Nie musisz być wielki by zacząć, ale musisz zacząć by być wielkim.
– Les Brown
Odnosi się tak naprawdę do każdej sfery Twojego życia. Dlatego dzisiaj gości na blogu i mam nadzieję, że Ty również dzięki niemu odkryjesz coś nowego.
Za każdym razem, gdy powstrzymujesz się od działania, ponieważ myślisz, że nie jesteś wystarczająco dobry, pomyśl, że nikt kto zaczynał nie był. Nie jesteś wyjątkiem.
Strach przed popełnieniem porażki, który blokuje Twój rozwój bierze się najczęściej właśnie z przekonania, że coś nam się nie uda, że inni, którzy już to wykonują są lepsi, że nie sprostamy wymaganiom innych bądź naszym własnym.
A tak naprawdę czy uważasz, że znany piłkarz urodził się z ogromnym talentem i „od pierwszego kopnięcia piłki” był podziwiany i chwalony? Czy uważasz, że trener, który jest ceniony w swoim środowisku od razu wiedział jak należy prowadzić szkolenia i już jego pierwsze szkolenie okazało się ogromnym sukcesem? Czy myślisz, że ludzie sukcesu nie ponosili porażek i od pierwszych inwestycji wiedzieli dokładnie co robią?
Chcesz być w czymś dobry i chciałbyś od razu – jak tylko zaczynasz coś robić, robić to dobrze, a nawet doskonale, ale tak to nie działa. Masz prawo mylić się i popełniać błędy, tym bardziej na początku swojej drogi.
Zobacz jak jest z najprostszymi rzeczami – chodzenie. Czy jako dziecko bałeś się zacząć chodzić, bo wiedziałeś, że się przewrócisz? Nie. Próbowałeś, upadałeś, podnosiłeś się i znów upadałeś i znów się podnosiłeś, aż w końcu opanowałeś tę sztukę do perfekcji.
Czy jak pierwszy raz wsiadłeś na rower czułeś się na nim pewnie? A jak myślisz, co by się stało, gdybyś już wtedy odpuścił ze strachu przed porażką? Nigdy nie nauczyłbyś się chodzić, jeździć na rowerze, rolkach czy desce.
To normalne, że na początku swojej drogi czujemy się niepewni i trochę się obawiamy. Najgorsze jednak co możesz wtedy zrobić to odpuścić. W ten sposób nigdy nie nauczysz się i nie dowiesz czy było warto. Jeśli chcesz być w czymś naprawdę dobry, po prostu rób to.
Rób to jak najczęściej, nie bój się popełniać błędów, ucz się na nich. Patrz w przyszłość optymistycznie próbuj wielu rzeczy. Dzięki temu odkryjesz w czym tak naprawdę chcesz stać się wielkim, a to już połowa sukcesu.