Prawidłowy, czysty i otwarty dźwięk, który nie męczy odbiorcy jak i nadawcy to prawdziwy skarb. Wiele osób kiedy myśli o tym, aby zabrzmieć dobrze, uruchamia swoje gardło. Jednak poprawny dźwięk nie wypływa z Twojego gardła. Jego jakość ma swoje źródło w Twoim wnętrzu, wnętrzu, na które składają się głównie: oddech i postawa ciała. Wszelkie blokady znajdujące się w Twoim ciele powodują blokady pojawiające się w Twoim głosie. Zatem podstawą pracy nad głosem jest zmniejszenie bądź całkowite wyeliminowanie tych napięć. Prawidłowa postawa zapewni Ci nie tylko wolny i naturalny głos. Umożliwi Ci również głębszy oddech oraz swobodną pracę organów wewnętrznych, co korzystnie wpłynie na cały Twój organizm.
Popatrz na dzieci i poobserwuj je trochę. Zobacz jak chodzą, siedzą, jak kucają. Też tak kiedyś potrafiłeś, jednak z wiekiem dochodziły problemy i pojawiały się różne usztywnienia.
Jednak każde spięcie czy usztywnienie ciała nadaje się do skorygowania. Bardzo ważne jest, abyś o tym pamiętał. Aby w pełni wydobyć Twój głosowy potencjał skupmy się najpierw na najczęstszych błędach popełnianych na co dzień. Podejdź do lustra i zamknij oczy. Odpręż się i stań w takiej pozycji w jakiej najczęściej stajesz. Kiedy już ją poczujesz, otwórz oczy i nie poprawiaj się.
Przypatrz się teraz sobie i odpowiedź na pytania:
-
Czy moje plecy są proste? (NIE przeprostowane, czyli sztywne, ale długie, rozluźnione i proste).
-
Czy moje kolana są luźne?
-
Czy moja głowa nie jest zbytnio odchylona do tyłu lub pochylona do przodu?
-
Czy moje ramiona przy wdechu unoszą się, czy pozostają w miejscu?
-
Czy mój brzuch jest napięty, czy nie wypycham go do przodu?
-
Czy stoję pewnie i stabilnie?
Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci zauważyć, jakie Ty popełniasz błędy, a jak już zapewne wiesz, samoświadomość to pierwszy krok do zmiany. W pozbyciu się zbędnych napięć pomogą Ci ćwiczenia relaksacyjne, które możesz wykonywać w domu. Świadomy, głęboki oddech czy technika Alexandra to doskonałe metody, których pozytywne efekty zaobserwujesz w całym swoim ciele.
Jaka zatem jest prawidłowa postawa ciała? Zacznijmy od góry.
Głowa. Wyobraź sobie, że czubek Twojej głowy zawieszony jest na niewidzialnym sznurku. Możesz także złapać się za włosy z czubka głowy i podnieś je do góry tak, aby Twoja głowa wyprostowała się. Moja nauczycielka głosu za każdym razem gdy widziała, że opuszczam głowę do przodu, podchodziła do mnie i tak właśnie łapała mnie za włosy, dzięki czemu szybko mogłam skorygować ten błąd (dzięki Svieta :)). Warto także wspomnieć tutaj o żuchwie. Co się dzieje z Twoją dolną szczęką, kiedy robisz się senny? Opada, prawda? I ten właśnie stan jest pożądany! Nie namawiam Cię, abyś chodził od rana z otwartą buzią, ale miał rozluźnioną żuchwę, zdolną do opadnięcia w każdym momencie.
Plecy. Zacznijmy od barków. Barki powinny być luźne i niezaokrąglone. W czasie oddechu nie powinny unosić się do góry. Kręgosłup prosty, ale nie sztywny. Wszelkie przeprosty są niewskazane. Kiedy słyszysz „nie garb się” od razu pojawia się odruch przeprostowania i usztywnienia, a tego chcemy unikać, zatem, jeśli tylko czujesz jakiekolwiek napięcie w kręgosłupie rozluźnij go trochę. Świetnym sposobem na wyprostowanie kręgosłupa jest wyobrażenie sobie (bądź zrobienie tego), że ktoś ciągnie nas za czubki uszu do góry. Kręgosłup od razu się wydłuży! Pamiętajmy również o biodrach, które powinny być maksymalnie elastyczne. Możesz pokręcić kilka kółek w lewą, a później w prawą stronę (pomału i dokładnie). Nie wypychaj bioder ani brzucha do przodu.
Nogi i stopy. Uda i łydki są luźne i wolne od napięć. Po prostu puść je luźno. Możesz w tym celu zrobić kilka wykopów do przodu (jednak bez napinania, luźnych kopniaków, tak jakbyś kopał jakiś paproch czy kamień na ulicy). Kolana są lekko ugięte, także rozluźnione. Stopy rozstawione są na szerokość bioder, stiomy pewnie, cały ciężar opiera się równomiernie na dwóch stopach (nie przechylamy się na którąś ze stron).
Ręce. Nie ściskaj dłoni i nie krzyżuj ramion. Nie wyginaj ich do tyłu, tylko puść luźno. „Strzep” z nich nadmiar stresu czy ciężaru tak jakbyś strzepywał wodę. Poczuj jakie są luźne.
Możesz to wszystko wykonać przed lustrem – wtedy będzie Ci łatwiej. Pamiętaj, że taka postawa powinna Ci towarzyszyć zawsze i wszędzie, niezależnie od tego co robisz i gdzie jesteś. Na początku możesz się zapominać lub nawet odczuwać dyskomfort, jednak po pewnym czasie przekonasz się, że Twoje samopoczucie oraz wygoda ulegną dużej poprawie. A jeśli Twoje ciało będzie rozluźnione to głos także będzie głębszy i naturalniejszy.
Podobne wpisy
-
Zatroszcz się o swój głos i zadbaj o siebie z 4-ema prostymi krokami
-
O małych stresach i dużych napięciach
-
Co postawa ciała mówi o Twoich uczuciach?