Książka, którą chcę Wam dzisiaj zaprezentować jest bodajże jedną z najważniejszych pozycji jakie powstały do tej pory. Pozycji, które wnikliwie opisują znaczenie odżywiania w naszym życiu. Pozycji, które każdy swój argument dokumentują odpowiednimi badaniami. Pozycji napisanych przez wybitnego i zasłużonego naukowca dr. Colina Campbella, któremu towarzyszy syn Thomas. Nowoczesne zasady odżywiania to z pewnością książka z kategorii „Trzeba przeczytać!”.
Bardzo żałuję, że czytając książkę nie robiłam systematycznych notatek, gdyż znacznie ułatwiłoby mi to pisanie tego artykułu. Wiadomości do przekazania jest bowiem tak dużo, że z pewnością o czymś zapomnę. Dlatego już teraz zachęcam Cię, abyś potraktował ten artykuł jako wstęp i jeśli temat mocniej Cię zainteresuje (a powinien) sięgnij po całe opracowanie dr. Campbella.
Zdrowie zawarte w jednej kapsułce
Ostatnio na jednym z portali społecznościowych mój znajomy napisał post, który wyrażał jego delikatne oburzenie reklamami płynącymi z mediów. Brzmiał mniej więcej tak: „Jesteś zmęczony i brakuje Ci koncentracji? Kup magnez! Chcesz schudnąć? Zacznij zażywać specjalne kapsułki, które pohamują Twój apetyt. Chodzisz ostatnio rozdrażniony? Koniecznie zacznij suplementację witaminami z grupy B. Przeziębiony, osłabiony? Zestaw witamin i mikroelementów postawi Cię na nogi!”. Widzisz to? Wychodzi na to, że apteka i suplementy, które nam oferuje są pomocne we wszystkich schorzeniach, a nawet wtedy gdy ich brak. Bardzo źle się dzieje, wiele osób myśli o nich jak o zdrowych zamiennikach prawdziwego jedzenia. Nie musisz przecież jeść awokado czy gorzkiej czekolady, aby uzupełnić niedobory magnezu w organizmie. Łatwiej przecież zażyć jedną kapsułkę, prawda? A no właśnie nie.
Badania
Dr Campbell to jeden z najbardziej szanowanych na świecie autorytetów w dziedzinie odżywiania. Na tytuł ten zasłużył sobie również przeprowadzając wiele poważnych badań, które pomogły spojrzeć na problem otyłości, chorób serca czy raka z zupełnie innej strony. Badania pokazują bowiem, że to właśnie dieta ma fundamentalny wpływ na nasze zdrowie i rozwój najczęściej występujących chorób.
Opisuje szczegółowo znane na całym świecie badanie chińskie oraz mniej znane badanie z Framingham czy badanie autorstwa dr. Dean’a Ornisha Lifestyle Heart Trial, w którym 28 osób chorych na serce uleczył wyłącznie za pomocą zmiany stylu życia. Nie chciałabym zdradzać Ci więcej szczegółów, bo uważam, że lepiej będzie jeśli sam zerkniesz do tej pozycji i przeczytasz szczegółowy opis każdego badania, aniżeli wyrwane z kontekstu wycinki, które mnie wydają się najważniejsze.
Co jeść, aby być zdrowym?
Dr Campbell proponuje 8 zasad, które warto wprowadzić do swojego życia, aby zyskać jak najwięcej korzyści. Naturalnie większość związana jest z dietą.
Wspomina na przykład o tym, o czym już dzisiaj pisałam: suplementy witaminowe nie są receptą na zdrowie. Autor nazywa dość mocno takie postępowanie, gdyż mówi o marnowaniu pieniędzy. Podkreśla, że wyizolowanie pojedynczego składnika nie może przynieść takich korzyści jak zrównoważona dieta, składająca się z niezliczonych substancji odżywczych. Jedynym wyjątkiem jest suplementacja witaminą D3 (w miesiącach jesiennych i zimowych) oraz B12 ( w przypadku wegan i wegetarian).
Mówi również o tym, że same geny nie determinują chorób. To odżywianie odgrywa kluczową rolę w określaniu, które geny – dobre czy złe – podlegają ekspresji. Nie są to oczywiście puste słowa, gdyż dr Campbell ma na to dowody. Jeśli nie aktywujesz „złych genów” śmieciowym jedzeniem, pozostaną one biochemicznie uśpione, nie mając wpływu na Twoje zdrowie.
Naturalnie nie będę Ci zdradzać wszystkich ośmiu zasad, nawiążę tylko do jeszcze jednej, ostatniej, a jednak tak ważnej. Chodzi o zdrowe odżywianie (to, co jemy staje się częścią naszego organizmu), ale tez o aktywność fizyczną, która zapewni sprawność naszego ciała, zdrowie emocjonalne i psychiczne oraz dobry stan środowiska. Autor mówi, że „Pojęcie zdrowia powinno obejmować różne sfery, ponieważ wszystkie są ze sobą powiązane. To właśnie jest podejście holistyczne”. Do mnie takie podejście jak njabardziej przemawia.
Praktyka
Pomimo, że jest to dośc obszerna pozycja (pełna wartościowej wiedzy) to czyta się ją szybko. Napisana jest lekkim i przejrzystym językiem, nawet w przypadkach, kiedy mowa o złożonych badaniach i procesach. To fascynująca lektura, którą z całego serca polecam każdemu z Was.
Myślałam, że moja wiedza w zakresie zdrowego odżywiania była dość obszerna, jednak książka ta pomogła mi uporządkować dotychczasową wiedzą, zrozumieć skąd często biorą się niepokojące i sprzeczne zalecenia żywieniowe (np. „Pij mleko, będziesz wielki” oraz „Pij mleko, będziesz kaleką”), oraz spojrzeć na odżywianie z zupełnie innej perspektywy – badań, statystyk i druzgocących argumentów. Jestem przekonana, że już w trakcie jej czytania zdarzy Ci się nie raz otworzyć szeroko oczy ze zdumienia. To z pewnością bardzo odważna i pełna wiedzy książka. A takie pozycje to prawdziwe skarby.
„Wystarczy zmienić dietę. Nie znam innego sposobu, który byłby tak prosty, względnie pozbawiony wysiłku i niósł ze sobą tak niezwykłe korzyści”.