PureStyle.pl

Poznaj swojego gremlina! Pozbądź się ograniczających przekonań i zacznij żyć swobodnie!

Poznaj Zosię. To drobna, atrakcyjna dziewczyna, z idealnie ułożonymi włosami i perfekcyjnie dobraną garderobą. Zosia jest wręcz nieskazitelna. Opanowana, uśmiechnięta, sumiennie i wykonująca wszystkie polecenia Marka – jej szefa. Można powiedzieć: ideał, chociaż ideały podobno się nie zdarzają. Tak opisali Zosię jej znajomi z pracy i sam Marek. Zosia, której owy opis został przedstawiony nie była zaskoczona, powiedziała z dumą, że pracowała na taką opinię kilka lat. Jednak coś niepokojącego trapiło Zosię. Długo nie mogła tego z siebie wydusić, jakby chciała coś ważnego powiedzieć, a coś ją powstrzymywało. Trzymało mocno za gardło i spinało ciało tak intensywnie, że pięści Zosi zrobiły się całe czerwone. Co to było?

Poznaj Panią Doskonałość. Pani Doskonałość dba o to, aby Zosia miała znakomitą opinię wśród bliskich i znajomych. Pani Doskonałość angażuje się mocno w najważniejsze sprawy Zosi, aby wykonane one były jak najlepiej i zawsze na czas. Pani Doskonałość nie dopuściła by do sytuacji, aby Zosia była z siebie niezadowolona. Albo inaczej. Aby inni nie byli z Zosi niezadowoleni. Pani Doskonałość nie pozwala nawet Zosi opowiedzieć otwarcie o swoich uczuciach czy zmartwieniach. „Znowu zaczynasz? Jesteś taka beznadziejna. Co sobie inni pomyślą? Chcesz uchodzić za słabeusza? Weź się w końcu do roboty!”.

Pani Doskonałość u Zosi, to nic innego jak wewnętrzny krytyk. Wewnętrzny krytyk czyli głos, który pojawia się w Twojej głowie po to, aby przyciąć Ci nieco skrzydła. Nazywany też gremlinem, często skutecznie Cię blokuje, strofuje, krytykuje i obmawia. Kiedy się pojawia możesz czuć się niewygodnie, możesz czuć napięcie w ciele, wciąż pojawiające się nowe myśli, jedna po drugiej, które nie są Ci przyjazne. Nie da się go zadowolić. Kiedy próbujesz to robić, jego wymagania wciąż rosną, a Ty wpadasz w błędne koło. Nie da się go też całkowicie zlikwidować. Jak zatem sobie z nim radzić?

 

ZDEMASKUJ KRYTYKA!

Pierwszy i najważniejszy krok to właśnie dostrzeżenie, że ktoś taki w nas siedzi i ma nam coś do powiedzenia. Bardzo łatwo jest dostrzec, kiedy się pojawia. Frazesy gremlina zazwyczaj zaczynają się od słów: powinienem, nie wypada, muszę, nie da się, nie potrafię, nie nadaję się do…  itd. Gremlin dokonuje oceny Ciebie. Zazwyczaj niepochlebnej. Ten głos wewnętrzny niestety odciąga Cię od podejmowania nowych wyzwań, często zakłóca Twój spokój. Rozpoznasz go po tym, jak w Twojej głowie zaczną się rodzić negatywne myśli na swój temat i tego, co robisz bądź już zrobiłeś. Poprzez te myśli wpędzasz się w stale pogłębiający nastrój zmartwienia. Ten głos osłabia Twoją wiarę w to, że Ci się uda! Innymi słowy: skutecznie blokuje Twój rozwój. A przecież Twoje myśli mogą dodawać Ci siły oraz odwagi, czyniąc Cię szczęśliwszym i pełniejszym energii!

 

PRZEDE WSZYSTKIM UWAŻNOŚĆ

Zatem, musisz go zauważyć, musisz wiedzieć o tym, że jest taki ktoś. Nie możesz przecież poradzić sobie z kimś lub z czymś o czym nie masz pojęcia, że istnieje! Zatem zacznij obserwować siebie, zauważ kiedy gremlin się pojawia. Masz go? Posłuchaj co ten głos Ci mówi. Jakie krytyczne zdania wypowiada? Możesz zapisać to na kartce. Zauważ jakie myśli najczęściej pojawiają się w Twojej głowie i jaka sytuacja powoduje, że krytyk się ujawnia. Posłuchaj go i zastanów się czyim głosem mówi? Czy jest to przyjazny dla Ciebie głos? Czy ktoś już mówił do Ciebie takim głosem rzeczy podobne?

 

ANALIZA KRYTYKA

Sprawdź po zapisaniu nieprzyjaznych dla Ciebie uwag krytyka, na ile prawdziwe jest to, co Ci mówi. Czy jesteś pewny, że ZAWSZE jest to prawdą? Czy na pewno ZAWSZE nic się nie udaje? Czy ZAWSZE jest tak, że zachowujesz się nieprofesjonalnie? Czy NAPRAWDĘ nie powinieneś robić tego, na co masz ochotę w obawie o opinię innych? Co właściwie oznacza słowo beznadziejny? Czy ludzie, którzy odnieśli sukces nie popełnili w swoim życiu wiele błędów zanim doszli tam gdzie są? Ponieważ zazwyczaj język krytyka bogaty jest w uogólnienia, stąd warto dopytać i sprawdzić na ile jest prawdą to, co słyszymy.

 

PYTAJ

Pytania do siebie mają niezwykłą moc. Słyszysz, że krytyk znów Cię odwiedza. Zaczynasz czuć, że Twoje ciało się napina. Pojawia się gonitwa myśli. Zadaj wtedy sobie kilka magicznych pytań:

Co czuję?

Co czuję w ciele?

Gdzie czuję napięcie?

A gdzie odczuwam rozluźnienie?

Badaj i obserwuj swoje ciało i swój umysł. To niezwykle ważny krok do głębszego poznania siebie.

 

MYŚLENIE POZYTYWNE

Twój krytyk mówi Ci, że jesteś beznadziejny i do niczego się nie nadajesz? Zaprotestuj i przekształć to stwierdzenie! Zamień negatywne myśli w pozytywne i zobacz co się wtedy wydarzy! Powiedz sobie: a jakby to było uwierzyć w całkowicie odwrotną tezę? Porozmawiaj ze swoim krytykiem. On Ci mówi, żebyś nie zapisywał się na dane zajęcia czy szkolenie, bo tylko się ośmieszysz? Powiedz mu, że właśnie w ten sposób chcesz się rozwijać i jedynym, który się tutaj ośmieszy jest właśnie on! Wytłumacz mu, że droga do sukcesu wyłożona jest częstymi upadkami, błędami i porażkami i jeśli Ciebie coś takiego spotka to jesteś wystarczająco silny, aby się podnieść, wyciągnąć wnioski i iść dalej.

 

NIEZAWODNY ODDECH

Głęboki oddech w momencie, gdy Twój krytyk bardzo się nakręca i nie daje Ci dojść do słowa pozwoli Ci uspokoić myśli i zrelaksować ciało. Oddychaj zatem głęboko, rozluźnij się i zdystansuj. Popatrz na to co słyszysz z innej perspektywy. Kto tak naprawdę tak uważa? Ty czy Twój gremlin? Kiedy jesteś spokojny i opanowany znacznie łatwiej będzie Ci obiektywnie spojrzeć na słowa płynące z niewidzialnej istoty.

 

Z PRZYMRUŻENIEM OKA

Mamy gremlina. Słyszymy jego głos. Zazwyczaj nie jest to głos w pełni nam przyjazny. A teraz pomyśl: co by się stało, gdybyś zamienił ten głos na np. głos jakiejś ulubionej postaci z kreskówki? Niech Twój gremlin na chwilę zacznie mówić jak Kaczor Donald albo Smerfetka! Zaczyna brzmieć mniej poważnie? I o to chodzi!

Z gremlinem możesz rozprawić się za pomocą humoru także w inny sposób. Krytyk mówi Ci coś nieprzyjaznego? Zrób z tego śmieszną historyjkę, wyobraź sobie siebie na scenie jak opowiadasz jaki to jesteś niedobry i do niczego się nie nadajesz. Albo tak wyolbrzymiaj problem powtarzany przez gremlina, aż wybuchniesz śmiechem zdając sobie sprawę z absurdu tej kwestii :). Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia!

 

BĄDŹ DOBRY DLA SIEBIE

Pora docenić swoje wysiłki! Bądź dla siebie dobry i wyrozumiały. Tylko w ten sposób będziesz w stanie zapanować nad krytycznymi myślami pojawiającymi się w Twojej głowie. Okaż sobie szacunek i spraw, aby Twój głos wewnętrzny był dla Ciebie jak najbardziej wspierający, ciepły i życzliwy. Gremlin nie jest przecież Twoim wrogiem! Tak naprawdę to jego celem jest uchronienie Ciebie przed poczuciem wstydu, zażenowania czy cierpienia. Jest trochę jak Twoja mama, która chcąc, abyś wypadł dobrze w szkole, mówiła Ci co powinieneś robić, czego unikać, porównując Cię jednocześnie do Twoich rówieśników, którzy radzili sobie znacznie lepiej od Ciebie. Przecież chciała dobrze. Tak samo dobrze dla Ciebie chce krytyk. Krytykuje Cię zanim zdąży to zrobić ktoś inny. Tylko, że to, co mówi krytyk, jest zazwyczaj powtórzeniem tego, co kiedyś słyszałeś od kogoś innego, a nie Twoją opinią na swój temat.

 

Pamiętaj bardzo ważną rzecz. Krytyk nigdy nie będzie w pełni zadowolony. Przecież zawsze mogłeś dać z siebie więcej, zrobić coś lepiej, szybciej, bardziej… Dlatego nie warto z nim walczyć. Warto za to go obserwować i z nim rozmawiać. Możesz nawet się z nim zaprzyjaźnić. Jednak miej przy tym swoje zdanie, odsuń na bok wszystkie ograniczające Cię przekonania i zacznij żyć swobodnie.

Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem. Nie wpadajcie w pułapkę dogmatów, żyjąc poglądami innych ludzi. Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny wewnętrzny głos. I najważniejsze – miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją.

-Steve Jobs

Kup licencję

Podobne wpisy