Idealna koszula? Trzy reguły, którymi powinieneś się kierować wybierając dla siebie koszulę

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Szafa eleganckiego mężczyzny rządzi się pewnymi prawami. I choć panowie coraz lepiej radzą sobie w świecie mody i stylu, niektóre sytuacje wprawiają ich w niemałe zakłopotanie. Dzieje się tak nierzadko w przypadku wyboru koszul.

Mężczyzna wchodzi do sklepu i nie ma pojęcia na czym powinien się skupić. W końcu zirytowany wybiera cokolwiek i wychodzi z upolowaną zdobyczą, szczęśliwy, że ma to za sobą. Jednak takie zakupy polegające tylko na męskiej intuicji często kończą się fiaskiem.

Pomyśl, jak fantastycznie byłoby wejść do sklepu i wiedzieć dokładnie czego się chce. Dowiedz się zatem na co zwrócić uwagę, aby w Twojej szafie zagościły tylko idealnie dobrane koszule.

 

Jak wybrać idealną koszulę. Masimo Dutti

 

Elegancki mężczyzna powinien posiadać w swojej szafie co najmniej kilka twarzowych koszul. Niezwykle istotne jest tutaj jej odpowiednie dobranie, bo po co Ci dziesięć koszul, jeśli w żadnej z nich nie będziesz czuł się swobodnie i komfortowo? Lepiej mieć trzy, które będą świetnie na Tobie leżeć. Udając się do sklepu powinieneś zatem zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych elementów.

 

Materiał

Po pierwsze materiał. Przyjrzyj się, z czego wykonana jest koszula. Jeśli jest to bawełna, to bardzo dobrze. Jeśli bawełna z domieszką sztucznych materiałów, to trochę gorzej. Bawełniane koszule są najbardziej uniwersalne, skóra może w nich swobodnie oddychać, a ich największą chyba  zaletą jest wygoda. Taką koszulę założysz do wszystkich rodzajów garnituru.

Jeśli zależy Ci na czymś mniej formalnym, proponuję koszulę lnianą. Co prawda, len jest materiałem, który bardzo szybko się gniecie, ale z pewnością poczujesz ulgę w upalne, letnie dni zakładając koszulę z tak cienkiego i przewiewnego materiału. Jeśli nie wiesz jak się ubrać w upalny dzień, koniecznie zajrzyj do artykułu: Męski punkt widzenia: jak się nosić latem?

 

Krój

Po drugie odpowiedni krój. Zwróć uwagę na styl koszuli (czy jej krój jest prosty czy tez bardziej dopasowany) oraz jej rozmiar, o którym za chwilę. Koszule typu regular fit (czyli te proste, bez wcięcia w talii) nadają się dla sylwetek klasycznych lub nieco zaokrąglonych, z kolei slim fit (czyli dopasowany w talii) dla szczupłych i bardzo szczupłych panów. Jeśli masz nieco więcej kilogramów powinieneś unikać koszul dopasowanych i wybrać koszule proste w kroju tak, aby nie opinały się na brzuszku.

 

Rozmiar

Wybierając odpowiedni dla siebie rozmiar zobacz, czy koszula nie wystaje zza spodni w nieefektywny sposób, tworząc jakby kulę wokół Twojej talii. Nie może także być zbyt obcisła, aby Twoje ruchy nie były skrępowane.

 

Mankiety

Mankiety powinny wystawać na około 1 cm poza rękaw marynarki. Zapinane na guziki – mniej formalne – możesz, ale nie musisz łączyć z krawatem lub muchą. Z kolei mankiety zapinane na spinki są bardziej eleganckie i do nich wymaga się już założenia krawatu lub muchy.

 

Ponadto warto, abyś znał swój wzrost i rozmiar kołnierzyka. Z pewnością ograniczy to ilość koszul zabranych do przymierzalni. Koszule na krótki rękaw pozostaw na nieformalne okazje i nigdy nie zakładaj do nich marynarki.

 

Kolor

Kolejny element to kolor. Ten edetal przysparza chyba najwięcej problemów. Przede wszystkim warto mieć w swojej szafie białą koszulę, bo pasuje w zasadzie do wszystkiego. Kiedy nie masz pomysłu na to, jaką koszulę założyć, biała jest zawsze dobrą alternatywą.

 

Jak wybrać idealną koszulę. Masimo Dutti

Ponadto bardzo uniwersalnym kolorem jest niebieski, a zwłaszcza jasny niebieski. Świetnie komponuje się zarówno w sytuacjach oficjalnych jak i tych mniej formalnych.

Jeśli już posiadasz w swojej szafie te dwa kolory koszul, możesz teraz postawić na coś bardziej ekstrawaganckiego. Przed wybraniem się na zakupy, sprawdź  jakie garnitury królują w Twojej szafie. Dobrze jest dobrać kolor koszuli pod właśnie kolor garnituru lub choćby marynarki. Na przykład różowa koszula jest nieprzeciętna, a rewelacyjnie komponuje się z większością innych kolorów. Możesz ją założyć zarówno do garnituru czarnego, granatowego jak i szarego.

 

Jak wybrać idealną koszulę. Masimo Dutti

 

Z kolei czarny kolor znakomicie prezentuje się w swoim gronie. Zakładając czarną koszulę do czarnego garnituru z pewnością nie zostaniesz uznany za nudziarza, bo taki zestaw jest niezwykle elegancki i wytworny. Poza tym czarna koszula dobrze komponuje się z wszelkimi szarościami.

Uważaj na koszule w różnorodne wzory. Pamiętaj, że wybierając wzorzystą koszulę, musisz postawić na gładki, jednolity garnitur i odwrotnie. Nie jest w dobrym guście łączenie kratki z paskami czy prążków z innymi wzorami.

Ponadto wybierając się na ślub bądź inną ważną uroczystość warto zapytać swojej partnerki o kolor jej kreacji i w ten sposób dobrać koszulę w podobnym odcieniu.

 

Jeśli nadal brak Ci pomysłu na to jaką koszulę powinieneś dla siebie wybrać poprzeglądaj zdjęcia z pokazów mody, które być może okażą się dla Ciebie inspiracją.

 

Jak wybrać idealną koszulę. Ralph Lauren Wybierz idealną koszulę. Inspiracje od Hermes Jak kupować koszulę. Calvin Klein

Warto również spojrzeć na sławne osobistości zarówno ze świata politycznego jak i show-biznesu. O ich wizerunek dbają zazwyczaj doświadczeni styliści, którzy bez wątpienia wiedzą co z czym połączyć, aby wyglądało perfekcyjnie.

Jeśli spodobał Ci się powyższy artykuł, powinien zainteresować Cię także wpis skarpetkowy dylemat, poruszający temat odpowiedniego doboru skarpet.

Kup licencję

Podobne wpisy

41 komentarzy to “Idealna koszula? Trzy reguły, którymi powinieneś się kierować wybierając dla siebie koszulę”

  1. Dominik

    Ojej nigdy nie patrzyłem w ten sposób na koszule. Trafiłem na tego bloga przypadkiem, przeczytałem artykuł i chyba już do końca życia będę wiedział jaką koszulę mam wybrać do odpowiedniej okazji. Mam jedną czarną i ze trzy uniwersalne białe.
    Dobry artykuł.
    Pozdrawiam

    • Gosia

      Gratuluję wyczucia! ;)

      Warto dodatkowo zwrócić uwagę na tonację kolorystyczną, tzn. sprawdzić (np. przykładając materiał do twarzy) w jakim odcieniu nam do twarzy. Każdy kolor bowiem, czy to różowy czy niebieski, posiada różne warianty, tony cieplejsze i chłodniejsze ;).

  2. Besserwisserka

    Bardzo dobry artykuł. Nie zgadzam się tylko z jednym.
    „Ponadto wybierając się na ślub bądź inną ważną uroczystość warto zapytać swojej partnerki o kolor jej kreacji i w ten sposób dobrać koszulę w podobnym odcieniu. ”
    Trąca balem studniówkowym.
    Przede wszystkim kolor koszuli powinna być dobrana odpowiednio do karnacji, a nie np. facet zakłada czerwoną koszulę, bo kobieta ma czerwoną sukienkę.
    Poza tym mężczyzna ma być partnerem, a nie dodatkiem do sukienki.
    Pozdrawiam :)

    • Gosia

      Masz rację, jednak czerwień czerwieni nie równa ;)

      W każdym razie, miałam bardziej na myśli, aby spróbować dopasować się na zasadzie tonacji kolorystycznej do partnerki, tzn. nie zakładać np. zielonej koszuli do czerwonej sukienki, ponieważ te kolory się „gryzą”. Przykładowo, biała koszula będzie pasować do każdej kreacji partnerki, ale mocno różowa już nie.

      Zgadzam się natomiast, że dokładne odzwierciedlanie koloru sukienki partnerki nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Być może niejasno ujęłam to w powyższym artykule.

      Pozdrawiam :)

  3. Blog Ozonee

    Dzięki za świetny wpis, cenne porady i inspiracje – myślę, że każdy z nas, facetów, powinien zrobić sobie rachunek sumienia. O tak, osobiście szczególnie często mam okazję obserwować źle dobrane koszule w czasie wesel i tego typu imprez. Zgadzam się Z Tobą w 100%, że kwestia rozmiaru i fasonu to bardzo często spory problem. Wielu panów albo wybiera koszule z „workiem na plecach” albo takie, które ledwo się dopinają. Grunt to dobór fasonu do sylwetki: niektórzy mogą sobie pozwolić na koszule w typie slim fit, ale nie wszyscy – czasem lepiej wybrać koszula regular fit. Więcej o męskich fasonach koszul można dowiedzieć się tu: http://blog.ozonee.pl/koszula-jaki-fason-wybierasz/. Zapraszam serdecznie i pozdrawiam :)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.