Zatroszcz się o swój głos i zadbaj o siebie z 4-ema prostymi krokami

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Twój głos wyraża Ciebie. Wyraża to, co czujesz w danym momencie i czy chcesz tego czy nie zdradza wszystkie towarzyszące Ci napięcia i stany emocjonalne. Głos jest częścią Ciebie, być może trochę zapomnianą i niedocenianą. Jeśli należysz do tych osób, które na co dzień nie pracują z głosem, zapewne nie zastanawiałeś się zbytnio nad jego pielęgnacją. A przecież dbasz o swoje włosy, ciało, paznokcie czy skórę. Dlaczego nie miałbyś tak samo zadbać o głos? Wydaje Ci się, że to trudne? Poniżej przedstawiam proste sposoby, dzięki którym Twoje narzędzie komunikacji zawsze będzie w dobrej formie.

Zatroszcz się o swój głos. Woda

Woda

Zapewne nie raz słyszałeś jak istotną rolę pełni ten płyn. Nasze ciało składa się w 70% właśnie z wody. Jest ona nieoceniona przy nawilżaniu całego organizmu, w tym strun głosowych. Staraj się zawsze mieć przy sobie butelkę niegazowanej wody mineralnej (zwróć uwagę, aby była to rzeczywiście woda mineralna, a nie źródlana, która nie dostarcza tylu składników mineralnych co ta pierwsza) i nawet kiedy nie czujesz pragnienia popijaj ją małymi łykami. Ogromnie polecam wypijanie szklanki wody przed snem i tuż po przebudzeniu. Szklanka wody przed snem daje nam gwarancję, że rano nie obudzimy się z wyschniętym gardłem (często bowiem śpimy z otwartymi ustami), natomiast szklanka wody zaraz po przebudzeniu jest doskonałym wstępem do pobudki tak głosu jak i całego organizmu, dodatkowo świetnie wspomaga przemianę materii. O czym nie można zapomnieć to, bez wątpienia, temperatura płynów. W żadnym wypadku nie należy pić schłodzonych napojów, które mogą prowadzić do przeziębienia. Jeśli dodatkowo prowadzimy aktywny tryb życia pamiętajmy o większej ilości wypijanych płynów, aby nie przyczynić się do odwodnienia organizmu.

Relaks

Stres przyczynia się do podrażnienia krtani, która jest bardzo wrażliwa (a właściwie struny głosowe w niej się znajdujące) na najmniejsze nawet napięcia. Znajdź w ciągu dnia chwilę tylko dla siebie, postaraj się wyciszyć i unormować pracę swojego serca i oddechu. Poddaj się ćwiczeniom relaksacyjnym, które skutecznie oczyszczą Twoje ciało z napięć (więcej o technikach relaksacyjnych będziesz mógł poczytać w jednym z następnych artykułów).

Zatroszcz się o swój głos i siebie. Relaks

Sen

Sen odgrywa bardzo ważną rolę. Kiedy jesteś wyspany, Twoje ciało i umysł są  także wypoczęte. Zwróć również uwagę na pomieszczenie w którym śpisz. Optymalna temperatura  podczas snu nie powinna przekraczać dwudziestu stopni.

Oddech

Głęboki i swobodny oddech to najlepsze co możesz dla siebie zrobić. Bądź świadomy własnego oddechu, poobserwuj trochę swoje ciało i zobacz jak Twój oddech reaguje na napięcia czy wzruszenia. Oddychaj nosem. Spróbuj uruchomić swoją przeponę, dotrzeć oddechem głęboko do klatki piersiowej i brzucha. Zapamiętaj ten stan i staraj się jak najczęściej oddychać w ten sposób.

Powyższe porady tak naprawdę odnoszą się nie tylko do pielęgnacji głosu. Wypijanie odpowiedniej ilości wody, zrelaksowane ciało, zdrowy sen i prawidłowy oddech to doskonały początek naszej nowej drogi do lepszego życia, i co za tym idzie, lepszego samopoczucia.

Kup licencję

Podobne wpisy

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.