Przyjaźń na odległość? Jak mieć dobre relacje z osobą, która jest daleko?

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Podczas ostatnich wakacji zauważyłam, że ilość kartek pocztowych, które chciałabym wysłać do znajomych i rodziny wzrosła co najmniej dwukrotnie w porównaniu z zeszłorocznym urlopem. Zastanawiałam się przez chwilę czy oznacza to, że w ciągu ostatniego roku poznałam tak dużo nowych osób? Nie, chodziło o coś zupełnie innego. Podczas ostatniego roku zdałam sobie sprawę jak ważne jest utrzymywanie relacji z osobami, które są nam bliskie, a które z jakiegoś powodu są daleko.

Z pewnością każdy z nas ma co najmniej jedną taką osobę, która kiedyś wyjechała z miasta bądź kraju, z którą kiedyś łączyły nas bliskie relacje. Z drugiej strony to my mogliśmy wyjechać z rodzinnego miasta zostawiając za sobą szkolne przyjaźnie. W moim życiu takich relacji „na odległość” jest sporo. Z żadnej z nich nie chcę i nie mam zamiaru rezygnować, bo każda wnosi coś do mojego życia.

Najgorsze co w takich sytuacjach możesz zrobić to nie angażować się i czekać, aż zrobi to druga strona. Dlatego jakiś czas temu postanowiłam stworzyć listę czynności, która będzie przypominać mi co mogę zrobić, aby osoba która pomimo, że jest daleko ode mnie, czuła jakbym była tuż obok. Bo przecież od tego są przyjeciele, prawda?

Przyjaźń na odległość? Naturalnie! Przyjaciół możesz mieć na całym świecie, niezależnie od tego ile kilometrów was dzieli.

 

6 sposobów na zachowanie dobrych relacji z osobą, która jest daleko

 

1. Pisz

Po prostu: piszcie do siebie listy. Jednak nie mam tutaj na myśli listów elektronicznych, ale takie tradycyjne pisane ręcznie, od serca :). Kiedy ostatnio napisałeś list? Pomyśl ile radości sprawisz komuś takim podarunkiem. Bo w obecnych czasach list można traktować jako prezent. Kto dzisiaj pisze listy? Prawie nikt. Dlatego Twój przyjaciel poczuje się wyjątkowy jeśli taki od Ciebie dostanie.

 

2. Pamiętaj

Miej zapisane w kalendarzy wszystkie ważniejsze daty związane z Twoim przyjacielem: urodziny, imieniny, rocznicę ślubu, narodziny dziecka itp. Pokażesz w ten sposób, że osoba, którą obdarowujesz życzeniami jest dla Ciebie ważna. A ona znów poczuje się wyjątkowa.

3. Zaskakuj

Poprzez zaskakiwanie mam na myśli większe i mniejsze niespodzianki, które wywołają uśmiech na twarzy Twojego przyjaciela i przypomną mu miłe chwile, które razem spędziliście. Może to być coś zupełnie prostego jak kartka z pozdrowieniami z wakacji lub też karnet na masaż relaksacyjny czy książka ulubionego autora. Naturalnie najlepszą niespodzianką byłaby niezapowiedziana wizyta! Uwierz mi, że takich chwil się nie zapomina!

 

4. Wykorzystuj

Wykorzystaj technologię. Zauważ, że Internet daje nam mnóstwo możliwości. Piszcie smsy, dzwońcie do siebie, wysyłajcie maile. Nie musisz za każdym razem pisać długich wiadomości, wystarczy, że napiszesz czasem: Dzień dobry! Miłego dnia! Chodzi po prostu o stały kontakt. Dlatego napisz czy też powiedz wszystko to, co powiedziałbyś tej osobie powiedzieć gdyby była tuż obok.

 

5. Planuj

Zaplanujcie wspólne spotkanie i najlepiej niech stanie się to Waszą tradycją. Nawet raz do roku ustalcie wcześniej datę i choćby nie wiem co się działo, spotkajcie się w tym dniu. Niech to będzie święty dzień, oznacz je w kalendarzu tak, abyś wiedziała, że w tym dniu absolutnie nie możesz planować niczego innego. Może to być jeden dzień, albo jeśli możecie sobie na to pozwolić – tygodniowy wyjazd w ulubione miejsce. Może to być nawet kilka godzin. Zobaczysz jak ten krótki nawet czas spędzony razem wpłynie na jakość waszej relacji.

 

6. Wspieraj

Pomimo różnicy kilometrów, bądź dostępny dla swojego przyjaciela w momentach, w których Cie potrzebuje. Nie chodzi mi tutaj tylko o trudne chwile, w których zazwyczaj szukamy pocieszenia. Mam również na myśli sytuacje rozwojowe, w których człowiek potrzebuje kogoś, kto wspiera go w 100%, akceptuje jego działania i jego samego jako człowieka.

Uwierz w to, że przyjaźń jest możliwa, nawet jeśli dzieli ją kilka tysięcy kilometrów! Zaufaj mi, wiem co piszę. Wiele lat temu moja siostra, która jest moją najlepszą przyjaciółką wyjechała z kraju. Pomimo tego nadal wiem, że zawsze mogę na nią liczyć, a ona wie, że zawsze może liczyć na mnie. Moja szkolna przyjaciółka wyjechała do innego miasta. Pomimo tego nadal piszemy do siebie, dzwonimy i widujemy się regularnie.

 

Największą lekcją jaką wyniosłam po tych wielu latach jest to, żeby nie oczekiwać, a jedynie dawać. Działa to tak prosto i zarazem tak magicznie, że czasem trudno w to uwierzyć. A jednak działa.

 

Jesli chcesz dowiedzieć się jak relacje wpływają na Twoje zdrowie i samopoczucie, możesz przejść do artykułu Jak relacje z ludźmi wpływają na Twoje zdrowie?, który od początku opublikowania cieszy się Waszym zainteresowaniem.

Kup licencję

Podobne wpisy

2 komentarze to “Przyjaźń na odległość? Jak mieć dobre relacje z osobą, która jest daleko?”

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.