PureStyle.pl

Jak ważny w postrzeganiu człowieka jest kontakt wzrokowy? Część II

W pierwszej części z serii „O istocie kontaktu wzrokowego”, przedstawiłam informacje, jakie może nieść za sobą Twoje spojrzenie oraz pokazałam, że ludzie często budują sobie ocenę drugiego człowieka właśnie na podstawie tego jak, ile i gdzie zerkają jego oczy.

Dzisiaj pójdziemy krok dalej i zapoznamy się z prostymi i w zasadzie jakże oczywistymi rzeczami, a jednak często pomijanymi w codziennej komunikacji. Dowiesz się także jakie spojrzenie, powinno być Twoim najważniejszym spojrzeniem w życiu, które odgrywa kluczową rolę. Zaczynamy!

 

Dlaczego w ogóle powinieneś ćwiczyć kontakt wzrokowy? Bo przecież codziennie komunikując się z innymi, patrzysz im w oczy. Na zakupach, w drodze do pracy, na zajęciach, w restauracji i w końcu w relacjach ze swoimi bliskimi.

Jeśli przy pomocy ciepłego spojrzenia można budować głębokie więzi, to dlaczego nie miałbyś tego wykorzystać do budowania takich relacji z innymi?

Jeśli do tej pory unikałeś kontaktu wzrokowego z różnych powodów czas to zmienić i mam dla Ciebie dobrą informację: można się tego nauczyć!

 

Badania ukazują, że ludzie na wysokich stanowiskach częściej i dłużej patrzą w oczy innym w przeciwieństwie do osób na stanowiskach niższych. Jednak w kontakcie wzrokowym nie jest jedynie ważna częstość takich spojrzeć, ale też jakość.

Zacznij od krótkiej wymiany spojrzeń ze znajomymi lub rodziną. Następnie wymieniaj spojrzenia z przypadkowo mijanymi osobami. Zobacz, jak reagują na Twój wzrok, czy się peszą, czy wręcz przeciwnie, odwzajemniają kontakt.

Ważne, abyś wiedział, że także tutaj obowiązują pewne „zasady”, dzięki którym łatwiej będzie Ci nauczyć się sztuki utrzymywania kontaktu wzrokowego.

 

 

 

 

 

 

 

Pamiętacie Anię z poprzedniej części? Ania opanowała sztukę zjednywania ludzi za pomocą swojego spojrzenia, uśmiechu i mowy ciała do perfekcji. Przypominała sobie nieraz od czego tak naprawdę zaczęła się jej zabawa.

Wiedziała, że początek wziął się po prostu od jednego spojrzenia, które miało decydujący wpływ na jej życie. Od spojrzenia, które było ciepłe, pełne miłości, akceptacji i szacunku. Zaczęło się od spojrzenia… w lustro.

 

Kontakt wzrokowy często postrzegany jest jako symbol pewności siebie. Ma to odniesienie nie tylko do komunikacji z innymi. Zauważ, że bywa również tak, że nie jesteśmy w stanie spojrzeć w oczy… sobie. Nie akceptujemy siebie, mamy niską samoocenę i takie spojrzenie sobie w twarz przed lustrem jest na tyle trudne, że często wywołuje nawet płacz.

Warto zatem codziennie patrzeć sobie prosto w oczy, uśmiechnąć się do siebie i powiedzieć sobie coś miłego, bo najlepiej jest zacząć od właśnie pracy nad sobą.

Jeśli będziesz akceptował siebie i dobrze się ze sobą czuł, utrzymanie kontaktu wzrokowego z innymi nie będzie stanowiło dla Ciebie żadnego problemu.

A Ty, jak często patrzysz sobie w oczy?

Kup licencję

Podobne wpisy