Czym charakteryzuje się dobre wystąpienie publiczne? Część 1

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Dzisiaj pierwsza część praktycznych porad dotycząca rzetelnych wystąpień publicznych. Zauważ, że często jest tak, że tematy, które z pozoru wydawały Ci się nudne wzbudziły Twoje zainteresowanie, a wykład czy wystąpienie, na które długo czekałeś, w końcu Cie rozczarowało. Jak widzisz zatem, temat danego wystąpienia nie zawsze przekłada się na jego jakość. Treściwą i fachową wiedzę trzeba potrafić jeszcze przekazać.

Zatem przed Tobą 10 bardzo praktycznych wskazówek, które pomogą ściągnąć uwagę Twoich słuchaczy tam, gdzie powinna ona się głównie skupiać ;). Zaczynamy!

1.       Odsłaniaj kolejne elementy. Możesz na początek powiedzieć o czymś mało znanym, tzn. użyć jakiegoś słowa specjalistycznego, które w dużym prawdopodobieństwu nie będzie grupie znane. Następnie nie wyjaśniaj od razu co to takiego, tylko po kolei, na zasadzie zagadki zdradzaj szczegóły. Słuchacze będą mieć wrażenie, że to rodzaj pewnej gry i poprzez domysły, będą aktywnie uczestniczyć w spotkaniu.

2.       Użyj cytatu. Zacytuj wypowiedź, z która zgadzasz się bądź nie i odnieś się do niej. Cytat możesz zapisać na tablicy, przeczytać z kartki lub odtworzyć dźwięk z odpowiedniego urządzenia, co pobudzi pozostałe zmysły słuchaczy.

Wystapienia - uzyj cytatu

 

3.      Pochwal audytorium. Wszyscy lubimy, kiedy się nas chwali. Co więcej, w momencie, gdy się o nas mówi rośnie nasze zainteresowanie, a w dodatku, jeśli będzie to jakiś komplement, odbierzemy osobę chwalącą jako nam przychylną i z większą uwagą będziemy jej słuchać. Oczywiście niech będzie to szczery komplement.

4.       Używaj przykładów. Nic tak nie działa na wyobraźnie jak konkretne sytuacje. Używając przykładów dajesz szansę na lepsze poznanie i zrozumienie tematu, a o to Ci przecież chodzi.

5.       Porównaj swoich słuchaczy do ogółu. W zależności od tego, o czym mówisz możesz zawsze tę sprawę odnieść do grupy. Przykładowo: Pamiętaj, że ludzie lubią jak się o nich mówi ;).

6.       Stawiaj pytania retoryczne. Dzięki temu Ty jak i Twoi słuchacze będą mieć wrażenie dialogu, który się pomiędzy Wami odbywa, chociaż na razie jest on tylko w myślach. Możesz po takim pytaniu zrobić krótką pauzę.

7.       Oddziałuj na różne zmysły. To, że będziesz ciekawie mówił, może czasem nie wystarczyć. Aby przyciągnąć uwagę słuchaczy użyj różnych źródeł wiedzy. Możesz wesprzeć się prezentacją wizualną (wzrok), przynieść przedmioty, które podasz publiczności do obejrzenia (dotyk) lub wyemitować krótki film nawiązujący do tematu (wzrok + słuch).

8.       Opowiedz jakąś anegdotę. To trochę tak, jakbyś opowiadał dowcip, ale anegdota jest bezpieczniejsza i ciekawsza. Ludzie lubią słuchać historii „z życia wziętych”. Postaraj się, aby ta historia była jakoś związana z tematem. Możesz też zacząć swój występ od takiej historii, przerywając w połowie lub pod koniec, żeby dopowiedzieć dalszą część na zakończenie wystąpienia. W ten sposób Twoja publika będzie zainteresowana od początku do końca. Z dowcipami radzę uważać (zwłaszcza z tymi na tle seksualnym, rasistowskim, politycznym i płciowym) bo poczucie humoru bywa różne, a w dodatku ktoś może niepotrzebnie poczuć się urażony.

9.       Zwierz się. Nie dosłownie rzecz jasna, ale powiedzenie czegoś „w tajemnicy” zawsze wzbudza zainteresowanie. Powiedz coś w rodzaju: „Jeszcze nikomu nie mówiłem, że..”. Podziel się swoim problemem – oczywiście związanym z tematem ;). Może być to problem przeszły, z którym poradziłeś sobie właśnie dzięki metodom, które prezentujesz podczas wystąpienia.

Wystapienia - zwierz sie

10.   Pamiętaj o uporządkowaniu wiedzy. Powtórz na koniec w punktach całą swoją wypowiedź, z pewnością informacje te zostaną lepiej zapamiętane. Jeśli zależy Ci na jakiejś kluczowej rzeczy, która powinna być zapamiętana przez Twoich odbiorców, powtórz ją w swojej wypowiedzi przynajmniej 3 razy (na początku, mniej więcej w środku i na koniec przy podsumowaniu), ale pamiętaj, żeby była ona powiedziana inaczej niż poprzednio.

W kolejnej części opiszę kolejnych 10 praktycznych porad dotyczące już samego wystąpienia, czyli na co należy zwrócić uwagę w trakcie prezentacji. Skupimy się głównie na Tobie, bo to właśnie Twoja rola w tym, żeby wzbudzić zainteresowanie swoich słuchaczy.

A już teraz możesz poznać 5 prostych reguł, dzięki którym odpowiednio przygotujesz swoje wystąpienie.

Poznaj kolejne 10 wskazówek, czyli część drugą dotyczącą wystąpień, tych oficjalnych jak i tych mniej oficjalnych:).

Kup licencję

Podobne wpisy

One Response to “Czym charakteryzuje się dobre wystąpienie publiczne? Część 1”

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.