16 rzeczy, które możesz zrobić, aby uczynić 2018 najlepszym rokiem swojego życia!

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Siadając dzisiaj do pracy nad nowym artykułem, miałam w głowie utworzenie artykułu podsumowującego mijający rok, jednak pomyślałam, że więcej będę mogła przekazać Wam od siebie, jeśli napiszę o rzeczach, które uczyniły mój rok wyjątkowym. Bo z całą pewnością mogę stwierdzić, że 2017 był przełomowym i niezwykle szczęśliwym czasem w moim życiu. Składa się na to ogrom pracy, ale też inne mniejsze rzeczy, dzięki którym mam nadzieję, i dla Was każdy kolejny rok będzie tym szczególnym. Ale… zacznijmy do 2018 ?.

Poniżej przedstawiam 16 rzeczy, które starałam się utrzymać przez ostatni rok i które to, dały mi poczucie szczęścia, zapewniły rozwój, zdrowe relacje, i komfort psychiczny.

 

JAK SPRAWIĆ, ABY 2018 BYŁ ROKIEM WYJĄTKOWYM?

 

1. Zjedz codziennie coś zdrowego

Nasze szczęście zaczyna się do środka i to co jemy, ma ogromne przełożenie nie tylko na nasze zdrowie, ale tez na nasze samopoczucie. Jeśli zjesz coś zdrowego, a najlepiej – zaczniesz dzień od zdrowego i pożywnego śniadania, przekonasz się co mam na myśli ?. Jeśli już teraz prowadzisz zdrowy styl życia, zastanów się, czy jest coś, co mógłbyś ulepszyć czy poprawić w swojej diecie? Jaka jedna zmiana przyczyniłaby się do zdrowszych nawyków żywieniowych. Jeśli potrzebujesz inspiracji, zerknij do działu Zdrowe Odżywianie.

 

2. Wybieraj naturalne kosmetyki

Kosmetyki bez chemii, naturalne – tak domowe jak i te kupne, to coś, w co głęboko wierzę, czemu szczerze kibicuję i coś, w co nie boję się zainwestować. Nasza skóra to nasz największy organ. Wszystko co na nią nakładasz, oddziałuje na Twój organizm, a w konsekwencji – na to jak się czujesz. Dlatego postaw na naturalne kosmetyki z prostym składem, najlepiej roślinne i nietestowane na zwierzętach. Kilka razy w Ulubieńcach na YT dzieliłam się swoimi ulubionymi naturalnymi kosmetykami. Zerknij proszę, jeśli potrzebujesz inspiracji.

 

3. Znajdź nowe hobby

Czy jest coś takiego, co od dawna chciałeś zrobić, ale… jakoś nigdy się do tego nie zabrałeś? A może sam nie wiesz co tak naprawdę sprawia Ci radość i… pora to znaleźć? Jak najlepiej się do tego zabrać? Próbuj! To najlepsza droga! Idź na lekcje tańca, namaluj obraz, wyjdź na miasto z aparatem i zrób kilka zdjęć, ugotuj kilka potraw z książki kucharskiej, ułóż najpiękniejszy bukiet z polnych kwiatów, wejdź na matę (wiadomo ?). Poszukuj, aż w końcu odkryjesz coś nowego, coś dla czego warto wcześniej wstać.

 

4. Pozbądź się niechcianych rzeczy

Jak dużo rzeczy masz wokół siebie tylko dlatego, że przestałeś na nie zwracać uwagę, masz je z przyzwyczajenia lub po prostu nie masz czasu się za nie zabrać? Jak dużo rzeczy masz wokół siebie, których nie lubisz i dłużej już nie potrzebujesz? Te wszystkie bezużyteczne rzeczy nie tylko odbierają Ci przestrzeń, ale też zaśmiecają umysł i energię Twojego otoczenia. Postaw na przedmioty, które sprawiają, że się uśmiechasz, które lubisz i które naprawdę są Ci potrzebne. Zobaczysz jakie wytchnienie potrafi dać pozbycie się kilku niepotrzebnych rzeczy.


 

5. Medytuj

Najlepiej każdego dnia. Medytacja niesie za sobą ogrom korzyści – tak dla Twojego ciała fizycznego jak i psychicznego. Jeśli jeszcze się o tym nie przekonałeś, obiecaj sobie, że każdego dnia znajdziesz np. 2 minuty, aby usiąść w ciszy, zamknąć oczy i skupić się na oddechu. Tylko tyle. Zobaczysz jak te kilka minut potrafi zmienić nie tylko Twój tok myślenia, ale też odnaleźć spokój w codziennych sytuacjach. Jeśli nadal nie wiesz jak się do tego zabrać zerknij do artykułu: Medytacja – jak zacząć? lub znajdź 10 minut i pomedytuj wraz ze mną, np. tutaj: Medytacja dla Poczatkujących – Wycisz Umysł.

 

6. Rozpocznij praktykę wdzięczności

Wdzięczność to temat, do którego lubię wracać. Pewnie dlatego, że sama przekonałam się o niezwykłej mocy bycia wdzięcznym. Zacznij doceniać to co masz i to, co dzieje się wokół Ciebie. Możesz stworzyć dziennik wdzięczności, lub np. tuż po przebudzeniu powiedzieć sobie kilka rzeczy, za które jesteś wdzięczny. To naprawdę działa i jestem przekonana, że w moim życiu wdzięczność miała ogromne przełożenie na poczucie szczęścia.


 

7. Zyskaj świadomość ciała

Dzięki aktywności fizycznej. Oczywiście nie zdziwi Cię zapewne, że przede wszystkim chcę zachęcić Cię do praktyki jogi. Ostatnio uświadomiłam sobie jak wiele w moim życiu dała mi regularna praktyka jogi. Nie chodzi tylko o korzyści fizyczne, które naturalnie są również bardzo ważne, ale też o zwiększającą się świadomość ciała, spokojny oddech i wyciszony umysł. Możesz praktykować w zaciszu swojego domu wraz ze mną YT ?.

 

8. Podróżuj, jeśli tylko masz taką możliwość

Podróżowanie może nas wiele nauczyć. Podróżowanie daje nam nowe spojrzenie na swoje życie. Uczy dyscypliny, samodzielności i często – pokory. Daj możliwość poznania nowych osób, zobaczenia nowych miejsc i spróbowania nowych smaków. Nie musisz od razu wyjeżdżać na drugi koniec świata (choć z pewnością byłoby to bardzo ciekawe doświadczenie!), możesz pojechać do pobliskiego miasta i odkryć je nowo. Poczuć się jak turysta odwiedzając nowe zakątki czy nowe knajpki. Spójrz na każdą podróż jak na szansę zobaczenia i poznania czegoś zaskakującego i dotąd Ci nieznanego.

 

9. Zrób coś dobrego dla bliskiej Ci osoby

Jak często oczekujesz od bliskich, że zrobią coś dla Ciebie? A jak często Ty sam podarowujesz im swój czas w pełni skupiając się na ich potrzebach? Zapomnij na moment o sobie i zastanów się jak dzisiaj możesz uszczęśliwić ukochana Ci osobę. Może wystarczy, że do niej zadzwonisz i powiesz coś miłego? Może wyślesz kwiaty, upieczesz ciasto albo zaprosisz do teatru? Cokolwiek nie zrobisz, pamiętaj o ważnej zasadzie: niczego nie oczekuj w zamian.


 

10. Zrób coś dobrego dla obcej osoby

Chcesz naprawdę poczuć się dobrze i przy okazji uszczęśliwić inną osobę? Zrób coś kompletnie bezinteresownie dla obcej Ci osoby. Poprzez „obcą osobę” mam na myśli sąsiada, któremu zaniesiesz coś od siebie albo zaoferujesz pomoc przy pilnowaniu dziecka, ale też kogoś zupełnie przypadkowo spotkanego, jak np. starszą Panią w sklepie, której pomożesz zanieść zakupy do domu, albo ustąpisz miejsca w autobusie. Takie proste rzeczy nie tylko poprawiają jakość twojego życia, ale budują ten świat lepszym. Takim, w jakim przecież chcemy żyć.

 

11. Zrób coś dobrego dla siebie

Pamiętaj, aby w nadchodzącym roku nie zapomnieć o sobie. Często mówię o tym jak ważne jest dbanie o siebie i bycie dla siebie dobrym i wyrozumiałym. Niech ten rok będzie przełomowym pod tym kątem! Jaką jedna rzecz możesz zrobić dla siebie każdego dnia? Najmniejszą, jedną rzecz? Może zaprosisz się na lody, przygotujesz odprężającą kąpiel, wybierzesz się na masaż, przytulisz się z całych sił, dasz sobie pozwolenie na popełnianie błędów? Przygotuj listę rzeczy, które możesz dla siebie zrobić (niech będzie długa i wyczerpująca), abyś w nowym roku mógł tylko zerknąć i wybrać to, czego w danym momencie najbardziej potrzebujesz. Pamiętaj – jeśli prawdziwie nie zadbasz o siebie, nie będziesz mógł należycie zadbać o innych.

 

12. Stwórz tablicę marzeń

Tablica marzeń to coś, co staram się tworzyć każdego roku. To bardzo proste a jednocześnie niezwykle inspirujące i… magiczne ćwiczenie ?. Zbierz wokół siebie przeróżne magazyny, a  następnie wybierz i wytnij zdjęcia oraz napisy, które do Ciebie przemawiają. Przygotuj duży blok i klej oraz nastaw nastrojową muzykę. Następnie zacznij przyklejać wszystkie zdjęcia jak i napisy, które ilustrują Twoje wymarzone życie. Możesz to zrobić sam lub stworzyć taka tablicę z kimś bliskim, jeśli patrzycie w tym samym kierunku. Jeśli masz miejsce możesz następnie taka tablice zawiesić w pokoju na ścianie, aby przypominała Ci co jest dla Ciebie ważne i do czego dążysz. Szczerze polecam Ci to ćwiczenie.

 

13. Postaw na aromaterapię

Zapachy, którymi się otaczamy mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego od kilku już lat interesuję się aromaterapią, czyli tym jak dana nuta zapachowa działa na mój stan psychiczny. Dodatkowo testuję zapachy i sama sprawdzam jaki dzisiaj najbardziej mi odpowiada. Do pracy lubię zapach trawy cytrynowej i cytrusów, natomiast na wieczór kocham lawendę i wszelkie mieszanki, w których występuje. Używam kociołka, w którym zapalam świeczkę a na górze wlewam wodę i dodaje kilka kropli olejku eterycznego (koniecznie postaw na te naturalne), jednak wiem, że są też specjalne urządzenia do aromaterapii.

 

14. Postaw na rozwój

Przeczytaj codziennie kilka stron książki lub posłuchaj kilkanaście minut audiobooka. Nie musisz od razu zakładać, że w nadchodzącym roku przeczytasz 20 książek czy przesłuchasz 30 audiobooków. To duża liczba i nie wiadomo jak się do tego zabrać, co często odbiera nam motywację. Zamiast tego powiedz sobie, że każdego dnia przeczytasz np. 10 stron wybranej książki lub posłuchasz audiobooka przez 10 minut. I tylko tyle. Mając taki cel łatwiej Ci będzie zabrać się za lekturę 0 nawet jeśli jest to lektura z tych bardziej wymagających.


 

15. Nie pozwól, aby przytłaczały Cię drobiazgi

Ile razy podczas mijającego roku dałeś wyprowadzić się z równowagi, bo współlokator nie pozmywał naczyń, ukochany zapomniał podlać kwiaty a Ty potłukłeś ulubiony wazon? Zadaj sobie pytanie: czy te rzeczy nadal będą ważne za 5 lat? Czy nadal będę o nich pamiętać? Jeśli nie, odpuść. Nie warto marnować swojego zdrowia dla drobiazgów, które kompletnie nie są ważne w życiu! A jeśli już dałeś wyprowadzić się z równowagi, bo ktoś zrobił coś, co Ci się nie spodobało, zmień strategię i… pierwszy wyciągnij rękę na zgodę, nawet jeśli wiesz, że miałeś rację. Zobaczysz, że Wasze relacje tylko na tym zyskają.

 

16. Nie bierz siebie zbyt poważnie

W zasadzie ostatnie kilka lat pokazały mi jak ważne jest, aby nauczyć śmiać się z siebie. Jak ważne jest, aby nie traktować siebie zbyt poważnie. To bardzo trudne i całkowicie zdaję sobie z tego sprawę. Sama kiedyś byłam super poważna i powiem Wam, że źle mi z tym było. Nikt nie jest perfekcyjny, a biorąc siebie naprawdę na serio powodujemy, że każde nasze potknięcie będzie  – zamiast podnosić nas na duchu i dodawać motywacji – zwalało z nóg i powodowało, że będziemy mieć siebie za niezdary i „beznadziejne przypadki”. Kto tego chce dla siebie? Oczywiście, że nikt ?. Dlatego od dzisiaj wyluzuj i spójrz na siebie przychylnym okiem. To czyni nas ludzkimi.

 

Na koniec chcę, abyś zapamiętał: karma istnieje. Co dajesz to wraca. Jak dużo dobra wyślesz w świat, tyle samo (albo i więcej) do Ciebie wróci. Dlatego na co dzień kieruj się głównie dobrem. Bądź życzliwy i pomocny, a jestem pewna, że zauważysz, że w twoim życiu zaczynają dziać się magiczne rzeczy. Tak właśnie było u mnie. I teraz Tobie życzę tego z całego serca!

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

 

Kup licencję

Podobne wpisy

9 komentarzy to “16 rzeczy, które możesz zrobić, aby uczynić 2018 najlepszym rokiem swojego życia!”

 1. maarta_czy

  przeczytałam już w swoim życiu wiele takich wpisów, więc teraz oczekiwałam, że to będzie kolejny raz to samo, i chociaż niektóre prawdy się powtarzają w kółko (a mimo to my dalej nie potrafimy wprowadzić ich w życie ;) ) to Twój wpis podniósł mnie dzisiaj na duchu i muszę go zapisać, żeby wracać do niego regularnie w 2018roku! Super to wszystko ujęłaś! Dziękuję i miłego dnia! <3

 2. perliczek

  Moim glownym celem na 2018 rok to caly rok z joga :) Praktykuje od niedawna, w szkole jogi oraz z Toba na youtube i juz widze pierwsze male postepy, zarowno fizyczne jak i duchowe. Dziekuje Ci za stare i nowe filmiki, nic tak nie motywuje do cwiczen jak nowosc na Twoim kanale. Pozdrawiam serdecznie!

 3. Kira

  Gosiu, specjalnie zarejestrowałam się na Disqus, żeby napisać Ci komentarz. Chciałam Ci bardzo podziękować za wszystkie Twoje filmiki. Jesteś wspaniałą osobą, a codzienna praktyka z Tobą daje mi wiele radości, spokoju i wiary w siebie. Potrafi być doskonałym zastrzykiem energii, jak i ukojeniem od stresu.

  Życzę Ci wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku, aby ten okazał się, że jeszcze lepszy niż poprzedni dla Ciebie i Twojej rodziny. Jeszcze raz bardzo, ale to B A R D Z O dziękuję Ci za wszystkie Twoje publikacje.

  <3<3<3 Jesteś wspaniała.

  • Gosia Mostowska

   Kira, dziękuję Ci bardzo! Specjalnie się zarejestrowałaś, aby napisać komentarz, a ja to bardzo doceniam!
   Dziękuję pięknie za życzenia, dla Ciebie również wszystkiego dobrego na ten magiczny 2018 rok.
   Ściskam Cię najmocniej <3

 4. Asia (Wellnesska)

  Piękny wpis <3 świetnie, że napisałaś też o robieniu czegoś dla innych. Ja miałam bardzo ciężki ubiegły rok, z powodu choroby bliskiej osoby. Ale zainspirowało mnie to do bycia wolontariuszką na dniach dawcy szpiku. Bez wątpienia mogę stwierdzić, że było to jedno z najbardziej wzbogacających doświadczeń w moim życiu. Karma wróciła bardzo szybko – mój chłopak kilka tygodni później znalazł dawcę i teraz właśnie jest na przeszczepie :) Najbliższe miesiące nie będą może najłatwiejsze, ale wierzę, że stworzymy nasze życie i szczęście na nowo :) Życzę Ci pięknego 2018 roku! Cudownie wyglądasz w ciąży :)

  • Gosia Mostowska

   Asiu, dziękuję <3 Rzeczywiście choroba bliskiej osoby może być dla nas ogromnym przeżyciem i jednocześnie wyzywaniem – bo przecież chcielibyśmy dać wsparcie dla drugiej osoby, a nie smucić ją jeszcze bardziej. Cieszę się, że odnalazłaś w tym wszystkim sens i szczęście – to bardzo ważne a zarazem niezwykle dojrzałe z Twojej strony.
   Życzę Tobie i Twoim bliskim wszystkiego dobrego, dużo zdrówka i spokoju na cały 2018 rok! Ściskam Was ciepło! :)

 5. A G

  Gosiu uwielbiam Cię „słuchać”. Bije od Ciebie prawdziwa radość i spokój ducha :) czy mogłabyś stworzyć wpis o tym jak radzić sobie z napastliwymi ludźmi bez najmniejszej szkody dla siebie samego, jeśli masz takowe doświadczenia? Mam na myśli sytuacje, kiedy ktoś usilnie próbuje nas wyprowadzić z równowagi mając przy tym nie lada uciechę.
  Pozdrawiam i dziękuję, że jesteś ;)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.