Mata do jogi to niepodważalny niezbędnik w naszej codziennej praktyce. Inwestując w dobrą matę, zyskujesz nie tylko komfort, lepszą przyczepność czy też bezpieczeństwo, ale też zdobywasz nowego przyjaciela! Tak tak! Bo gdy spędzając na macie kilkadziesiąt minut w tygodniu, zostawiasz tam swój pot, stres i brak wiary w siebie, wynosisz natomiast radość, satysfakcję, spokój, rozwój i pozytywne chwile, to chyba możesz wtedy nazywać matę swoim dobrym kompanem!
A pomysł na ten artykuł wziął się z komentarza zamieszczonego pod jednym z filmów na YT, w którym Dominika poprosiła o nagranie filmu o tym jaką matę do jogi wybrać. Zebrała pod tym komentarzem prawie 100 łapek w górę, więc nie miałam wyjścia :).
A tak na serio to bardzo chciałam nagrać taki film, jednak nie byłam przekonana czy mam wystarczającą wiedzę. A jak nie jestem przekonana, czy mam wystarczającą wiedzę to nie rezygnuję! Tylko czytam, sprawdzam, rozmawiam, dowiaduję się, aby uzupełnić braki i jak najlepiej przedstawić Wam temat.
A wiecie co jest najlepsze? Podczas rozmów z człowiekiem, który wie o matach dużo więcej niż ja, udało mi się wynegocjować dla Was rabat na 3 maty! Ale spokojnie, pomału.
Więc matę do jogi wybrać? Zebrałam kilka punktów, nad którymi warto się pochylić szukając dla siebie maty idealnej. Kolejność, w jakiej się pojawia jest absolutnie przypadkowa.
Na co zwrócić uwagę kupując matę do jogi:
1. Wymiary i grubość
To pierwszy czynnik, nad którym warto się pochylić. Bo przykładowo, jeśli masz wrażliwe kolana i stawy, wtedy warto postawić na grubszą matę, na takiej macie będzie Ci również wygodniej podczas relaksacji. Zatem, jeśli cenisz sobie komfort – postaw na matę o grubości 4-6mm.
Kolejnym czynnikiem, lecz w tej samej kategorii, jest tutaj długość i szerokość maty. Wiadomo, dobrze, gdybyś się mieścił na swojej macie :). Jeśli jesteś wysoki – postaw na dłuższą matę, jeśli mata jest trochę szersza to również duży plus! Co to znaczy w praktyce? Mata o wymiarach od 180cm i szerokości od 60cm będzie dobrym wyborem.
2. Własna praktyka
Bardzo istotna kwestia. Jeśli joga to dla Ciebie coś nowego i nie wiesz czy zostaniesz z nią na dłużej, nie inwestuj w super drogą matę. Postaw wtedy na tańszą, taką którą znajdziesz w sklepach sportowych.
3. Gdzie praktykujesz jogę
Kolejna ważna do rozpatrzenia kwestia. Czy Twoja praktyka odbywa się głównie w domu czy w studiu? Zwróć uwagę, że jeśli będziesz zabierać matę do studia – inwestowanie w ciężką matę nie będzie dobrym pomysłem. Jeśli będziesz praktykować głównie w domu – ciężka, grubsza mata nie stanowi problemu. Jednak, jeśli jesteś często w podróży i zależy Ci na tym, aby mata była w miarę lekka, poniżej zaproponuję Ci całkiem niezłe rozwiązanie.
Możesz oczywiście zakupić bardzo cienką matę, taką o grubości nawet 1,5mm, bardzo lekką, która łatwo się składa, i bez problemu zmieści się w bagażu podręcznym. Jednak miej na uwadze, że taka mata nie zapewni Ci super komfortu (wiem z doświadczenia). Jako że jestem już posiadaczką takiej cienkiej maty, problem po części rozwiązuję tak, że rozkładam matę na dywanie w hotelu lub na trawie, jeśli warunki pogodowe na to pozwalają.
4. Materiał
Czyli z czego nasza z mata jest zrobiona. Niestety większość mat jest wykonana z materiału PVC – moja mata również. Choć zauważyłam, że pomalutku się to zmienia i idziemy w bardziej ekologicznym kierunku. Piszę „niestety”, bo PVC to nie jest najlepszy wybór. Również z uwagi na to, że materiał ten nie podlega recyklingowi. Znacznie lepszym wyborem jest kauczuk.
Dlaczego nie zdecydowałam się wtedy na naturalny kauczuk? Z dwóch powodów – cena – mata kauczukowa, którą sobie wybrałam była znacznie droższa, oraz Pan ze sklepu, który powiedział, że ta mata, którą wybrałam, jest nazywana matą na całe życie. Jako osoba, która nie lubi otaczać się wieloma rzeczami pomyślałam, że fajnie będzie mieć taką jedną matę na całe życie. Ale powiem Wam szczerze, że teraz mając tę samą gotówkę co wtedy, z całą pewnością zdecydowałabym się na kauczuk.
Według mojej wiedzy kauczuk jest obecnie najlepszym materiałem, ponieważ jest w pełni ekologiczny i biodegradowalny, a w obecnym świecie, uważam, że te dwa czynniki są bardzo istotne. Poza tym, kauczuk jest super wytrzymały i taka mata posłuży Ci na długie lata.
Jest jeszcze trzeci materiał – pianka termoplastyczna – ekologiczny materiał, również podlega biodegradacji. Takie maty mają całkiem niezłą przyczepność, jednak przy częstej i dość dynamicznej praktyce są niestety nietrwałe i po pewnym czasie zaczynają się przecierać. W moim przypadku taka mata wytrwała trochę ponad 2 lata. Oczywiście nadal mogłam na niej praktykować, jednak nie podobało mi się, że w niektórych miejscach jest tak przetarta. Później przez kilka miesięcy praktykowała na niej moja mama i mówiła, że jest całkiem wygodna. Bo przyznać jej trzeba, że rzeczywiście jest to komfortowa mata, i warto na nią postawić, jeśli stawiamy na spokojniejszą praktykę. Wtedy jak najbardziej polecam taką matę.
5. Antypoślizgowość
Jak zapewne zdążyłeś się już przekonać, mata może nam utrudniać praktykę, jeśli nie daje nam wystarczającej przyczepności. Wtedy nasz pies z głową do dołu, zamiast nas relaksować, wprowadza zamieszanie: nasze ręce ślizgają się znacznie za bardzo do przodu, stopy odjeżdżają znacząco do tyłu, a Ty myślisz tylko o tym, kiedy w końcu przejdziemy do kolejnej pozycji! Znasz to?
I tutaj oczywiście wygrywa naturalny kauczuk, bo zdecydowanie zapewnia nam wyjątkową antypoślizgowość już od pierwszego wejścia na matę, i myślę, że nie ma tutaj konkurencji. Maty PVC (w tym także moja) ma również świetny współczynnik przyczepności, jednak nie od samego początku. Takie maty potrzebują trochę czasu, aby „się wyrobić”.
W moim przypadku było to kilka tygodni delikatnego męczenia się w niektórych pozycjach. Bardzo pomogła codzienna, intensywna praktyka oraz codzienne przecieranie maty na mokro zwykłą ściereczką.
6. Cena
Tutaj rozpiętość jest bardzo duża. Maty wahają się w granicach 30-300zł albo nawet i więcej! Jeśli myślisz, że Twoja praktyka jogi to chwilowe zauroczenie, nie ma sensu, abyś inwestował w drogą matę. Wtedy postaw na najprostszą i najtańsza matę, którą dostaniesz w jakimkolwiek sklepie sportowym.
Jeśli natomiast podchodzisz do swojej praktyki poważnie (ale też nie przesadzajmy z tą powagą), wtedy polecam Ci zainwestować w droższą matę, która nie tylko będzie Ci dłużej służyła, ale która przede wszystkim umili Ci codzienną praktykę. I tutaj cenowo wygląda to różnie. W zależności od tego, ile chcesz przeznaczyć na swoją matę, możesz wybrać jedną z trzech, które przedstawiam poniżej. Rozpiętość cenowa 90-470zł. Ale ale! Czytaj do końca, bo mam dla Ciebie niespodziankę!
Droższe maty to zazwyczaj te kauczukowe i jeśli tylko możesz sobie pozwolić na taką matę, z całego serca polecam Ci taki wybór. Taka mata nie tylko zapewni Ci wsparcie i komfort, ale również przetrwa znacznie dłużej, nawet jeśli będziesz korzystać z niej codziennie.
7. Kolor i styl
Wiadomo, że tego punktu nie mogłam pominąć! Tak jak rzecz, którą na siebie nakładasz, tak też mata, na która wchodzisz, powinna Ci się podobać i jakkolwiek to nie zabrzmi – powinieneś być z nią w dobrych relacjach! Jeśli nie lubisz koloru czerwonego a Twoja mata jest właśnie w takim kolorze to nie będzie Cię to motywować do codziennego rozłożenia jej na podłodze. Co innego, jeśli Twoja mata będzie z Tobą spójna! To lekcja, której nauczyłam się od Marie Kondo – otaczaj się rzeczami, które lubisz, które Ci się podobają. To naprawdę robi różnicę.
Jaką matę do jogi wybrać?
Manduka Eko SuperLite Travel to mata idealnie nadająca się dla osób, które sporo podróżują i cenią sobie komfort. To mata wykonana z naturalnego kauczuku, o rewelacyjnej przyczepności, a dzięki swojej grubości (1,5mm) waży tylko niecały kilogram! Poza tym można ją złożyć i wsadzić do torebki. Jestem bardzo zadowolona z zakupu tej maty, ponieważ idealnie uzupełnia się z moją grubą matą, którą trzymam w domu, a tę zabieram, gdy mam ochotę na praktykę poza domową :).
Co jeszcze warto wiedzieć?
Kiedy zdecydujesz się już na nową matę, konieczne jest, aby wyczyścić czy choćby przetrzeć ją przed pierwszą praktyką. Nie mówię już tylko o względach higienicznych, ale o przyczepności, o której wspominałam wcześniej.
Nowe maty pokryte są cienką warstwą osadów przemysłowych i aby odkryć ich prawdziwy potencjał, musimy ten osad zmyć! Niestety, nie zawsze jest to możliwe już za pierwszym razem. Moja mata dawała mi popalić przez pierwsze 2-3 tygodnie, zanim przekonałam się jaka jest jej maksymalna przyczepność. Dlatego jeśli Twoja nowa mata nie spełnia od razu Twoich oczekiwań, to po prostu daj jej trochę czasu. Musi się wyrobić. Możesz jej pomóc, praktykując jak najczęściej i czyszcząc ją każdego dnia. A no właśnie, a czym czyścić?
Maty są bardzo proste w czyszczeniu i chcę pokazać Ci jak szybko możesz przygotować naturalny i super tani płyn, którym skutecznie wyczyścisz matę po każdej praktyce czy kiedy tylko będziesz miał taką potrzebę.
Niespodzianka!
Sklep Joy In Me przygotował dla wszystkich czytelników rabat w wysokości aż 15% na wszystkie produkty z ich sklepu! Wystarczy, że podczas zakupów użyjecie kodu: JOGAZGOSIA :) Póki co, kod ważny jest do końca maja 2020 roku, ale jak będzie duże zainteresowanie to przedłużymy tę promocję :) Fajnie, prawda?
Mata do jogi czyszczenie
Do przygotowania płynu potrzebne Ci będą:
- Ocet spirytusowy lub ocet jabłkowy (ja używam tego pierwszego)
- Woda przegotowana
- Olejek eteryczny o dowolnym zapachu
- Butelka z atomizerem
Przygotowanie:
Wymieszaj w równych proporcjach wodę oraz ocet (ja zazwyczaj wlewam od razu wodę do butelki o pojemności 100ml do połowy, a następną połowę uzupełniam octem), dodaj kilka kropli olejku (u mnie ostatnio olejek miętowy i z trawy cytrynowej -super odświeżające!), zamknij butelkę, wstrząśnij mocno, ab wymieszać wszystkie składniki i… gotowe! Proste prawda? A jak używać?
Tuż po praktyce spryskaj matę naszym czyścikiem i przetrzyj wilgotną szmatką. Poczekaj aż mata wyschnie, a następnie zwiń ją i odłóż. Będzie gotowa do następnej praktyki!
Ten artykuł stanowi uzupełnienie do filmu: Jaką matę do jogi wybrać, do którego obejrzenia serdecznie Cię zapraszam.
Podobne wpisy
-
Jak zmotywować się do porannych ćwiczeń? 6 trików, które pomogły mi stać się porannym sportowcem
-
Rodzaje jogi – który styl będzie dla Ciebie odpowiedni?
-
Jak dodać medytację do treningu, czyli jak zamienić każdą aktywność fizyczną w świadome doświadczenie
Gosiu a ja mam pytanie odnośnie schematu na macie, czyli takiej mapy, która wyznacza nam poszczególne punkty do poszczególnych pozycji. Jak taką mapę sporządzić?
Pozdrawiam Ania -Dinzoo
Dziękuję za artykuł.
Niestety yoga-yoga nie wysyła poza Polskę więc nie mogę skorzystać z promocji, ale dobrze było dowiedzieć się czegoś o materiałach. Nie wiedziałam co to jest TPE, teraz wiem że to też ekologiczny materiał, więc taką kupię u siebie.
Pozdrawiam:)
Pani Edyto, po kontakcie ze sklepem dowiedzieliśmy się, że przesyłki zagraniczne są realizowane jak najbardziej, natomiast cena za wysyłkę ustalana jest indywidualnie. Sklep prosi o kontakt – sklep@yoga-yoga.pl wraz z podaniem na jaki adres przesyłka miała by być wysłana. Wówczas zwrotnie dokona Pani wyceny i umożliwi zakup :)
Witam :) bardzo pomocny wpis! Kod rabatowy też się przydał, bo zamówiłam sobie matę kauczukową :D Czy ten płyn do czyszczenia, o którym piszesz, nada się do mojej maty?
Super! Bardzo się cieszę :) A płyn jak najbardziej się nada również do maty kauczukowej :)
Dziś powinna przyjść i już się nie mogę doczekać, bo mam dosyć starej karimaty i przechodzenia za każdym razem z psem z głową do dołu na gołą podłogę, bo mi się podłoże rozjeżdża!
Blog jest cudowny, czytam w wolnych chwilach, tyle tu cennych informacji, że nie mogę się czasem oderwać. Dziękuję, że go prowadzisz i dzielisz się wiedzą!
Gosiu, co trzeba wpisać żeby uzyskać rabat na matę? Czy ja ślepa czy to już nieaktualne? ^^
Pozdrawiam cieplutko!
kod rabatowy momentalnie zniknął – chyba już nieaktualne – szkoda bo dopiero teraz planuję zakup
Mariusz, może jeszcze uda mi się wynegocjować coś dla Was :)
Olu, rabat jest już niestety nieaktualny :( Był ważny tylko przez 3 tygodnie od publikacji artykułu. Pozdrawiam serdecznie!
Ok, rozumiem :) Dzięki, Gosiu za odpowiedź :)
Ja mam matę kauczukową i jestem przeszczęśliwa. Kryterium wyboru była biodegradowalność i przyczepność. Nie ślizgałam się na macie nawet pierwszego dnia po jej zakupie, czs zapominam się i bezpośrednio przed praktyką hojnie smaruję sobie dłonie jakimś mazidłem , a poślizgu brak. Odpadł mi cały stres związany z brakiem przyczepności i mogę się skupić na tym co naprawdę istotne w czasie sesji.
A tak na marginesie , ostatnio, jeśli ćwiczę w domu , nie w studio jogi, to ćwiczę z Tobą, Gosiu:)
Super, że jest taka przyczepność! Jak to ułatwia praktykę :)
Pozdrawiam Cię Agnieszko :)
Witam,
kupiłam pierwszą matę za 9,90 w Decathlonie i mam serdecznie dość :D dlatego szukam maty dobrej, wytrzymałej, chce zainwestować. Jednak oprócz ćwiczeń rozciągających robię rownież ćwiczenia bardziej 'hardkorowe’ (?) np. ćwiczenia Ewy Chodakowskiej, Mel B, Lewandowskiej itp.. stąd moje pytanie: która nada się najbardziej? Zależy mi na jak najlepszej przyczepności do podłoża, kiedy skacze, chce wiedzieć, że mata się nie ruszy… Mata będzie katowana codziennie a chce żeby długo słuzyła.. Czy ktoś mi pomoże?
Pozdrawiam,
Karolina ;)
Cześć Karolino, moja mata (Kurma Sadhana) to mata, która po kilku latach nie tylko spokojnej jogi, ale też skakania na niej (bo lubię dynamiczną praktykę) naprawdę świetnie się sprawdza. Z drugiej strony może warto poszukać czegoś nie-typowo do jogi, tylko ogólnie do fitness? Wiem, że firma z UK Lululemon ma też świetne i wytrzymałe maty. Najlepiej poszukać po opiniach w internecie, albo przejśc się po kilku sklepach :)
Pozdrawiam!
Gosiu, a czy Twoja Manduka Eko superLite byla od razu super przyczepna? Bo własnie kupiłam nową no i niestety bardzo się na niej ślizgam, o szerszym rozstawie nóg np. w pozycji wojownika nie ma mowy, bo zjechałabym do szpagatu. Czy masz może jakieś porady?
Agnieszko, trudno mi teraz sobie przypomnieć, ale wydaje mi się, że tak, od razu miała całkiem niezłą przyczepność, choć mogę dobrze nie pamiętać.Próbowałaś ją przetrzeć kilka razy? Powinna się wyrobić po pewnym czasie.
Dziękuję za odpowiedź! Niestety, mimo wielu prób poprawienia przyczepności musiałam matę oddać- myślę, że po prostu za bardzo pocą mi się ręce. Kupiłam za to matę od Lululemon (chyba wpomniałaś o niej w jednym z komentarzy) i jak na razie świetnie mi służy!
Pozdrawiam bardzo serdecznie!
Mam pytanie odnośnie płynu do czyszczenia maty. Czy musi to być olejek eteryczny czy wystarczy olejek zapachowy?
Alicjo może to być olejek zapachowy – najlepiej aby był tylko jak najbardziej naturalny :)
Pani Gosiu,
wiem, że od daty dodatnia postu upłynęło trochę czasu jednakże w komentarzach czytam o kodzie rabatowym, ale niestety nigdzie nie mogę go dostrzec. Czy to moja nieuwaga, czy kod już jest nieaktywny? Zależy mi na kupnie maty kauczukowej i bardzo przydałaby się taka niespodzianka o której Pani wspominała, bo domyślam się, że zapewne o to chodziło.
Pozdrawiam.
Niestety kod działał tylko przez trzy tygodnie od publikacji artykułu.
Pozdrawiam serdecznie.
Gosiu,czy jeśli chodzi o maty kauczukowe to z jakiegoś względu szczególnie polecasz Samurai Marbled? Chciałabym kupić matę z tego materiału,ale przyznam że jeśli chodzi o design to widziałam maty kauczukowe, które bardziej cieszyły moje oczy. W szczególności te marki Yoga Design Lab,one mają grubość 3,5 mm. Dodam,że jestem początkująca i totalnie zielona w temacie,ale czuję się mocno Tobą zainspirowana i wiem że pokocham jogę całą sobą jak już tylko dostanę matę w ręce. Pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję!