Przed Tobą ważne przemówienie. Zaczynasz się zastanawiać czy warto się do niego przygotować. Przecież krążą informacje, że improwizacja czy tzw. spontan to najlepszy sposób na dobre, naturalne wystąpienie i ponadto w takim wypadku nie będziesz musiał tracić czasu na żmudne przygotowania. Jeśli jesteś mistrzem przemówień być może takie rozwiązanie jest dla Ciebie optymalne. Jednak w większości wypadków „pójście na żywioł” kończy się powtarzaniem w kółko tych samych treści oraz ciągnącymi się, także niezaplanowanymi pauzami.
Jeśli naprawdę chcesz skupić uwagę swoich słuchaczy i zrobić na nich dobre wrażenie musisz się odpowiednio przygotować.
Twoje audytorium to klucz do Twojego sukcesu. Przecież to do nich będziesz mówić, to im chcesz przekazać jakąś wiedzę. I to właśnie dlatego na nich powinieneś przede wszystkim skupić swoją uwagę. Zatem zadaj sobie na początek 3 podstawowe pytania:
Te 3 istotne pytania pozwolą Ci przede wszystkim:
Skupić się na języku jaki powinieneś zastosować do swoich odbiorców, np. jeśli jest to grupa, która dopiero wchodzi w dany temat, nie będzie wskazane używanie trudnych, specjalistycznych słów bez ich tłumaczenia.- Zdefiniować relację jaka może Was łączyć (a może już Was łączy?). W niektórych grupach bowiem możesz sobie pozwolić na więcej luzu w przemówieniu, ale są też takie grupy osób, przed którymi nawet nie wypada próbować wprowadzać jakiejkolwiek formy bezpośredniości.
- Odpowiednio dobrać swoją garderobę do rodzaju wystąpienia oraz swoich słuchaczy.
- Odnaleźć znaczenie tematu dla odbiorcy. Żeby słuchacz był zainteresowany, to co mówisz, musi być dla niego ważne z jakichś względów. Pomyśl do czego Twoja wiedza mogłaby mu się przydać?
- Skoncentrować się na tym co najważniejsze. Zastanów się na czym Ci zależy. Dlaczego chcesz o tym powiedzieć i do czego być może chcesz przekonać. Dlaczego grupa miałaby słuchać tego, co mówisz? Dzięki temu zwrócisz uwagę na rzeczy, które są dla Ciebie warte podkreślenia.
- Odnaleźć cel swojej wypowiedzi. Cel to podstawa, jeśli nie będziesz wiedział do czego dążysz, to Twoi słuchacze także nie będą w stanie na to pytanie odpowiedzieć.
Na koniec skupmy się na celu. Cel jest tutaj niezwykle ważny. Jeśli znasz już cel swojej wypowiedzi określ go jednym zdaniem i zapisz to zdanie. To bardzo ważne. Jeżeli Twoim celem jest np. przekonanie słuchaczy o niezwykłych właściwościach picia kawy, zapisz coś w rodzaju: Kawa to szlachetny napój, który powinien być spożywany przez dorosłych ludzi co najmniej 2 razy dziennie. Trzymaj się tego celu przez cały czas swojego wystąpienia. Takie ustosunkowanie się do jednego zdania pozwoli Ci nie odbiegać znacząco od głównego tematu.
Ponadto, zapisz wszystkie znaczące informacje i refleksje, które nasunęły Ci się podczas zadawania powyższych pytań. Zapisz, nie tylko w głowie, ale i na kartce czy w programie komputerowym, abyś mógł odnieść się do nich podczas przemyśleń związanych z wystąpieniem.
Już teraz dowiedz się jak odpowiednio przygotować swoje wystąpienie, poznaj 5 prostych reguł, które poprowadzą Cię w dobrym kierunku!