Nie potrzebujesz specjalnych umiejętności kulinarnych do jego przygotowania i możesz stwarzać własne kombinacje. Koktajl jest w związku z tym świetnym pomysłem na pobudzanie wyobraźni… i smaków!
Koktajl owocowy zapewnia dużą dawkę energii (i czasem też kalorii), zatem polecam, aby jednak spożywać je w pierwszej połowie dnia, chyba, że są to koktajle typowo warzywne, wtedy bez problemu możemy takim napojem zastąpić nawet kolacje.
Na początku swojej przygody z koktajlami miksowałam wszystko co wpadło w moje ręce :). Jednak po kilku latach praktyki zmieniłam te przyzwyczajenia i obecnie skupiam się na dostarczeniu w jednej szklance napoju jak największej ilości witamin i tego, czego akurat potrzebuję w danym momencie (albo na co mam ochotę).
JAK PRZYGOTOWAĆ IDEALNE SMOOTHIE?
LIŚCIE
Podstawą jest prawie za każdym razem coś zielonego. Zazwyczaj jest to szpinak. Czasem zastępuje go roszponka lub jarmuż. Próbowałam kiedyś ze zwykłą sałatą, ale konsystencja nie była tak aksamitna jak w przypadku użycia wspomnianych wcześniej liściastych. Ponadto jestem pozytywnie uzależniona od natki pietruszki. Ląduje w prawie każdym koktajlu!
SŁODYCZ
Aby jeszcze bardziej osłodzić i wzbogacić koktajl często dodaję do niego daktyle (suszone jak i świeże), odrobinę syropu klonowego lub miodu.
PŁYN
Zazwyczaj używam mleka roślinnego lub herbaty zielonej, która świetnie sprawdza się w przypadku zielonych koktajli. Jeżeli zaś chodzi o mleko roślinne to polecam takie domowe jak i zakupione w sklepie. Moje ulubione to mleko kokosowe i migdałowe. Możesz również jako płynu użyć wody mineralnej z sokiem z cytryny i miodem, lub po prostu samej wody.
DODATKI
Obowiązkowym dodatkiem jest sok z cytryny, dzięki któremu żelazo ze szpinaku jest lepiej przyswajane. Sok z cytryny absolutnie nie pogarsza smaku koktajlu, a nawet go wzbogaca! Dodatkowo, czasem dodaję również spirulinę sproszkowaną lub chlorellę, i tutaj właśnie cytryna sprawia, że koktajl z dodatkiem mikroalg nie smakuje jak zepsuta ryba, ponieważ cytryna neutralizuje zapach jak i smak alg.
Kolejnym składnikiem obowiązkowym w moim koktajlu są przyprawy: cynamon, kardamon, kurkuma, odrobina pieprzu. Wszystkie te przyprawy pobudzają przemianę materii i dodają wyjątkowego smaku.
Czasem lubię też dodać gałkę muszkatołową, zmielony anyż i goździki. Jak widzicie w mojej kuchni jest sporo korzennych przypraw, które nie tylko rozgrzewają, ale również przyspieszają przemianę materii.
Ponadto stałym punktem jest świeży imbir, który wzmacnia cały organizm, wspomaga trawienie, a dodatkowo dodaje odrobiny pikanterii ;).
Lubię też dodać olej kokosowy (jedna płaska łyżeczka od herbaty), który rozpuszczam najpierw w szklance ciepłej herbaty zielonej i całość wlewam do kielicha blendera. Olej kokosowy to bardzo zdrowy tłuszcz, który ułatwia trawienie, przyspieszając metabolizm (dzięki swoim średniołańcuchowym kwasom tłuszczowym). Kwasy te (w skrócie MTC) mają wyjątkowe działanie antybakteryjne i antywirusowe, ponadto chronią wątrobę oraz są szybkim źródłem energii.
Dlatego olej kokosowy polecany jest osobom aktywnym będącym na redukcji jak i budowaniu masy. Jednym słowem: dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się zdrowiem!
- Kakao, bo jest zdrowe, pyszne i potrafi poprawić samopoczucie.
- Mak, bo go uwielbiam!
- Świeżo zmielone siemię lniane. Na temat zdrowotnych właściwości siemienia lnianego pisałam tutaj.
- Migdały, zazwyczaj wtedy gdy nie dodaję oleju kokosowego.
- Zioła, takie jak świeża mięta czy bazylia, bo wspaniale orzeźwiają (zwłaszcza latem).
- „Wspomagacze”, takie jak sproszkowana ashwaganda, sproszkowany korzeń macy, nasionka chia, wspomniane już mikroalgi czy białko konopne (większość udało mi się dostać w Indiach za połowę ceny, którą musimy zapłacić w Polsce, choćby dlatego warto tam jechać :)).
Poniżej znajdziecie 4 moje ulubione przepisy na pyszne i zdrowe koktajle!
Koktajl bomba witaminowa na dzień dobry!
Składniki (na 1-2 porcje):
1 banan
Kubeczek jagód truskawek lub wiśni (świeżych lub mrożonych)
Szklanka mleka migdałowego
1 daktyl
Cynamon
5 migdałów
Siemię lniane do posypania
Namoczyć wcześniej migdały w mleku migdałowym, następnie wszystkie składniki umieścić w blenderze i zmiksować.
Koktajl miętowy, bardzo kremowy :)
Składniki:
Garść świeżej mięty
Garść szpinaku
2 łyżki surowego kakao (wiórków kakaowych)
Pół szklanki mleka migdałowego
1 daktyl
1/2 miękkiego awokado (najlepiej odmiana hass)
Odrobina soku z cytryny
Umieścić wszystko w kielichu blendera i zmiksować. Skropić odrobiną soku z cytryny.
Pina Colada
Składniki:
1 zamrożony banan (wcześniej obrać i pokroić w plasterki)
Szklanka mleka kokosowego
4 plastry świeżego ananasa
Wiórki kokosowe do posypania
Banana, ananasa i mleko umieść w blenderze i zmiksuj do uzyskania gładkiej masy. Możesz dosłodzić syropem klonowym i posypać wiórkami kokosowymi.
Zielony koktajl pietruszkowy
1 jabłko
Natka pietruszki
1 ogórek
Świeży imbir
Sok z połowy cytryny
Szklanka zielonej herbaty wzbogacona łyżeczką oleju kokosowego
Łyżka miodu/syropu klonowego
Ogórka i imbir obieramy, jabłko kroimy na mniejsze kawałki. Wszystkie produkty umieszczamy w blenderze i miksujemy do połączenia składników.
Ciekawa jestem czy moi czytelnicy również popijają koktajle? Jakie są Wasze ulubione przepisy?