Jak być szczęśliwym? Na to pytanie wielu z nas szuka odpowiedzi, nawet przez całe życie. W którymś jednak momencie zaczynamy dostrzegać, że szczęście nie znajduje się tam, gdzie go do tej pory szukaliśmy. Prawdziwe szczęście nie istnieje w świecie materialnym. To tylko chwilowa przyjemność, którą w danym momencie doświadczamy. Tak jak złe chwile, tak również te przyjemne kiedyś odejdą, i wypełnią je nowe. Gdzie zatem szukać prawdziwego, głębokiego poczucia szczęścia? W nas.
Szczęście znajduje się w naszym wnętrzu i jest niezależne od tego, co na zewnątrz. Możesz być zwykłym Kowalskim i być bardziej szczęśliwym od niejednego znanego aktora, piosenkarza czy najbogatszego człowieka na Ziemi. Bo szczęscie należy praktykować. Akceptować to, co dzieje się bez naszej woli i doceniać to, co nas spotyka. Praktyka wdzięczności sprawdza się tutaj znakomicie.
Poczucie wdzięczności jest jednym z najlepszych sposobów na wewnętrzny spokój i prawdziwe szczęście. Nie zawsze bowiem od Ciebie zależy co się dzieje wokół. Jednak to od Ciebie zależy jak na to zareagujesz. Osoby praktykujące wdzięczność mają skłonność bycia bardziej pomocnymi, otwartymi i szczęśliwymi niż Ci, którzy wdzięczności nie praktykują.
Kiedy czujesz w sobie złość, gniew lub inne negatywne emocje, skup się na tym, za co jesteś wdzięczny. Poczuj całym sobą jak złość ustępuje stopniowo miejsca poczuciu miłości, szczęścia i wdzięczności. Bo wszystkie te uczucia są ze sobą mocno związane.
O wdzięczności mogłeś już przeczytać w krótkim wpisie: Wdzięczność. Droga do szczęścia. Możesz do niego wrócić, aby przypomnieć sobie jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą praktyka doceniania.
Tymczasem dzisiaj przedstawiam Ci 7 sposobów, dzięki którym możesz włączyć wdzięczność do swojego codziennego życia. Gwarantuję Ci, że jeśli wcześniej nie próbowałeś, wraz z upływem czasu Twoje życie zyska na wartości, a Ty staniesz się bardziej pogodny, spokojny i życzliwy.
7 dróg do poczucia wdzięczności
1. Napisz list do osoby, której chciałbyś podziękować. Często nie doceniamy bowiem jak wiele inni dla nas robią. Nie muszą tego robić, robią to, bo chcą. Pokaż im, e to dostrzegasz i doceniasz. Kiedy ostatnio napisałeś do kogoś list? Jestem przekonana, że druga osoba doceni bardziej taką formę kontaktu, ponieważ pisząc list dajesz od siebie coś więcej. Pokazujesz, że naprawdę Ci zależy.
2. Stwórz swój zeszyt wdzięczności. Codziennie zapisuj w nim pięć rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Możesz również wykorzystać do tego kalendarz (ja np. tak właśnie robię). Usiądź w ciszy na kilka minut i poczuj za co chciałbyś podziękować.
3. Zadzwoń do osoby, która wiele dla Ciebie znaczy i podziękuj jej za wszystko co dla Ciebie zrobiła.
4. Okaż szacunek osobom, które Cię obsługują. Za każdym razem, kiedy mam do czynienia z osobami z obsługi, czy to na recepcji u lekarza, w kolejce do kasy, w restauracji itp., mam wrażenie, że niewystarczająco doceniamy osoby, które jednak w jakiś sposób się nami opiekują. Bądź dobry i życzliwy dla nich, bo złość i grymas, które czasem im towarzyszą, spowodowane są zwykłym zmęczeniem organizmu i brakiem szacunku ze strony klientów. Uśmiechaj się zatem często do osób, które Cię obsługują, powiedz coś miłego Pani kasjerce, doceń kelnera napiwkiem w restauracji i zobacz jak pozytywne emocje szybko się rozprzestrzeniają :).
5. Szczerze dziękuj za komplementy i szczerze nagradzaj innych komplementami. To naprawdę działa, z jednej strony czujesz się zauważony i doceniony (czując, że zasłużyłeś na dobre słowa), a z drugiej dajesz coś od siebie, co w znacznym stopniu uprzyjemnia dzień osobie obdarowywanej Twoim ciepłym słowem.
6. Raz w tygodniu zrób sobie dzień wdzięczności. Oznacza to, że każda rzecz, którą będziesz wykonywał będzie niejako Twoim prezentem. Począwszy od daru, że usłyszałeś budzik, a to oznacza, że się obudziłeś (nie każdy obudzi się tego ranka), że słyszysz, że stać Cię na budzik czy telefon, poprzez poranną kawę ze znajomymi, bo masz przyjaciół, bo żyjesz w kraju, gdzie możesz po prostu wyjść i napić się czego tylko zechcesz, wyjście do pracy, bo masz tę pracę, bo ktoś Ciebie potrzebuje, kończąc na powrocie do domu, bo masz dokąd wrócić.
7. Podaruj swój czas, pieniądze lub inne rzeczy materialne dla organizacji, którą cenisz i którą chciałbyś wesprzeć. Możesz pójść do schroniska z zapasem karmy, kocy czy chęci pomocy przy codziennych obowiązkach lub wybrać jedną z organizacji wpierających osoby chore, dzieci czy ludzi w podeszłym wieku.
Kórą formę praktyki wdzięczności wybierasz na dzisiaj?
właśnie. Muszę zacząć medytować codzien rano lub przed snem! Oczyszczac umysł, pozbywac sie tego sajgonu z głowy :)