Powrót do dzieciństwa. Stan up-time i alphabet game

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Tu i teraz, czyli stan up-time, w którym Twoje zmysły są maksymalnie wyostrzone i skierowane na zewnątrz. To stan świadomej obecności wszystkiego, co dzieje się wokół Ciebie. Nie ma tu czasu na myślenie, dialogi wewnętrzne znikają, a Ty po prostu działasz. Bo up-time to właśnie działanie i dostrzeganie najdrobniejszych zmian, które zachodzą dookoła. Właśnie w takim stanie spędziłeś całe swoje dzieciństwo. Nauka przychodziła bez myślenia, a Ty reagowałeś na rozgrywające się sceny w jednej chwili, nie oceniając i nie rozważając co się właściwie stało. Twoje natychmiastowe reakcje powodowały, że byłeś właśnie obecny tu i teraz, nie w przeszłości czy przyszłości, ale właśnie w tym czasie.

Wiedz o tym, że stan up-time nie przeminął bezpowrotnie wraz z upływającymi latami, ale zatraciliśmy tę umiejętność, skupiając się za bardzo na tym co było, lub na tym co nas czeka. Bo up-time to właśnie umiejętność, którą możesz sobie wypracować. W stanie up-time Twoja uwaga jest niezwykle czujna, a Ty dostrzegasz każdy szczegół. Zyskujesz jasność widzenia, słyszysz dźwięki, które do tej pory gdzieś umykały, nos wychwytuje każdy zapach, a skóra staje się bardziej wrażliwa na dotyk czy podmuch wiatru. W up-time stajesz się efektywniejszy, uczysz się szybciej, a wręcz pochłaniasz wiedzę.

Chcę zaproponować Ci ćwiczenie, niezwykle przyjemne i skuteczne, dzięki któremu wejdziesz bardzo szybko w stan świadomej obecności. Ćwiczenie nosi nazwę alphabet game i możesz wykonywać je kiedy tylko chcesz i gdzie tylko chcesz. Możesz na początek posłużyć się poniższą tabelką, jednak kiedy Twój umysł przyzwyczai się do niej, stwórz swoją własną, trudniejszą, np. z pomieszanych liter alfabetu. Litery na górze to litery alfabetu, te pod spodem odpowiadają podnoszonej ręce.

P – oznacza prawą rękę

L – oznacza lewą rękę

O – oznacza obie ręce

 

tu i teraz z alphabet game

tu i teraz z alphabet game

 

Litery alfabetu wymawiasz na głos, podnosząc za każdym razem odpowiednią rękę do boku lub do góry. Zrób to ćwiczenie na stojąco, powtórz kilka razy w jedną jak i w drugą stronę (od tyłu). Jeśli się pomylisz, to nic, przechodzisz dalej! Zrób to jak najszybciej potrafisz, a kiedy będziesz już gotowy, oderwij wzrok od tej tabelki i obserwuj co się dzieje wokół Ciebie. Z czasem możesz utrudniać sobie to ćwiczenie jeszcze bardziej, a przy okazji trochę się poruszać :), np. na literze O podskocz z obiema rękami do góry, na L oprócz lewej ręki podnieś prawą nogę, a na P lewą nogę. Tylko od Ciebie zależy jak urozmaicisz sobie tę zabawę.

Ostatnio będąc na spotkaniu z Arturem Królem usłyszałam od niego o innej, równie ciekawe grze na przywrócenie stanu up-time. To wskazywanie palcem na konkretne rzeczy i nazywanie ich czymś innym niż są. Ważne, żeby nowa nazwa nie pochodziła z tej samej kategorii co przedmiot, na który wskazujemy. Przykładowo, wskazujemy na czajnik, a mówimy pilniczek, wskazujemy na telewizor, a mówimy świeczka itd. Wypróbuj i przekonaj się co działa na Ciebie!

Zabawy takie są niezwykle skuteczne i dają świetne rezultaty. Poprawiasz zdolność umysłu do jasnego myślenia, dzięki czemu jesteś w stanie dać z siebie 100%. Przede wszystkim jesteś obecny tutaj. Po prostu jesteś.

 

Kup licencję

Podobne wpisy