PureStyle.pl

Jak ważny w postrzeganiu człowieka jest kontakt wzrokowy? Część I

Ania lubiła obserwować ludzi. Często siadała w małej kawiarence, i przez szybę leniwie przesuwała swój wzrok z jednej postaci na drugą. Dziwiła się za każdym razem, gdy jej wzrok spotykając się z innym, budził onieśmielenie, a czasem nawet agresję i całe „spotkanie” trwało dosłownie sekundę. Zastanawiała się, dlaczego ludzie unikają kontaktu wzrokowego?

 

Jeśli unikasz kontaktu wzrokowego, możesz chcieć coś ukryć – wtedy automatycznie odwracasz wzrok lub, na dosłownie chwilę zamykasz oczy, w momencie wypowiadania nieprawdy. Możesz w ten sposób próbować ukryć swoje emocje, które często zdradzają właśnie nasze oczy.

 

Jednak unikając kontaktu z drugim człowiekiem tworzysz dystans, dając sobie więcej przestrzeni, w której czujesz się bezpiecznie.

Często również, odwracanie naszego wzroku, może wynikać z niechęci wchodzenia w głębszą bądź jakąkolwiek relację z daną osobą.

 

„Spójrz mi w oczy i powiedz, że mnie kochasz” – co powoduje, że w ważnych dla nas momentach chcemy, aby druga osoba patrzyła nam w oczy? Po pierwsze, związane jest to upewnieniem się o prawdziwości wypowiadanych słów (często – jak już wspomniałam – automatycznie odwracamy wzrok nie mówiąc prawdy) i po drugie, ponieważ poprzez spojrzenie sobie prosto w oczy, budujemy głębokie relacje.

 

Ania od najmłodszych lat, zwracała uwagę na oczy. Potrafiła na ich podstawie stwierdzić jaka będzie decyzja jej mamy w sprawie wyjazdu na wycieczkę szkolną, oraz nauczycielki, która czytając jej nazwisko miała za chwilę powiedzieć na jaką ocenę napisała ostatni sprawdzian.

Oczy zawsze mówią prawdę – powtarzała. To dlatego uwielbiała poprzez kontakt wzrokowy poznawać nowe osoby i tworzyć nowe więzi.

 

Kontakt wzrokowy jest niezwykle potężnym narzędziem do komunikacji z innymi. Ludzie, na których patrzysz podczas rozmowy ( a także podczas milczenia) czują się po prostu zauważeni, a to już bardzo dużo. Czują, że są dla Ciebie ważni i że się nimi interesujesz, przez co przebywanie w Twoim towarzystwie staje się dla nich przyjemnością.

Spojrzenie na kogoś, jest jakby zaproszeniem do interakcji, a odesłanie ciepłego spojrzenia przez drugą osobę, odbierane jest jako zgoda na tę interakcję. Po takiej wymianie spojrzeń z pewnością będziesz miał więcej odwagi, aby podejść do danej osoby, aniżeli gdyby tej wymiany nie było. Warto zatem zaczynać relacje od właśnie „sprawdzenia podłoża” za pomocą kontaktu wzrokowego.

 

W późniejszym wieku Ania zaczęła dostrzegać, że ludzie czują się bardzo dobrze w jej towarzystwie i duży wpływ na to ma właśnie umiejętność prowadzenia dialogu poprzez kontakt wzrokowy. Wymiana spojrzeń – zwłaszcza pomiędzy nią, a jakimś mężczyzną w większości wypadków prowadziła do rozpoczęcia rozmowy i bliższego poznania się. Zaczęto zwracać uwagę właśnie na jej oczy. Często słyszała „Masz takie ciepłe spojrzenie”, „Twoje oczy mają w sobie coś, co przyciąga”, „hipnotyzujesz spojrzeniem”. Lubiła to i nie zaprzeczała.

 

Osoby, które dobrze sobie radzą w kontakcie wzrokowym postrzegane są jako bardziej atrakcyjne, pewne siebie, skuteczne, szczere, uczciwe i przyjazne od osób, które takiego kontaktu unikają.

Ponadto patrząc rozmówcy w oczy sprawiamy, że nasza relacja zyskuje na jakości, a rozmówca odczuwa większą satysfakcję z komunikacji. Robert E. Kleck i William Nuessle przeprowadzili badanie, które potwierdza, że długość czy rodzaj spojrzenia (bądź odwracanie wzroku) utożsamiane są z konkretnymi cechami charakteru!

Uczestnikom badania pokazywano filmy, w których jeden z partnerów komunikacji utrzymywał kontakt wzrokowy przez 15 lub 80 proc. czasu całkowitej interakcji. Następnie poproszono badanych, aby określili cechy charakteru osób z filmu.

Okazało się, że osoby spoglądające na partnera przez 15 proc. czasu określane były jako chłodne, obojętne i niedojrzałe, z kolei osoby spoglądające znacznie częściej, określane były jako szczere, naturalne i dojrzałe.

A jak Ty postrzegasz osoby, które w kontakcie z Tobą spoglądają na Ciebie przez większość czasu?

W kolejnej części dowiesz się dlaczego warto ćwiczyć kontakt wzrokowy i jak to robić? Już teraz mogę Ci powiedzieć, że można się tego nauczyć :) Opowiem także o najważniejszym spojrzeniu w Twoim życiu… Już teraz serdecznie zapraszam!

Kup licencję

Podobne wpisy