce mailowej.

   Dzięki i pozdrawiam

 3. Aleksander

  Bardzo spodobał mi się Twój wpis. Podałaś w nim dużo praktycznych wskazówek, a także rady z Twojego doświadczenia, co bardzo cenię. Również uważam, że wizerunek jest ważny w naszym życiu, trzeba też poświęcić mu trochę swojego czasu, ale z pewnością to się opłaci, i to z nawiązką :).

  • Gosia

   Aleksander (przy okazji: moje ulubione imię męskie ;)), cieszy mnie kiedy mogę dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, jeśli dodatkowo inni czerpią z tego jakiś pożytek jest to dla mnie bardzo satysfakcjonujące, także dziękuję za Twoje słowa :).

 4. Guest

  Mysle ze warto by dopisac ciag dalszy,gdyż poszerzajac temat to czesto ludzie oceniaja innych przez pryzmat wlasnej osoby,przypisujac im wlasne motywacje/ intencje niekoniecznie zgodne z rzeczywistością. Ponadto często bywa ze mimo nienagannego wizerunku moze sie zdarzyc ze ktoś nam nie pozwoli rozwinąć skrzydel

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.