Jaka jest Twoja najważniejsza wartość i dlaczego warto o tym wiedzieć?

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Zdrowie jest dla mnie niesamowicie ważne. Znajduje się na drugim miejscu moich najważniejszych wartości, tuż po…. wolności. To wolność bowiem jest dla mnie najważniejsza i wiem, że jeśli chcę być spójna i szczęśliwa, potrzebuję podejmować decyzje w oparciu o najważniejsze dla mnie wartości.

Czasem jest tak, że po prostu wiesz. Wiesz co jest dla Ciebie dobre i wiesz co masz zrobić. Kocham takie sytuacje. Jednak u mnie bardzo często jest tak, że nad podjęciem jakiejś decyzji potrafię spędzić nawet kilka dni, analizując każde za i przeciw. Zwłaszcza, jeśli sprawa jest dla mnie naprawdę ważna. I teraz, co w sytuacji gdy odchodzę już od zmysłów, nie wiem co począć, zaczynam pytać innych wokół, tak jakby to inni mieli wiedzieć lepiej co jest dla mnie dobre. Oczywiście, kocham pytać, kocham się radzić, ale wiem, że tak naprawdę odpowiedź jest we mnie (i w każdym z nas). Najczęściej znajduję ją właśnie poprzez zajrzenie do mojego zbioru wartości. Jeśli wolność jest dla mnie najważniejsza to sytuację, którą właśnie analizuję przesiewam przez tę wartość. I w zasadzie, już mam odpowiedź.

Dlatego niesamowicie istotne jest, abyś wiedziała jakie są Twoje najważniejsze wartości. I nie tak ogólnie, że ważne jest dla mnie to, to i tamto. Czy wiesz co ma dla Ciebie największe znaczenie? Co jest na pierwszym miejscu, na drugim i na trzecim? Zachęcam Cię ogromnie do stworzenia takiej listy. Uwierz, naprawdę pomaga. Oczywiście może być tak, że lista ta będzie co jakiś czas się zmieniała (w jakimś stopniu) i to naturalna kolej rzeczy. Jednak zapewne zauważysz, że niektóre rzeczy będą stale unosiły się na szczycie.
__

To, co zrobiłam kilka lat temu, to wypisałam sobie kilka (bodajże 7) wartości, które są dla mnie ważne i które wybijają się w moim życiu. Następnie, każdej z tych wartości przydzieliłam numer od 1 do 7, biorąc pod uwagę, że 7 to najmniej ważna wartość, a 1 najbardziej. Poświęciłam na to sporo czasu, bo czasem naprawdę trudno jest wybrać czy ważniejsze jest dla nas np. zdrowie czy miłość. Aby łatwiej było Ci wykonać ćwiczenie podsuwam poniżej kilkanaście wartości, z których dowolnie możesz wybierać.

To jak, co jest dla Ciebie najważniejsze? ?

Wartości: zdrowie, miłość, szczęście, wolność, bezpieczeństwo, spokój, sukces, bogactwo, niezależność, mądrość, wykształcenie, akceptacja, wiara, piękno, wdzięczność, pasja, satysfakcja, rozwój osobisty, wygoda, zabawa, sprawiedliwość, intuicja, szczerość, autentyczność, szacunek, zaufanie.

Pamiętaj, że tak naprawdę nie ma złych czy dobrych wartości, są wartości TWOJE, czyli takie, które są dla CIEBIE ważne. Więc jeśli poczujesz to COŚ przy np. wartości bogactwo, to zapisz tę wartość jako ważną dla Ciebie, nie pomijaj jej. Tutaj pracujesz dla siebie, dlatego nie oceniaj siebie za uczucia, które się pojawiają. Tutaj nie tylko rozsądek ma coś do powiedzenia. Jeśli będzie Ci bardzo trudno rozstrzygnąć co jest dla Ciebie ważniejsze, użyj jakieś sytuacji, np., jeśli wahasz się czy ważniejszy jest dla Ciebie rozwój czy wygoda pomyśl o sytuacji w której musisz wybrać pomiędzy:
a) weekend spędzony w domu, na sofie, z ulubionymi serialami
b) weekend spędzony w środowisku ludzi myślących podobnie do Ciebie, gdzie masz okazję nauczyć się wielu nowych rzeczy;
I tak naprawdę możesz do każdej wartości wymyślić sytuację, która będzie ją odzwierciedlać.


Pamiętaj, że działając w zgodzie ze sobą, tak naprawdę działamy w zgodzie ze swoimi wartościami.

Wpis pochodzi z tego posta z IG.

Kup licencję

Podobne wpisy

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.