Jakie kolory do biura wybrać, bo kolor ma znaczenie!

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Wyobraź sobie biuro idealne. Jak miałoby wyglądać i co miało by się w nim znaleźć? Podpowiem Ci.

Nowoczesne i bardzo przestronne wnętrza. Jasne oświetlenie do pracy, a przyciemnione do relaksu. Dodatkowo duże okna, dzięki którym do pomieszczenia wpada sporo naturalnego światła. Zamiast standardowych schodów pomiędzy piętrami, metalowe rury lub zjeżdżalnie. Ciekawe pufy, hamaki czy nawet łódki wypełnione miękkimi poduszkami, zastępujące niewygodne i twarde krzesła. Przytulnie urządzone wagoniki kolejki górskiej, w których możesz spokojnie popracować i poobserwować przępiekne krajobrazy górskie. Pomieszczenie jakby znajdujące się pod wodą z przyciemnionym światłem, wizualizacją na podłodze i pływającymi rybkami w akwariach, a do tego bardzo komfortowy fotel w formie wanny. Delikatne i stonowane barwy salonu SPA z masującym siedziskiem, pomagające odprężyć się i zapomnieć o stresie. Czy idealne miejsce do pracy istnieje?

 

Powyższy opis nie pochodzi z mojej wyobraźni.

 

To realne zobrazowanie jednego z biur (czy raczej centrum pomieszczeń biurowych) Google mieszczącego się w największym mieście Szwajcarii, Zurychu. Projektanci aranżując wnętrza najbardziej popularnego biura w Europie postawili na zainteresowania i pasje pracowników oraz potrzebę odpoczynku w czasie i po pracy. Także spotkania z klientami odbywają się w niekonwencjonalnych miejscach, które ułatwiają przeprowadzenie spokojnej i twórczej rozmowy.

 

Jakie kolory do biura wybrać. Office Google. fot. www.google.ch Jakie kolory do biura. Biuro Google w Zurychu. fot. www.google.ch Urządź biuro zgodnie z zainteresowanmiami pracowników. Biuro Google. fot. www.google.ch Urządź biuro zgodnie z zainteresowanmiami pracowników. Biuro Google. fot. www.google.ch Jakie kolory do biura. Biuro Google w Zurychu. fot. www.google.ch Jakie kolory do biura. Biuro Google w Zurychu. fot. www.google.ch Jak urządzić biuro. Biuro Google w Zurychu. fot. www.google.ch Dobierz kolory do biura. Biuro Google w Zurychu. fot. www.google.ch Biuro Google w Zurychu. fot. www.google.ch Biuro Google w Zurychu. fot. www.google.ch

 

 

Pomieszczenia są tak zorganizowane, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystko jest tam precyzyjnie zaplanowane. Od oświetlenia po kolory. Bo kolory potrafią odpowiednio nastroić Twoje myśli i wywołać poszczególne emocje. Istotne znaczenie kolorów jest jednak często pomijane podczas urządzania biurowych pomieszczeń, co jest dużym błędem.

Spójrz na obecne logo Google, myślisz, że te kolory są przypadkowe?

 

Właściwie dobrana kolorystyka ścian, podłogi, biurka czy dodatków potrafi stworzyć szczególny i przyjazny klimat. Przy dobieraniu kolorów zwróć uwagę na to, do czego pomieszczenie będzie Ci służyło.

 • Jeśli chcesz pomóc pracownikom w kreatywnym tworzeniu, postaw raczej na żywe i czyste odcienie, np. czerwienie, żółcie, zielenie.
 • Jeśli praca wymaga dużego skupienia i spokoju takie barwy mogłyby rozpraszać. Dlatego wtedy wybieraj raczej kolory stonowane, jak np. biel, ciepłe beże i brązy.
 • Z czerwienią należy bardzo uważać, bo pomimo tego, że kolor ten działa pobudzająco, jego zbyt duża ilość może wywoływać agresję i roztargnienie.
 • Niebieski pozwala na uspokojenie umysłu.
 • Żółty ułatwia zapamiętywanie, a fiolet pobudza naszą kreatywność.

 

Zwróć na to uwagę przy doborze dodatków, którymi mogą być nawet karteczki samoprzylepne wykorzystywane chyba w każdym biurze. Najlepiej miej je w każdym kolorze i dobieraj zgodnie z oczekiwaniami ;).

 

Na ściany wybierz ciepłe i jasne barwy. Podyktowane jest to tym, że żyjemy w klimacie, w którym brakuje nam słonecznych dni, dlatego chłodne błękity i szarości lepiej sprawdzą się w Hiszpanii aniżeli w Polsce.

Sufit zostaw biały, a blaty biurka niech będą w jasnym i stonowanym odcieniu. Unikaj raczej przytłaczających kolorów ciemnych, oraz dekoncentrujących jaskrawych barw.

Wystrzegaj się również kontrastujących ze sobą kolorów, bo mogą irytować. Ponadto pozbądź się starych, niepotrzebnych przedmiotów, o które potykasz się za każdym razem wychodząc z pokoju. Zrób sobie czystą przestrzeń, w której zaprojektujesz swoje idealne miejsce pracy.

Zobrazowałam we wstępie szwajcarskie biuro Google nie bez powodu. To, co chciałabym, żebyś wziął dla siebie z tego projektu, to przede wszystkim uwzględnienie tego, czego pragniesz i z czym się dobrze czujesz. Na kolory zatem spójrz od strony swoich potrzeb. W pracy spędzamy przecież pół cennego dnia, a czasem nawet więcej.

Niezwykle istotne zatem jest, abyś czuł się tam bezpiecznie i komfortowo, abyś mógł skupić się jak i odprężyć kiedy przyjdzie na to chwila. Skoncentruj się na sobie i pomyśl co Ty lubisz, abyś mógł radośnie przychodzić do pracy i wychodzić z niej pełen nowych pomysłów i energii.

 

Kup licencję

Podobne wpisy

6 komentarzy to “Jakie kolory do biura wybrać, bo kolor ma znaczenie!”

 1. Adrian Bysiak

  Biura firmy Google były poniekąd inspiracją dla mnie. Dlatego też moja klitka blogera zyskała nie tylko kolorowe frywolne ściany, ale również dwa stoły – jeden do bilarda, drugi do piłkarzyków. Do googl-a wszak bardzo wiele brakuje, ale jak na moje możliwości, chyba i tak nie jest tak źle ;-)

  • Gosia

   Świetnie! Często nie zwracamy uwagi na wygląd pomieszczenia, w którym tak naprawdę spędzamy pół dnia. Pomijamy kwestię, która powinna być dla nas bardzo ważna. Super, że Ty zwróciłeś na to uwagę, chętnie zobaczyłabym efekty. Może zamieścisz wpis (wraz ze zdjęciami) na ten temat u siebie na blogu? ;)

 2. klanowy

  Biały to się nieładnie z korpo kojarzy. W biurowcach malują pewnie trochę innymi farbami niż maluje się w domach, ale ja bym chętnie przeniósł paletę śnieżki do swojego biura, w domu się wyglądają świetnie. Co do Google, to oni mają taki okres teraz, że mogą sobie pozwolić na każdą niemalże fanaberię jakiej sobie zażyczy.

 3. Mayday

  w moim biurze panuje
  klasyka ścienna :) we wszystkich pomieszczeniach jest pomalowane na
  śnieżnobiało, tylko w jadalni mamy małe kolorystyczne szaleństwo – sama wybierałam
  ten kolor, więc pamiętam, że się ciepłe słowo, z palety śnieżki satynowej. Wygląda
  ekstra.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.