Jakie znaczenie może mieć dla Ciebie krótkie zatrzymanie się tu i teraz? Jakie znaczenie dla Twojego umysłu może mieć oderwanie się od tego co w danym momencie robisz, skupienie na oddechu i tym, co czuje Twoje ciało? Co by się stało gdybyś od dzisiaj, OD TERAZ rozpoczął codzienną praktykę medytacji?
Nie masz czasu? Proponuję zacząć od 1 minuty. Na jedną minutę oderwij oczy od ekranu i skup się na tym co czujesz. Czy twoje ciało jest rozluźnione czy odczuwasz gdzieś dyskomfort? Czy Twój oddech jest płytki czy głęboki i spokojny?
Jak myślisz czy jedna minuta spośród 1440 minut przeżywanych przez Ciebie każdego dnia na nowo, może coś zmienić w Twoim życiu? Odpowiem, że może. Znajdziesz tyle?
Co joga ma wspolnego z medytacją?
Jeśli czytasz mojego bloga regularnie wiesz zapewne, że postawa ciała ma ogromny wpływ na stan naszego umysłu. Pisałam o tym m.in. w artykułach: Jak postawa odzwierciedla Twoje emocje oraz Jak w dwie minuty obniżyć poziom stresu i zyskać pewność siebie. Jednak tak jak stan ciała wpływa na stan umysłu, tak stan umysłu ma istotny wpływ na stan naszego ciała.
Zauważ, że kiedy jesteś zestresowany Twoje ciało natychmiast reaguje: drżą Ci ręce, mocniej się pocisz, oddech staje się płytszy, mięśnie są napięte. Zupełnie inaczej kiedy jesteś zrelaksowany, ponieważ wtedy Twoje ciało jest rozluźnione, miękkie i otwarte, a oddech głęboki i wydłużony. Nie od dziś wiadomo, że długotrwały stres odpowiedzialny jest za wiele chorób psychosomatycznych, w tym liczne alergie, zaburzenia odżywiania, migreny, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy czy zapalenie jelita grubego.
Potwierdzają to liczne badania naukowe, a wielu lekarzy specjalistów zaleca swoim pacjentom włączenie do procesu leczenia techniki relaksacyjne, w tym medytację właśnie. Nie jestem lekarzem, ale wiem, że medytacja jak i relaksacja potrafią „wywrócić życie do góry nogami”. U mnie zaczęło się od praktyki jogi.
Treść książki okazała się dla mnie niezwykle ciekawa, właśnie ze względu wielu odwołań do praktyki jogi. To bardzo naturalne, ponieważ jedno bez drugiego praktycznie nie istnieje. Już sama praktyka jogi jest pewną formą medytacji. Podczas wykonywania poszczególnych asan (pozycji) skupiasz bowiem swoją uwagę na konkretnym punkcie, części ciała czy oddechu, również po to, aby utrzymać równowagę.
Oczywiście możesz medytować bez praktyki poszczególnych asan, jednak to właśnie prawidłowo wykonywane asany przygotują Twoje ciało do głębokiej medytacji. Wiele książek traktujących o medytacji pomija jednak ten ważny aspekt.
Dodatkowym plusem dla osób zaczynających przygodę z medytacją i chcących rozwinąć ją o pozycje zaczerpnięte z jogi, autorka, która sama jest instruktorką jogi, szczegółowo omawia podstawowe asany relaksacyjne.
Sztuka cichej medytacji
Autorka książki Medytacja łatwiejsza niż myślisz, wydawnictwa Samo Sedno, wspomina o bodajże najbardziej popularnej, jednak wielce trudnej sztuce medytacji w ciszy. Zazwyczaj medytacja kojarzy nam się przecież z człowiekiem siedzącym w jakiejś niewygodnej pozycji z zamkniętymi oczami, w zupełnej ciszy.
Jednak warto wiedzieć, że medytacja w ciszy jest najtrudniejsza formą medytacji, która udaje się tylko nielicznym. Jeśli próbowałeś medytacji w ciszy zapewne miałeś okazję doświadczyć wciąż napływających myśli. Czy to oznacza, że nigdy nie będziemy mogli w
pełni korzystać z korzyści medytacji w ciszy? Absolutnie nie! Zatem jak zacząć medytować?
Następnie zapoznaje z techniką medytacji z oddechem i mantrą oraz medytacją w śpiewie. Do książki dołączona jest płyta CD z technikami medytacji z mantrą, która z pewnością okaże się pomocna podczas pierwszych kroków w kierunku medytacji.
Z pewnością dla wielu z Was będą to zupełnie nowe rzeczy i doznania, dlatego zachęcam gorąco do wypróbowania i zdecydowania co dla Was jest najbardziej odpowiednie. Na własnym przykładzie mogę śmiało napisać, że medytacją warto się zainteresować.
Medytacja – pokarm dla duszy
Medytacja w moim życiu pojawiła się wraz z pogłębianiem praktyki jogi. Podczas wykonywania poszczególnych asan zauważyłam, że koncentracja na oddechu bądź konkretnym punkcie pozwala mi zachować równowagę, skupić się na chwili obecnej oraz jeszcze bardziej rozluźnić ciało (a zrelaksowane ciało jest tutaj niezwykle ważne).
Zaczęłam zauważać, że spokój, który odnajduję na macie coraz mocniej przenika do każdego aspektu mojego życia. Nie tylko moje ciało stało się bardziej elastyczne i otwarte, ale również mój umysł stał się bardziej czysty i spokojny.
Autorka ponadto zapoznaje nas z tajnikami kuchni wegetariańskiej (która pomaga w procesie medytacji, gdyż utrzymuje nasze ciało lekkim), staroindyjskiego sposobu leczenia – ajurwedą oraz łagodnymi sposobami oczyszczania organizmu z toksyn. Wszystkie te czynności pozwolą nam bardziej doświadczyć korzyści płynących z medytacji.
Co daje praktyka medytacji?
O korzyściach płynących z medytacji możesz przeczytać w dwóch artykułach znajdujących już się na blogu: Medytacja, jak zacząć? i Medytacja dzień po dniu. Dla przypomnienia wymienię kilka, które według mnie są kluczowe (i których sama doświadczyłam).
Medytacja pozwala:
- wyciszyć pędzące myśli;
- przywrócić i zachować spokój (także w późniejszym działaniu);
- zrelaksować ciało i umysł;
- osiągnąć głęboki stan koncentracji i skupienia;
- zlikwidować napięcia mięśniowe;
- rozwinąć kreatywność;
- unormować ciśnienie krwi;
- poprawić nastrój i ogólny stan organizmu.
Ponadto regularna medytacja uczy pokory i cierpliwości oraz pozwala odnaleźć głębszy sens życia.
„Bądź odważny. Nie bój się dokonywać kluczowych, fundamentalnych zmian. Zacznij od zrozumienia swojej natury. Bez tego każda zmiana będzie tylko przearanżowaniem czegoś. Stan Twojego serca, Twojej świadomości pozostanie taki sam. Nie żyj w sposób, który sprawi, że po pewnym czasie zrozumiesz: „Tak naprawdę nic się nie zmieniło! Wciąż tkwię w tym samym miejscu”. Dąż do samorealizacji”. Pomoże Ci w tym właśnie medytacja.