Żyj tu i teraz!

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

To takie oczywiste, prawda? Niestety w obecnym, zabieganym świecie, ciągle za czymś gonimy, podążamy za marzeniami, jednak odkładamy je na później, bo zawsze jest coś ważniejszego do zrobienia. Nie żyjesz obecną chwilą, tylko tym co będzie. Wiele ludzi zapomina o sobie, o rodzinie, o wartościowych emocjach i o tym, że pieniądze to nie wszystko. Do szczęścia dążymy głównie poprzez walutę, bo to ona staje się wyznacznikiem naszego bytu, warunków naszego życia. Myślimy co zrobimy, jeśli będziemy mieć już wymarzoną kwotę. Nie twierdzę, że pieniądze to coś złego, bo wiele szczęścia można za nie kupić, od przepysznych lodów w upalne dni po luksusowe gadżety efektywnie poprawiające nasz nastrój. Sądzę jednak, że nie należy zapominać o innych, jakże ważnych kwestiach naszego życia i nie stawiać ponad nimi zasobów finansowych.

Należy żyć tu i teraz! Tu i teraz to znaczy dzisiaj! Zapomnieć o swoich niepowodzeniach z przeszłości i nie tracić energii na zamartwianie się tym co będzie!

Żyj tu i teraz!

Zauważyłeś, że często nie ma Cię tu i teraz. tzn. wybiegasz myślami albo w przeszłość, albo w przyszłość. O ile wspominanie miłych chwil wprawi Cię w dobry nastrój, o tyle martwienie się nadchodzącymi wydarzeniami spowoduje niepokój ducha. Niepotrzebne Ci to. Zmień taktykę. Zamiast zamartwiać się ‘co będzie jeśli..’ (lub myśleć ‘co by było gdyby..’) pomyśl o danej rzeczy tak jakbyś chciał żeby się spełniła. Przykładowo: jeśli idziesz na ważny egzamin, na którym bardzo Ci zależy, zamiast powtarzać ‘co jeśli nie zdam’, ‘jak nie zdam to wyrzucą mnie ze studiów’ itp. zacznij sobie wyobrażać jak dumnie wychodzisz z sali ponieważ poszło Ci rewelacyjnie! Może nie wpłynie to na wynik Twojego testu, ale z pewnością zmieni Twoje nastawienie i samopoczucie, poczujesz się lżejszy o te kilka zmartwień.

Za każdym razem kiedy budzisz się rano, pomyśl co miłego Cię dzisiaj spotka. Nie przywołuj nieprzyjemnych zadań, przed którymi stoisz, ale pomyśl tylko o tych pozytywnych. To z pewnością nastawi Twoje myślenie w odpowiednim kierunku. Mogą to być bardzo małe przyjemności, jak na przykład spotkanie ze znajomą osobą czy wyjście do kina. Jeśli uważasz, że nic korzystnego w ciągu dnia się nie szykuje, zadaj sobie pytanie „ciekaw jestem co dobrego przyniesie mi ten dzień?” Zadaj to pytanie z uśmiechem na ustach, tak jakbyś czekał na coś wyjątkowego. Z kolei kładąc się wieczorem do łóżka pomyśl co dobrego Ci się przytrafiło i podziękuj za to. Za to, że autobus przyjechał na czas, że mogłeś zjeść pyszny obiad, czy że kolejka w sklepie do kasy nie była długa.

Odnajduj drobne, pozytywne aspekty swojego życia i na nich się skupiaj. Jeśli będziesz bowiem potrafił cieszyć się drobnostkami, pomyśl jak wielkie szczęście przyniesie Ci coś naprawdę istotnego, coś, o czym kiedyś marzyłeś.

Bo marzenia się spełniają.

Kup licencję

Podobne wpisy

42 komentarze to “Żyj tu i teraz!”

    • Gosia

      Zgadzam się, każdy z nas kreuje swoją przyszłość, jednak w powyższym artykule nie napisałam o tym, że pozytywne myślenie nie jest w stanie zmienić biegu rzeczy.
      Przykład, który Pani przytoczyła ujęty jest w artykule nieco inaczej. Proszę zwrócić uwagę na pierwsze słowo, od którego zaczyna się zdanie o egzaminie: MOŻE. Zatem może zmienić, a może nie zmienić, co nie wyklucza żadnej z tych opcji ;)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.