PureStyle.pl

Przyprawa, kosmetyk, lek – kozieradka jako roślina przyszłości

Kozieradka to jedna z najstarszych roślin, która znalazła zastosowanie w kuchni, kosmetyce oraz lecznictwie naturalnym. Wykorzystywana m.in. w medycynie alternatywnej. Być może już się domyślasz – jej cenne właściwości poznałam dzięki przepisom ajurwedyjskim, w których kozieradka odgrywa bardzo ważną rolę.

Wspomniałam o tym, że kozieradka stosowana jest również w kosmetyce – i tak właśnie pierwszy raz zetknęłam się z tą rośliną.

 

Zastosowanie kozieradki w kosmetyce

Szukając naturalnego specyfiku na wypadające włosy natknęłam się na NIĄ. Mocno polecaną przez wszystkie „włosomaniaczki” blogowe. Musiałam spróbować i się nie zawiodłam. Po mniej więcej 2 tygodniach codziennego stosowania zauważyłam znaczną poprawę. Stosowałam ją jeszcze przez około 2 miesiące (3-4 razy w tygodniu), a później odłożyłam ze względu na wyjazd (napar z kozieradki należy przechowywać w lodówce). Po tym czasie moje włosy znacznie się wzmocniły, stały się miększe, a na głowie miałam wysyp tzw. baby hair, czyli nowych, cieniutkich włosków.

Kozieradkę na włosy stosuję do dzisiaj. Zazwyczaj robię sobie miesięczne kurację, tzn. stosuję ją 3-4 razy w tygodniu przez około 2-3 miesiące, a później odkładam, aż do momentu kiedy uznam, że warto do niej wrócić.

Przygotowanie naparu z kozieradki jest bardzo proste.

Wystarczy, że łyżeczkę mielonych nasion zalejesz niecałą szklanką (około 150ml) wrzątku i odstawisz do naciągnięcia na kilka godzin, albo na całą noc. Po tym czasie przecedź napar i przelej do wygodnej butelki. Codziennie, bądź w miarę możliwości, wcieraj płyn w skórę głowy. Przechowuj go w lodówce do maksymalnie 7 dni! Voila!

Taki napar może również zastąpić Ci tonik do twarzy. U mnie przynajmniej sprawdza się w takiej wersji bardzo dobrze i kosztuje mnie grosze, a do tego jest w 100% naturalny, czyli tak jak lubię.

 

Kozieradka w kosmetyce:

 

Kozieradka w kuchni

Kozieradka jako przyprawa wykorzystywana jest głównie w Indiach, ale też w Chinach, Iranie, Turcji, Grecji, Egipie oraz Gruzji. Uważam, że najwyższa pora, aby Polska również dostrzegła jej znakomite właściwości.

Wykorzystywana głównie do potraw wegetariańskich, w praktyce wszystkim warzywom nadaje ciekawego, orientalnego smaku i aromatu. Można jednak dodać ją również do zup, serów, ryb oraz mięs, czyli w zasadzie do wszystkiego. Dla osób ograniczających spożycie soli, z powodzeniem może ją zastąpić. Kozieradka ponadto jest składnikiem populanej w Indiach przyprawy curry.

 

Kozieradka jako lek

Obecne badania coraz liczniej potwierdzają to, co było już znane mieszkańcom Indii wiele lat temu. Kozieradka pomału ze zwykłej przyprawy przeradza się w cudowny specyfik pomagający na wiele schorzeń. Wykazuje pozytywne działanie tak na nasze ciało jak i psychikę.
 
Działa zbawiennie w zasadzie na cały układ pokarmowy:

 

Wspomaga mechanizmy obronne organizmu:

 

Przez lekarzy ajurwedyjskich polecana przy leczeniu cukrzycy (także zapobiegawczo we wczesnych stadiach):

 

Przepis na kozieradkowy napój ajurwedyjski:

Wystarczy, że zalejesz wodą nasiona kozieradki (najlepiej zmielone), odstawisz na kilka godzin (a najlepiej na całą noc), a rano po zagotowaniu wypijesz na czczo (gotujemy z nasionami, ale pijemy już sam płyn). Jeśli trudno jest Ci przełknąć sam wywar, możesz dodać miodu (do przestudzonej mikstury).

 

Działa przeciwzapalnie i przeciwkaszlowo (ze względu na zawartość śluzu – ponad 40% składu):

 

Jest bezpieczna:

 

Polecana przy stanach zapalnych powiek i spojówek:

 

Pobudzają przyrost tkanki mięśniowej i łącznej:

 

Ponadto mówi się o działaniu przeciwdepresyjnym kozieradki:

 

Jeśli chciałabyś przytyć (tak, zdarzają się takie osoby) to kozieradka może Ci w tym pomóc:

 

Kozieradka niestety ma jedną małą wadę, która jednak nie powinna Was do niej zniechęcać. Przy codziennym stosowaniu kozieradki nasz zapach ciała jak pot może (ale nie musi) nieco zmienić zapach. W zasadzie to jeśli lubisz zapach rosołu czy curry to może Ci się nawet spodobać :-).

Kup licencję

Podobne wpisy