Nie rozmiar a jakość ma znaczenie! O ćwiczeniach wspomagających pracę mózgu. Część II

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Ostatnio rozmawialiśmy trochę o wpływie ćwiczeń umysłowych i fizycznych na jakość Twojego mózgu. Jak już wiesz, mózg można rozwijać przez całe życie. Twój mózg narażony jest na wiele przeszkód, poprzez które znacząco może spaść jego wydajność. Przeszkody te, mogą wynikać z niewłaściwej diety, nadmiernego spożywania alkoholu, braku ruchu, pogorszonego nastroju czy przewlekłego stresu.

W dzisiejszym artykule przestudiujemy jak uniknąć wymienionych trudności, w związku z czym zajmiemy się właściwym odżywianiem, prawidłowym oddechem, ukojeniem nerwów poprzez medytacje i sen.

 

Dieta

Twój mózg pracuje 24 godziny na dobę. Aby zapewnić mu niezbędną do działania energię musisz zdrowo się odżywiać. Niedobory w diecie często bowiem prowadzą do wahań nastroju, problemów ze snem, kłopotów z pamięcią i koncentracją.

Produkty, które zjadasz powinny zatem zapewnić Ci energię na jak możliwie długi czas bądź też zrelaksować ciało i mózg na wieczór, przed pójściem spać. Zatem:

• Jedz duże ilości warzyw i owoców, zwłaszcza surowych.

• Miej zawsze pod ręką butelkę wody niegazowanej i popijaj ją małymi łykami, nawet wtedy, gdy nie czujesz pragnienia. Woda oczyszcza organizm z toksyn i usprawnia pracę mózgu.

• Pamiętaj, aby zjeść pożywne śniadanie, które zapewni Ci energię na kolejne godziny. Niech będzie bogate w węglowodany złożone, białko i świeże owoce, np. może to być zdrowa i pyszna owsianka.

• Jako przekąskę pomiędzy posiłkami jedz orzechy w różnej postaci, suszone owoce i warzywa. Świetnie zaspokajają głód (który często nie pozwala Ci myśleć) oraz powodują, że zjesz mniejszy posiłek główny (mniejszy, czyli lżejszy, który nie wywoła w Tobie uczucia senności).

Jak utrzymać sprawność mózgu

 

Orzechy wspomagają pracę mózgu Dieta odpowiednia dla mózgu

• Staraj się ograniczyć spożycie słodyczy, które w większych ilościach mogą powodować spadek koncentracji i ogólne rozdrażnienie. Podwyższają w szybkim tempie poziom cukru we krwi, jednak równie szybko jego poziom spada, a Ty z powrotem masz ochotę na coś słodkiego.

• Zaprzyjaźnij się kurkumą. To cudowna przyprawa, która została nazwana „Spa dla mózgu” i nie bez powodu. Kurkuma działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco oraz poprawia funkcjonowanie mózgu. Aktywność przeciwutleniająca kurkumy zwiększa się ponad 1000-krotnie w połączeniu z pieprzem, warto zatem dodać do posiłku obie przyprawy.

Kurkuma dla sprawności Twojego mózgu

• Ogranicz spożycie alkoholu i napojów zawierających kofeinę. Alkohol czy kawa spożywane okazjonalnie jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Inaczej układa się sytuacja, gdy spożywane są regularnie. Wtedy może dojść do odwodnienia organizmu, zatem spożywając te napoje pamiętaj, aby pić przy tym dużo czystej wody.

• Wiedziałeś, że gorzka czekolada nazywana jest „nową witaminą”? Także Twój mózg ją pokocha, przekonaj się dlaczego!

 

Medytacja, joga i wizualizacja

Medytacja jest najlepszym treningiem umysłu. Ćwiczenia uważności, takie jak np. medytacja czy joga w znacznym stopniu zwiększają zdolności umysłowe. Badania lekarzy ze szpitala w Massachusetts wykazały, że po ośmiu tygodniach codziennej, 30-minutowej praktyce medytacji zmienia się struktura mózgu. Spróbuj skupiać się na chwili obecnej i wykonywanej czynności. Kiedy myjesz naczynia, to myj naczynia. Kiedy jesz obiad, to po prostu jedz obiad i nie myśl o niczym innym, ani nie rób nic innego. Chodzi o to, aby być uważnym i skupionym na chwili obecnej.

To jak to było z tą medytacją? ;)

Możesz skupić się tylko na swoim oddechu, dzięki czemu, nie tylko dotlenisz mózg, ale i zrelaksujesz ciało. Praktykuj jogę, która wpływa na lepsze samopoczucie i uspokojenie Twojego umysłu.

Świetnym ćwiczeniem dla mózgu jest również wizualizacja, czyli wyobrażanie sobie czegoś. Mocnym dowodem na potwierdzenie tej tezy jest eksperyment, który został przeprowadzony przez neurobiologa z Harvard Medical School, profesora Alvaro Pascual-Leone. Grupa ochotników wykonywała proste ćwiczenia gry na pianinie i już po tygodniu zaobserwowano u nich powiększenie terytorium mózgu w obrębie odpowiedzialnym za poruszanie palcami. Co ciekawe, podobną poprawę zarejestrowano u osób, które wyobrażały sobie tylko wykonywanie tych ćwiczeń.

Im bardziej zatem będziesz świadomie wykorzystywać swój mózg, tym więcej korzyści będziesz mógł z niego czerpać.

 

Sen

Zdrowy sen dla Twojego mózgu

Zdrowy sen pozwala osiągnąć optymalną efektywność myślenia. Jednak co się okazuje, nie jest najważniejsza jego długość, ale jakość i regularność. Oznacza to, że powinieneś kłaść się spać o podobnej porze i wstawać tez mniej więcej o podobnej godzinie oraz zadbać o spokojny sen. Zaburzenia snu bowiem pogarszają zdolność wykonywania wielu zadań intelektualnych. Skrócenie snu już o jedną godzinę może doprowadzić do pogorszenia procesów myślenia. Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców wykazały, że w pierwszych czterech dniach po przestawieniu zegarów o godzinę (co zdarza się dwa razy do roku – identycznie jak w Polsce) zdarza się o 25% więcej wypadków samochodowych.

Ogromne korzyści wynikające ze zdrowego snu zaczęły wykorzystywać duże miasta, gdzie uruchamiają się specjalne salony drzemek. Znajdziecie je m.in. w Nowym Jorku i Londynie. Nie należą do najtańszych, bo wynajęcie takiego pokoju kosztuje ok. 20 dolarów za 20 minut (pamiętajcie, że to ma być tylko drzemka), a w Londynie jest to koszt 30 funtów za 30 minut. Tanio nie jest, jednak jestem pewna, że chętnych nie brakuje. Tym bardziej, że zdrowy sen zapobiega także odkładaniu się w mózgu toksyn, które przyspieszają rozwój demencji.

Na koniec w ramach podsumowania, chcę przedstawić Ci zasadę 7U profesora Stanisława Bergera, którą możesz odnieść nie tylko do swojego umysłu, ale do całego Twojego życia:

1U – Urozmaicenie

2U – Umiarkowanie

3U – Uregulowanie

4U – Umiejętność przyrządzania potrwa

5U – Uprawianie sportu

6U – Unikanie nadmiaru

7U – Uśmiechnij się!

:)

 

Kup licencję

Podobne wpisy

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.