Przedłużyć lato i… wypocząć na wakacjach

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Urlop, wczasy, wakacje, czas wolny… Z czym Ci się kojarzą?

 

 

 

 

Bo z reguły powinny służyć regeneracji całego organizmu i głębokiemu relaksowi ciała jak i umysłu. Po udanym urlopie powinniśmy być pełni świeżej energii, kreatywni i gotowi do działania. Niestety często jest tak, że po powrocie z wakacji jedyne myśli jakie przechodzą nam przez głowę to te związane właśnie z wakacjami: „ja chcę z powrotem” bądź „kiedy kolejne?”. Jak zatem spędzić urlop, ażeby wrócić do codziennych czynności z uśmiechem na twarzy i czystym umysłem? Jak odpoczywać, żeby odpocząć?

 

Przede wszystkim musisz sobie zadać pytanie: „czego chcę, czego potrzebuję?”. Nie dopasowuj się do oferty katalogowej biura podróży, wolnych miejsc w ośrodku bądź preferencji znajomych. Nie patrz na to jakie kierunki są teraz modne, bo nie istnieje uniwersalne miejsce czy sposób spędzania wakacji, które wszystkich zachwycą.

Zapytaj siebie czy zależy Ci na aktywnym wypoczynku wśród innych ludzi i głośnej muzyki czy raczej wolałbyś się wyciszyć w bardziej odludnym i ustronnym miejscu?

 

Jak odpocząć na wakacjach

 

Jak odpocząć na wakacjach

 

 

Pakowanie

Znasz już cel i termin swoich wakacji, powinieneś się teraz skupić na pakowaniu. Teraz tzn. już kilka dni przed, zrób listę rzeczy, które uważasz za niezbędne i za każdym razem kiedy coś Ci się przypomni (nawet jeśli jest to drobnostka) zapisz to. Pakowanie przysparza bardzo wielu stresów i naprawdę nie warto tego zostawiać na ostatni dzień. Dowiedz się czegoś więcej o miejscu, do którego wyruszasz, abyś mógł dopasować swoje stroje, buty czy inne potrzebne rzeczy do charakteru tego miejsca, atrakcji i warunków oraz możliwych form spędzania wolnego czasu.

 

O tym jak się spakować na wakacje (czyli praktyczny poradnik pakowania)napisałam obszerny artykuł, do którego przeczytania bardzo Cię zachęcam.

 

Przygotowanie

Od samego początku nastrajaj się pozytywnie. Nie wychodź z domu na ostatnią chwilę, bo może się okazać, że samolot odleci bez Ciebie. Pomyśl „na zapas”. Co jeśli po drodze zdarzą się korki? Nawet jeśli uda Ci się zdążyć na lotnisko, Twój wysoki poziom stresu będziesz odreagowywać całą podróż. Z kolei, jeśli planujesz wycieczkę samochodową, nie wyjeżdżaj w godzinach szczytu. Tak małe rzeczy potrafią albo wyprowadzić Cię z równowagi albo fantastycznie zacząć ten wyjazd.

 

Na miejscu

Jeśli po przyjeździe do celu czujesz się zmęczony, rozdrażniony lub boli Cię głowa, mogą być to skutki jet lag, czyli zespołu nagłej zmiany strefy czasowej. Nie zapomnij, że Twój organizm potrzebuję się zaklimatyzować, zwłaszcza, gdy zmieniasz strefę czasową. Mówi się, że człowiek potrzebuje tyle dni do zaklimatyzowania się w nowym miejscu, ile różnicy godzin występuje pomiędzy miejscem wylotu a miejscem docelowym. Prześpij się, wyjdź na spacer, zaobserwuj okolice i połóż się stosunkowo wcześnie spać, a z pewnością na drugi dzień będzie lepiej.

 

 

Przyszedł czas na odpoczynek. No właśnie, problem tkwi w tym, że ludzie nie wiedzą jak się do tego zabrać! Brzmi trochę absurdalnie, bo wydawałoby się, że wystarczy się położyć i już! No tak… Położyć i myśleć o pracy, domu, dzieciach, rachunkach, obowiązkach, bo zazwyczaj tak się to odbywa. Nie tylko Twoje ciało potrzebuje regeneracji, Twój umysł także. I o ile z tym pierwszym nie mamy trudności, tak z oczyszczeniem umysłu ze wszystkich zakłócających spokój spraw jest problem.

 

Przede wszystkim wyeliminuj przeglądanie Internetu/telewizji/telefonu ze swojego codziennego rytuału. Jeśli potrzebujesz kontaktu z konkretnymi osobami (oby nie byli to ludzie powiązani z pracą) kup nowy numer startowy i podaj go tylko tym osobom. Staraj się nie myśleć o wszystkich nieprzyjemnych kwestiach lub o tym, co będziesz musiał zrobić zaraz po przyjeździe.

 

Jak odpoczywac na wakacjach

 

Teraz jesteś na wakacjach, więc to wykorzystaj! Pomyśl o tym w jak pięknym miejscu jesteś, skup się na tym co się dzieje wokół Ciebie, popatrz na malownicze widoki, posłuchaj szumu fal, śpiewu ptaków, powdychaj świeże powietrze, dotknij miękkiego piasku, poczuj jak słońce delikatnie ogrzewa Twoją skórę.

Uruchom wszystkie swoje zmysły i poczuj te wakacje całym sobą! Polecam także drobne formy aktywności fizycznej. Nie mam na myśli morderczych treningów, ale raczej rozruszanie ciała poprzez gry i zabawy. Może pograsz w badmintona, siatkówkę w basenie, pojeździsz na rowerze czy pójdziesz na spacer? Zrób coś, co sprawi Ci radość.

 

Zwracaj uwagę na to co jesz. Jesteś na urlopie i myślisz, że dieta nie ma tu większego znaczenia. Nic bardziej mylnego. Twój organizm także od wewnątrz potrzebuje odpocząć. Jedz lekkostrawne potrawy, postaw na regionalne owoce i warzywa, pij dużo wody (zwłaszcza w gorących klimatach) i ogranicz spożywanie tłustych potraw, słodyczy i dań niewiadomego pochodzenia, tzn. w miejscach, które nie budzą Twojego zaufania. Nie chcesz przecież nabawić się dolegliwości żołądkowych.

 

Wakacje są po to, aby wrócić do naszego skrywanego na co dzień „ja”, do rozmowy ze swoją podświadomością, do swoich marzeń, a może nawet ich realizacji? Dostrój zatem urlop do swojego wewnętrznego głosu. To przecież Twoje wakacje i Ty sam najlepiej wiesz jak chcesz je spędzić!

Może zamiast chodzić z jednego muzeum do drugiego wolałbyś przejść się brzegiem morza? Nie patrz na to, czego inni potrzebują, bo Ty możesz pragnąć czegoś zupełnie innego. Naprawdę możesz, i to jest piękne.

Kup licencję

Podobne wpisy

39 komentarzy to “Przedłużyć lato i… wypocząć na wakacjach”

 1. Paula

  Wydaje mi się, czy zmieniłaś nieco styl pisania? :) To pierwszy post na tym blogu, który czyta się lekko i pamięta się to, co się przeczytało :P (tzn. w moim przypadku). Niedługo wybieram się do Zakopanego, byłaś może kiedyś? Mam nadzieję, że tego typu posty będzie można częściej zobaczyć.
  Serdecznie pozdrawiam :-]

  • Gosia

   Tak, miałam okazję być w Zakopanem, ale było to dawno temu. Mamy wiele uroczych zakątków w naszych, polskich górach, dlatego za każdym razem staram się wybierać inne, nowe miejsce :)
   Pozdrawiam

 2. Glam

  No właśnie, najczęściej nie chce się wracać do pracy po wakacjach :d już teraz myślę, o tym kiedy wreszcie będę miała wolne. A styl jest pisanie jest ten sam i zawsze mi się podoba. Piszesz bardzo interesująco i nie da się od tesktu oderwać ;)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.