Jak wyznaczać cele? Poznaj najważniejszą umiejętność życiową

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Dla kogoś, kto nie wie, do jakiego portu zmierza, każdy wiatr jest niepomyślny.

 

Wyobraź sobie, że jesteś na statku pośrodku morza. Nie masz ustalonego kierunku, płyniesz po prostu tam, gdzie niosą Cię fale. Możesz tak pływać bez końca. Odnajdujesz w tym nawet pewną radość, swobodę, jest Ci z tym wygodnie. Są momenty trudniejsze, takie jak sztormy, są momenty totalnego relaksu, kiedy morze jest spokojne. I możesz sobie tak pływać nawet całe swoje życie nie mając do końca wpływu na siebie ani na innych. Czekasz na okazję, może Ci się poszczęści i trafisz w końcu na opuszczony statek pełen bogactw… Czekasz tak i dajesz sobą kierować.

 

Jak wyznaczać cele

Różnisz się od osób, które osiągają coś w swoim życiu, które pragną się rozwijać i które mają wpływ na swoje życie. One wiedzą, dokąd płyną. One ustawiają ster w kierunku swoich pragnień. Mają dokładnie przemyślną podróż, wiedzą dokąd zmierzają. Ty nie wiesz nawet jak ustawić ster, bo nie znasz miejsca swojego przystanku. A nie znając miejsca docelowego, nigdy tam nie trafisz.

 

Mam wrażenie, że wyznaczanie celów to jedna z najważniejszych umiejętności życiowych człowieka.

Po co Ci wyznaczanie celów? Właśnie po to, abyś wiedział co konkretnie chcesz w życiu osiągnąć. Bez jasno sprecyzowanych celów, Twoja podróż do wymarzonego miejsca jest bardzo niewyraźna. Dokładne ustalenie celów pozwoli Ci urzeczywistnić Twoje pragnienia i wprowadzić je do Twojego życia.

 

 

Co zyskujesz?

 

  • Motywację.
    Jestem przekonana, że po ustaleniu swoich celów i spisaniu ich na kartce Twoja motywacja do ich wykonania wzrośnie! Przelewając coś na papier nasza motywacja rośnie, to trochę tak, jakbyśmy się pod tym podpisali. Mając takie zadania czy cele tylko w głowie, wygodnie jest nam czasem zapomnieć, odpuścić. Zapisane na kartce tak łatwo nam nie umkną.

 

  • Uporządkowane myśli, czysty umysł.
    Ponadto uwalniamy nasz umysł od ciągłego myślenia, przypominania sobie o tym, co powinniśmy zrobić, mamy wszystko na papierze i to z własnym podpisem! To jakby umowa pomiędzy Tobą a Twoimi marzeniami. Tylko od Ciebie zależy czy uda Wam się tę umowę sfinalizować. Wypisane swoich celów pozwala Ci ponadto spojrzeć na wszystko z dystansu i uporządkować własne myśli i pragnienia.

 

  • Jasno wyznaczony cel.
    Dzięki takiej liście dokładnie wiesz czego chcesz i wiesz… dokąd zmierzasz. Bo jeśli nie wiesz dokąd idziesz, to jak w zasadzie miałbyś tam dojść? A nawet jeśli staniesz już w tym miejscu to skąd będziesz wiedział, że to jest właśnie to miejsce?

 

Efektywne ustalanie celów jest wręcz sztuką, dzięki której osiąganie sukcesów jest możliwe. Zagadnieniu poświęcono już wiele książek i artykułów, co świadczy również o jego wadze i ważności. Zebrałam dla Ciebie najważniejsze informacje oraz wskazówki w taki sposób, abyś już po przeczytaniu tego artykułu wiedział co robić i naturalnie zrobił to ;).

 

To co, zabieramy się do pracy?

 

Przygotowanie

Przygotuj proszę kartkę papieru (notatnik, kalendarz, dokument w komputerze), wycisz telefon, wyłącz wszystkie urządzenia, które mogłyby Cię rozpraszać. Skoncentruj się na sobie. Zastanów się co chcesz osiągnąć za pół roku. Zapisz to.

Teraz pomyśl co chcesz osiągnąć za rok i za dwa lata? Masz to? Zapisz również. Ważne, abyś na tym etapie nie ograniczał się w żaden sposób, Pisz wszystko co Ci przyjdzie do głowy! Później przyjdzie czas na weryfikację.

 

Twoje pragnienia

Cele mają dotyczyć tylko Ciebie. Mają wypływać z Twoich, głębokich potrzeb i pragnień. Nie chcę, żeby ta lista zapełniła się rzeczami, o których marzą Twoi rodzice, Twój partner czy Twoi znajomi. To mają być Twoje i tylko Twoje życiowe cele. Tylko w ten sposób uda Ci się utrzymać motywację do ich osiągnięcia i na końcu drogi odczuć pełną satysfakcję.

Naturalnie przy takim ustalaniu celów bierzemy pod uwagę zdanie bliskich i ważnych dla nas osób, jednak jednocześnie nie rezygnując z siebie i z tego co naprawdę jest dla nas istotne.

 

Z głębokiej potrzeby

Czy Twoje cele to rzeczy, które naprawdę chcesz osiągnąć w życiu? Czy mają one dla Ciebie istotne znaczenie? Chodzi tutaj o to, abyś wykluczył rzeczy, które pojawiły się w Twojej głowie na chwilę i wynikają raczej ze spełnienia swoich krótkotrwałych zachcianek lub też z tego, ze sąsiad właśnie zrobił sobie super remont łazienki, a znajomy kupił nowy samochód.

Pomyśl, czy ta rzecz pojawiła się w Twojej głowie, bo naprawdę tego chcesz, czy raczej, bo coś gdzieś ostatnio zobaczyłeś, przeczytałeś, bo jest teraz moda na „coś”. Posłuchaj siebie.

 

Myśl pozytywnie

Twój cel powinien być określony w formie pozytywnego twierdzenia. Oznacza to tyle, że powinien odpowiadać na pytanie „Czego chcę”, a nie „Czego nie chcę”. Różnica jest ogromna. Tylko spójrz: „Nie chcę prowadzić takiego trybu życia jak teraz” i w zamian: „Zdrowo się odżywiam, ćwiczę i dbam o siebie”, lub: „Nie chcę już siedzieć bezczynnie w domu, marnując swoje popołudniowe godziny na nic nierobieniu” i w zamian: „Dwie godziny po pracy spędzam w kreatywnym środowisku osób o podobnych zainteresowaniach do moich”.

To naturalnie tylko przykłady, z których później potrzebujemy wyciągnąć bardziej szczegółowy obraz, a zatem…

 

Myśl konkretnie

Mamy już wypisane co CHCESZ osiągnąć i przeanalizowane pod kątem Twoich potrzeb. Teraz pora na skonkretyzowanie Twoich pragnień. Cel musi być konkretny. Nie może to być nic w rodzaju: „Chcę być bogaty”, „Chcę być szczęśliwy”, „Chcę wieść dostatnie życie”, bo kto tego nie chce? Jednak różnimy się od siebie i dla każdego „szczęśliwy” czy „bogaty” może znaczyć coś zupełnie innego. Ustal konkretnie, co chcesz osiągnąć.

Szczegółowy cel to np. „Ważę 60kg” zamiast „Chcę schudnąć”, to np. „biegam 3 razy w tygodniu po 30 minut” zamiast „Chcę zacząć biegać”, to też „Pracuję w wydawnictwie X” zamiast „Chcę znaleźć fajną pracę” czy „Zarabiam X tysięcy złotych” zamiast „Chcę zarabiać więcej”. Z pewnością pojąłeś sens konkretnego celu, zatem spójrz do swojej listy i określ dokładnie swoje pragnienia.

 

W czasie dokonanym

Być może zauważyłeś już, że podając przykłady często piszę w czasie teraźniejszym dokonanym. To kolejny krok na drodze do ustalania celów. Zamiast pisać: „Chcę, chciałbym, mógłbym itp.” zacznij od: „Mam, jestem, zarabiam itd.”

W ten sposób pobudzisz swój umysł do myślenia o tej rzeczy właśnie w taki sposób, jakby była w zasięgu Twojej ręki, a to jeszcze bardziej podkręci Twoją motywację.

 

Zmierz czas i postęp

Twój cel musi być określony w czasie, inaczej nie będziesz mógł zmierzyć czy udało Ci się dokonać czegoś w takim czasie w jakim to zaplanowałeś. Zatem dopisz do każdego celu czas, jaki potrzebny Ci jest na jego osiągnięcie. Kieruj się tutaj swoją intuicją, ale i rozsądkiem. Niech będzie to realny czas i realny cel.

Ponadto sprawdź czy możliwe jest zmierzenie postępów Twojego celu. To bardzo ważne, abyś mógł śledzić swoje poczynania, które dodatkowo będą Cię motywować.

 

Wizualizuj

Pomyśl o każdym z tych celów bardziej szczegółowo. Weź z listy pierwszy, który chcesz spełnić w najbliższym czasie, zamknij oczy i wyobraź sobie siebie w tym właśnie miejscu, w tym czasie w jakim wtedy się znajdziesz, wyobraź sobie siebie ze wszystkimi szczegółami. Niech obraz ten będzie żywy, kolorowy, wyraźny i ruchomy. Rozkoszuj się nim, poobserwuj dokładnie co się dzieje wokół Ciebie. Co widzisz, co słyszysz, co czujesz?

Staraj się wizualizować sobie swoje cele tak często jak tylko jesteś w stanie. To pomoże Ci jeszcze bardziej doprecyzować co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne w tym celu oraz natchnie Cię do działania.

 

Miej plan

Po dokładnym ustaleniu celów, już nie masz odwrotu. Wiesz dokładnie czego chcesz, wiesz do kiedy chcesz to osiągnąć i dlaczego jest to dla Ciebie ważne. Ustal dokładnie plan działania. Przypisz do każdego z tych celów poszczególne zdania, które doprowadzą Cię do jego spełnienia. Co musisz zrobić, aby znaleźć się w miejscu, o którym przed chwilę marzyłeś, który miałeś w swojej głowie? Jaki pierwszy krok musisz wykonać?

Rozpisz to wszystko i zastanów się czego jesteś w stanie podjąć się od razu, a z czym wolisz zaczekać? Nie rozpoczynaj zbyt wielu zadań na raz. Zachowaj porządek, tak abyś nie pogubił się w natłoku zadań, które sobie wyznaczyłeś. Spróbuj ponadto wypracować sobie kilka nawyków, które przybliżą Cię do osiągnięcia zamierzonych celów.

 

Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku

Bez działania niewiele osiągniesz. Samo wyznaczenie celów to tylko pierwszy krok do ich spełnienia, następny, równie ważny to zrobienie czegoś, co przybliży Cię, nawet w najmniejszym stopniu, do osiągnięcia Twojego punktu docelowego. Masz jasno skonkretyzowany port, do którego chcesz dotrzeć. Opracowałeś własną mapę, dzięki której wiesz co i kiedy masz wykonać.

Jeśli w tym momencie nie odczuwasz motywacji do wprowadzenia tych działań w życie, może to oznaczać, że wyznaczone przez Ciebie cele wcale nie są dla Ciebie tak ważne. Spójrz na siebie, spójrz na miejsce w którym się znajdujesz i przywołaj miejsce w którym chcesz się znaleźć. Co sobie powiesz, aby pobudzić swoją motywację?

Pamiętaj, to jest Twoje życie i Twoje cele. Tylko Ty możesz ich dokonać i dzięki temu stać się pewnym siebie, spełnionym i szczęśliwym człowiekiem. Wierzysz, że możesz?

 

To jest Twój czas. Wykorzystaj go!

Kup licencję

Podobne wpisy

5 komentarzy to “Jak wyznaczać cele? Poznaj najważniejszą umiejętność życiową”

  1. Kaja

    Mam pytanie nie związane z tematem. Chciałabym uporządkować swój dzień, stworzyć listę, ale przeraziła mnie trochę monotonia tego co muszę robić codziennie do 16. Mocno mnie to demotywuje, ale obowiązki to obowiązki. Jak zachęcić się do wykonywania tych samych czynności?

    • Gosia Mostowska

      Hej Kaja,
      Piszesz, że chciałabyś uporządkować swój dzień, jednak demotywuje Cię, że codziennie będziesz robiła to samo, czy dobrze zrozumiałam? Zastanów się zatem, jak możesz uporządkować dzień i wyznaczyć sobie obowiązki, aby nie wkradła się tam nuda i monotonia? Zastanów się, co powoduje, że chcesz uporządkować swój dzień? Co dzięki temu zyskasz? Czy te korzyści są wystarczające, aby podjąć się tego wyzwania? ;)

  2. Mateusz Rusek

    Popieram, że cele to jedna z najważniejszych życiowych umiejętności. Nie jest sztuką ustalić cel jeśli będzie on nieodpowiednio zaplanowany. Wtedy nic się nie zrobi albo nie osiągnie tego celu. Trzeba korzystać z wielu technik i sprawdzać na sobie, która nam odpowiada najlepiej.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.