Dzisiaj poruszam temat bardzo mi bliski, który w ostatnich latach stał się niezwykle popularny (i bardzo dobrze!). Odważę się nawet napisać, że obecnie najmodniejszym stylem jest właśnie zdrowy styl życia! Cieszy mnie to bardzo, gdyż ludzie w końcu zaczynają dostrzegać swój ogromny potencjał do zmian, uświadamiając sobie jak ogromny wpływ mają oni sami na jakość swojego życia i tego jak się ze sobą czują.
W związku z modą na zdrowy styl życia powstały i nadal powstają blogi, strony internetowe, strony z fanami poruszające właśnie tę tematykę. Motywują one do zmian, poruszają często ważne tematy, pokazują jak można się zmienić wprowadzając do swojego życia kilka ulepszeń. Dostrzegam jednak, że dla osoby, która pragnie zacząć przygodę ze zdrowym trybem życia jak i dla osób które taką przygodę już rozpoczęły, informacje te mogą być bardzo chaotyczne.
Znalazłam wiele blogów, na których ja sama dowiedziałam się nieprawdopodobnych wręcz rzeczy, znalazłam także wiele rozbieżności nie tylko w tym co piszą na różnych stronach, ale nawet na jednej tej samej stronie!
Modny zdrowy styl życia
Mam wrażenie, że popularność tego tematu ma również swoje wady. Mianowicie takie, że osoby, które gdzieś coś przeczytały, czegoś się dowiedziały, a jednak same nie spróbowały ani nie doświadczyły, dają rady innym, zapewniając o efektach, które być może nigdy się nie pojawią, bo rady te są niewiele warte. Apeluję zatem, abyś zanim coś opublikujesz, najpierw sprawdził wiarygodność źródła, a później przetestował na sobie i dopiero podzielił się z tym z innymi. Tylko w ten sposób możemy efektywnie pomagać innym :).
Ponadto w tej ogromnej ilości stron i blogów można łatwo się pogubić. A wtedy nasza motywacja do zmian może sukcesywnie spadać wraz z każdą nową informacją, która kłóci się z tym, o czym przed chwilą przeczytaliśmy. Jak zatem się w tym wszystkim nie pogubić i wybrać te najwartościowsze zasady?
Na podstawie własnych doświadczeń, przygotowałam dla Was listę najbardziej korzystnych – wg mnie oraz wg innych osób zawodowo zajmujących się tą tematyką – przykazań zdrowego stylu życia na zasadzie: czego unikać i czym to zastąpić, zarówno dla tych początkujących jak i bardziej obeznanych. Zatem: jak zacząć zdrowo żyć? Zaczynamy!
JAK ZACZĄĆ ZDROWO ŻYĆ?
1. Nawadnianie
Unikaj:
- kolorowych, słodkich napojów gazowanych jak i niegazowanych
Niektórzy pytają w tym momencie: gazowane, kolorowe to rozumiem, ale czemu tych niegazowanych także mam unikać, np. takiej mrożonej herbaty? A czy wiedziałeś, że w składzie napoju typu Ice Tea, herbata znajduje się gdzieś na szarym końcu z ilością nie przekraczającą 1%? Nie wierzysz, że niegazowane napoje są Ci w stanie zaszkodzić? Najlepiej przeczytaj skład. Inaczej oczywiście ma się sprawa, jeśli masz pewność, że mrożona herbata wykonana jest z prawdziwej herbaty.
Zamiast tego:
- woda!
Woda jest nieoceniona! Jest wręcz skarbem, który Ty możesz mieć na co dzień! Korzystasz z niego w pełni? O dobroczynnych właściwościach wody pisałam już tu i tu, dlatego nie chcę się powtarzać. Dodam tylko, że badania dr Jodi Stookey z Oakland Research Institute z 2006 roku jednoznacznie potwierdziły, że regularne nawadnianie organizmu pozwala zrzucić nawet do 2 kg rocznie. Naturalnie nie tyczy się to osób, które nie mają co zrzucać ;). Pij zatem wodę pod każdą postacią: czystą mineralną, przegotowaną, w postaci zdrowych herbatek ziołowych, herbaty zielonej, białej czy czerwonej oraz kompotów.
2. Aktywność fizyczna
Unikaj:
- przetrenowania
Często dzieje się tak, że osoby które zaczynają swoją treningową przygodę, tak się w niej zakochują, że nie chcą nawet słyszeć o kilku dniach czy nawet jednym dniu wypoczynku! A to duży błąd, ponieważ dla naszego organizmu niezwykle ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy wysiłkiem a odpoczynkiem. Jeśli nie będziesz dostarczać mu tego drugiego osłabisz swoją odporność, narazisz się na ciągłe bóle mięśni i wahania nastroju. Wzrastasz w siłę nie tylko poprzez trening, ale również poprzez regenerację po tym treningu!
Zamiast tego:
- zdrowy, właściwy i przyjemny wysiłek fizyczny!
Dlaczego użyłam tych 3 określeń?
Po pierwsze, zdrowy, bo tak jak napisałam przetrenowanie nikomu nie służy, dlatego należy zachować równowagę pomiędzy treningiem a regeneracją!
Po drugie, właściwy, bo nie każdy rodzaj sportu będzie wpływał na nas korzystnie, tym bardziej jeśli wykonujemy dane ćwiczenie niepoprawnie. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenia warto byłoby przed rozpoczęciem sportowej podróży skonsultować się ze specjalistą, który dobierze aktywność fizyczną specjalnie pod Ciebie. Jeśli na tym etapie nie wiesz od czego mógłbyś zacząć, zacznij od spaceru, przechodź stopniowo do marszu lub biegu (stąd dowiesz się jak zacząć przygodę z bieganiem). To jeszcze chyba nikomu nie zaszkodziło ;).
Po trzecie, przyjemny, bo aktywność ma sprawiać Ci radość! Jeśli nie będziesz lubił swoich treningów to nie przyniosą one z pewnością takich korzyści na jakie liczysz. Ponadto jest to na dłuższą metę męczące dla Ciebie i w końcu zabraknie Ci motywacji, aby robić to nadal.
Pamiętaj, to nie ma być plan na tydzień czy na dwa tygodnie. To ma być plan na całe Twoje życie! Naturalnie podczas samego treningu nie zawsze jest różowo i przyjemnie, chodzi raczej o pokonywanie własnych słabości i ograniczeń oraz o satysfakcję ze swoich wyników!
3. Otoczenie
Unikaj:
- przebywania w miejscach zadymionych
Nie wystarczy, że Ty nie palisz (bo zakładam, że nie palisz). Bierne palenie jest równie szkodliwe. Wyobraź sobie, że wdychany przez osoby niepalące dym zawiera cztery razy więcej substancji toksycznych, aniżeli ten bezpośrednio z papierosa. Badania ponadto wykazują, że regularne przebywanie w zadymionym pomieszczeniu (gdy np. mieszkasz z osobą, która pali) zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc o 20-30%. Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć przebywania w takich miejscach czy wśród takich osób, jednak miejmy świadomość, jak szkodliwe jest dla nas takie środowisko.
Zamiast tego:
- świeże powietrze
Przebywanie na świeżym powietrzu niesie za sobą mnóstwo zalet! Podczas spaceru dotleniamy cały organizm, dzięki czemu skóra jak i komórki ciała są lepiej odżywione, redukujemy nasz poziom stresu, poprawiamy jakość naszego snu. Ale to nie wszystko! Badania przeprowadzone przez Harris Interactive wykazały, że 79% osób aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu przyznało, że czas ten przyczynił się do wzmocnienia więzi z rodziną czy z przyjaciółmi. Może warto odłożyć pilota od telewizora, założyć wygodne buty i zapewnić sobie trochę rozrywki na świeżym powietrzu?
4. Odżywianie
Unikaj:
- białej mąki i wszelkich produktów jej pochodzenia
Rozumiem, że ten biały chlebek i te bułeczki pachną wyśmienicie i możesz je wcinać nawet na sucho, ale uwierz, że zdrowe pieczywo może smakować i pachnieć równie dobrze, a do tego jeszcze Ci służyć! Zwróć jednak uwagę, aby ciemne pieczywo nie było „przyciemnione” sztucznie, np. karmelem. Wybieraj takie, gdzie znajduje się najmniejsza ilość mąki pszennej.
- cukru, a co za tym idzie słodyczy
Rozumiem również Twoje narastające zniechęcenie, jednak muszę Ci powiedzieć, że istnieje całe mnóstwo pysznych deserów, które zawierają bardzo małą ilość cukru lub wcale. Poszukaj takich przepisów i przygotuj swój zdrowy deser! Wiedziałeś, że cukier to zabójca młodego, zdrowego wyglądu? Przyspiesza starzenie się organizmu, osłabia wzrok i powoduje próchnicę zębów! Naprawdę chcesz tego?
Zamiast tego:
- zdrowe, pełnowartościowe posiłki jedzone o regularnych porach
Na temat zdrowego odżywiania napisałam już kilka artykułów, w tych dwóch: Jak jeść zdrowo I i Jak jeść zdrowo II, znajdziesz 12 najważniejszych zasad żywieniowych, które z pewnością będą bardzo przydatne. Dodać jeszcze mogę, że ważne jest, abyś wprowadzał wszystkie te zmiany bardzo stopniowo. Nie porzucaj z dnia na dzień każdego niezdrowego nawyku, bo na dłuższą metę, może się to po prostu nie udać. Jeśli jednak jesteś bardzo zdeterminowany i gotowy na spadki motywacji czy chwile kryzysu, działaj od zaraz, a w zasadzie to od teraz!
Staraj się czasem kupować żywność organiczną. Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze jest to możliwe (również ze względu na bardzo wysokie ceny tych produktów), jednak jeśli masz do wyboru żywność ekologiczną oraz taką przemysłową, zdecydowanie postaw na tę pierwszą (zwłaszcza niektóre warzywa i owoce, które lubią „jeść pestycydy”). Ponadto zastąp biały cukier stevią, miodem, melasą czy ksylitolem – zdrowszymi wersjami cukru! Czytaj również wpisy z kategorii: „Zdrowe odżywianie” i podejmuj tygodniowe wyzwania, przekonując się czy dana rzecz Ci służy (w większości jestem pewna, iż okaże się, że tak).
5. Sposób jedzenia
Unikaj:
- żywności typu fast food i instant
Niby tak oczywiste, ale jeszcze nie tak dawno nie wszyscy mieli świadomość, że zupka czy ziemniaczki z proszku są dla nas szkodliwe. Warto o tym przypominać, tym bardziej, jeśli jest ku temu okazja! ;).
Zamiast tego:
- jedz wolniej
Wolne jedzenie nie tylko pomoże Ci schudnąć (będziesz bardziej syty po zjedzeniu mniejszej ilości pokarmu), ale także poprawi się Twoje trawienie i wymusi na Tobie… chwilę relaksu. Przecież nie musisz się spieszyć, więc odetchnij i rozkoszuj się każdym kęsem!
6. Myślenie
Unikaj:
- stresu
Wiem, że może to brzmieć banalnie, jednak stres ma ogromne przełożenie na nasze zdrowie. Jeśli nie radzisz sobie ze zmartwieniami znajdź sposób, który w jakiś sposób zredukuje ten poziom niezdrowych emocji. Każdego z nas tak naprawdę dotykają sytuacje, które mogą stresować i chyba trudno o taki okres w naszym życiu, gdy nie mamy żadnych problemów. Dlatego istotne tutaj jest, jak Ty sobie z tym radzisz. Ważne, abyś wypróbował i przetestował co działa na Ciebie.
Zamiast tego:
- spokój
Jak możesz wzbudzić w sobie poczucie spokoju? Istnieje zapewne wiele sposobów, jednak musisz odnaleźć to, co najlepiej działa na Ciebie. Przede wszystkim przestaw swoje myślenie z problemowego na docelowe. Nie myśl o tym, czego nie chcesz, tylko pomyśl o tym, czego pragniesz. Postaw na rozwój osobisty i praktykuj zdrowe myślenie! Odnajdź ponadto taką formę relaksacji, która będzie najlepiej Ci służyła. Może będzie to medytacja, wizualizacja, praktyka jogi, a może relaksacja Jacobsona? Pamiętaj przy tym wszystkim o prawidłowym, głębokim oddechu, który dotleni mózg i całe nasze ciało, co także wpłynie zbawiennie na spokojny umysł.
7. Sen
Unikaj:
- zarywania nocek
Nikomu jeszcze nie wyszło na dobre zarywanie nocek. Gorzej, jeśli taka sytuacja powtarza się w Twoim życiorysie nagminnie. Potrzebujesz równowagi. Twój organizm nie jest robotem, który może pracować wydajnie przez 24h/dobę. Domaga się odpoczynku, a Ty, aby móc zdrowo funkcjonować powinieneś mu ten sen zapewnić. Naukowcy udowodnili, że narażając swój organizm na działanie na pełnych obrotach bez odpowiedniej regeneracji, możesz doprowadzić do gwałtownych wahań nastroju, utrzymującego się przygnębienia czy nawet depresji. Ponadto spowalnia się wtedy nasz metabolizm, zaczynamy mieć problemy z koncentracją, oraz spada odporność naszego organizmu.
Zamiast tego:
- zdrowy sen
Zdrowy sen to taki, który jest wystarczający dla Ciebie i po którym czujesz się po prostu wyspany (nie w momencie, gdy słyszysz budzik, tylko gdy już się wybudzisz ;)). Wychodzę z założenia, że każdy powinien dobrać długość snu do swojego trybu życia i tego, co jest mu w danym momencie potrzebne. Mnie zazwyczaj wystarcza 7 godzin snu, jednak są takie momenty w moim życiu, kiedy wydłużam ten czas do 8 godzin, np. podczas intensywnego wysiłku tak fizycznego jak i umysłowego, a są takie momenty, gdy śpię 6,5 godziny i czuje się bardzo wyspana.
O ile sprawa długości snu jest sprawą typowo indywidualną, tak jakość tego snu już tyczy się wszystkich. Abyś miał energię przez cały dzień Twój sen powinien być głęboki i intensywny. O tym jak spać, żeby się wyspać napisałam osobny artykuł, dlatego nie będę powtarzać wskazówek, które tam zawarłam. Pamiętaj przede wszystkim o wywietrzeniu pomieszczenia, w którym będziesz spał i odpowiednim oświetleniu, a w zasadzie jego braku ;).
Jak zdążyłeś już zauważyć zdrowy styl życia zawiera się w wielu elementach. To nie tylko zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna. Ze swojej strony pragnę jeszcze dodać jedną, niezwykle ważną zasadę: umiar we wszystkim!
Pamiętaj, że zdrowie to plan nie na najbliższy miesiąc czy „do lata”, ale powinien być to plan na całe Twoje życie! Jeśli będziesz robił coś wbrew sobie, coś, co wymaga od Ciebie zbyt dużo wysiłku, gwarantuję Ci, że bardzo trudno będzie Ci w tym wytrwać dłużej niż kilka miesięcy, a co dopiero resztę życia. Dlatego tak ważne jest, abyś dobrze czuł się ze swoim nowym planem.
Wprowadzaj zmiany stopniowo, obserwuj swoje ciało, próbuj nowych rzeczy, badaj, odkrywaj, wprowadzaj nowe, lepsze nawyki do swojego życia i zachowaj przy tym wszystkim umiar i rozsądek, a z pewnością odniesiesz sukces. Tego Ci życzę z całego serca :).