Dzisiaj trochę niestandardowo. Zamiast „co warto jeść”, skupimy się na „co warto pić”. Początkowo miał być to wpis o zielonej herbacie, jednak zauważyłam, że napój ten widnieje chyba na każdym blogu dotyczącym zdrowego odżywiania.
Pomyślałam zatem, że więcej korzyści z tego wpisu przyniesie nie przypomnienie o znanym i popularnym napoju, lecz przypomnienie o znanym, a jednak ostatnio niedocenianym ziele. Zielona herbata owszem, jest znakomita, ale co z naszym rumiankiem pospolitym? Ma przecież również wiele zalet, a trochę jakby się o nim zapomniało. Mam dzisiaj zamiar przypomnieć Wam, że łatwo dostępny rumianek jest równie zdrowy co zielona herbata i naprawdę warto go pić!
Dlaczego warto sięgnąć po rumianek?
- Jedną z najmocniejszych zalet rumianku jest jego działanie przeciwzapalne, warto zatem po niego sięgnąć w przypadku zapalenia jamy ustnej czy pęcherza i dróg moczowych.
- Świetnie sprawdzi się w przypadku zmęczonych, podrażnionych oczu. Wystarczy, że położysz na nie zaparzone i ostudzone torebki rumianku lub waciki namoczone w naparze na kilka do kilkunastu minut.
- Koji nerwy i rozluźnia mięśnie. Dlatego polecany jest szczególnie osobom niespokojnym (a komu dzisiaj nie przyda się trochę więcej spokoju?) oraz cierpiącym na bezsenność, gdyż ułatwia zasypianie.
- Wykazuje działanie rozkurczowe i przeciwbólowe. Zalecany jest przy bólach głowy, bólach miesiączkowych, a także przy bólach gardła, gdyż łagodzi skutki przeziębienia (w ostatnim przypadku należy płukać jamę ustną przygotowanym wcześniej naparem).
- Dodatkowym atutem jest działanie relaksujące i pielęgnujące skórę. Warto zatem dodać napar rumiankowy do kąpieli bądź przemywać twarz ostudzoną herbatką kilka razy w tygodniu (przy codziennym stosowaniu może wysuszać skórę).
- Pielęgnuje włosy i nadaje im zdrowy, naturalny połysk. Dodatkowo rozjaśnia lekko włosy, które nie cierpią tak, jak w przypadku stosowania chemicznych rozjaśniaczy. Wystarczy, że zaparzysz świeże kwiaty lub torebki rumianku (potrzebujesz około czterech torebek na litr wody), odczekasz, aż napar wystygnie i wypłuczesz nim umyte wcześniej włosy. Rumianek polecany jest raczej dla blondynek, gdyż w przypadku ciemniejszych włosów może nie dać żadnych efektów rozjaśniających.
Poza tym jest ziołem uniwersalnym, gdyż można go stosować wewnętrznie do picia jako napar, oraz zewnętrznie na skórę, gdyż ma działanie przeciwzapalne i odkażające. Sprawdzi się zatem znakomicie przy wrażliwej jak i problematycznej cerze trądzikowej. Poza tym jest bardzo bezpieczny, gdyż można podawać go już niemowlętom, zatem bez obaw możesz po niego sięgnąć także i Ty!
Podobne wpisy
-
5 powodów, dla których warto pić herbatę z czystka
-
Ostropest plamisty, czyli jak wyleczyć zaburzenia trawienia i wątrobę
-
Na zdrowe jelita i wątrobę: topinambur