PureStyle.pl

Jak przygotować dobre wystąpienie publiczne?

Umiejętność występowania to cecha pożądana przez coraz więcej ludzi na świecie. Nie ma się co dziwić, bo przecież każdemu w życiu nieraz zdarzyło się zaprezentować jakiś temat przed mniejszą bądź większą publicznością. Naszym celem nie jest jednak tylko przekazanie jakichś informacji czy wiedzy, ale także spowodowanie, że inni będą chcieli nas słuchać.

Zauważ, że nawet w codziennych sytuacjach odgrywasz jakąś rolę, występujesz. Świetnie byłoby, gdybyś czerpał przyjemność ze swoich wystąpień, prawda? Z pewnością jednak nie stanie się tak, jeśli Twoi potencjalni słuchacze, w trakcie kiedy mówisz, będę przerywać, odwracać wzrok, mówiąc wprost: nie będą zainteresowani. Istnieją jednak pewne reguły, które sprawdzają się zarówno w trakcie bardzo krótkich prezentacji dotyczących banalnych tematów, jak i tych dłuższych przemówień dotykających kwestii bardziej poważnych.

Pamiętaj, że planowanie jest podstawową drogą do sukcesu. W przypadku wystąpień publicznych bynajmniej nie jest inaczej. Tutaj sprawdza się dodatkowo praktyka. Im więcej razy występujesz, tym więcej możesz się nauczyć i oswoić z rolą prezentera. Nie zapominaj nigdy, że ludzie przyszli tu dla Ciebie, zakładają, że powiesz im coś ciekawego i że czas, który z Tobą spędzą nie będzie czasem zmarnowanym. Zatem z szacunku do swoich słuchaczy przygotuj się do niego ;-).

1. Przygotuj pierwsze i ostatnie zdanie. Dzięki temu pewnie rozpoczniesz i pociągniesz temat, na którym Ci zależy, z kolei ostatnie zdanie będzie podpowiadało, w którym kierunku skierować swoje myśli, aby wszystko się łączyło w jedną, harmonijną całość.

2. Nie ucz się na pamięć. Przygotuj swoją wypowiedź, jednak zrób to w punktach. Wypisz, o czym chcesz powiedzieć (najlepiej w odpowiedniej kolejności) i spróbuj jedynie zapamiętać najważniejsze kwestie, które chcesz przekazać. Możesz zabrać ze sobą ściągę, jednak niech nie będzie to kartka papieru, do której co chwilę będziesz zaglądał, bo nie wzbudzisz tym zaufania słuchaczy. Lepiej przygotuj sobie małe bloczki (wycięte z bloku, kartki, kartonu itp.), które zmieszczą się w dłoni (mogą mieć ciekawy wzór lub obrazek na drugiej stronie, która będzie widoczna dla publiczności i ich zainteresuje) i tam umieść zagadnienia do poruszenia. W sytuacjach awaryjnych, kiedy czegoś zapomnisz, zerknięcie do takiej ściągi z pewnością nie zostanie źle odebrane, a jedynie zaakcentuje, że przygotowałeś się do wystąpienia.

3. Zrób próbę. Jeśli masz taką możliwość nagraj wcześniej swoje wystąpienie (bądź jego część) na kamerze lub dyktafonie. W ten sposób będziesz miał możliwość sprawdzenia czy wszystko wygląda tak jakbyś sobie tego życzył i poprawienia ewentualnych błędów.

4. Zobacz co Cię czeka. Spróbuj obejrzeć wcześniej miejsce, gdzie będziesz przemawiał. Zapoznaj się z nim i oswój, abyś w dniu wystąpienia nie czuł się jak w zupełnie nowej przestrzeni.

5. A przede wszystkim, nie stresuj się! Wiem, czasem to niemożliwe, zwłaszcza, gdy dopiero rozpoczynasz przygodę z wystąpieniami. Istnieją jednak różne metody relaksacji, które możesz stosować na kilka dni przed tym ważnym dniem. Spróbuj także zastosować wizualizację i wyobrażaj sobie swoje wystąpienie (oczywiście tak, jakbyś chciał, żeby się ono odbyło). Zobacz siebie, dumnie stojącego przed ludźmi, którzy są zachwyceni Twoim występem, a Ty sam mówisz płynnie, konkretnie i jesteś bardzo zadowolony. Możesz wyobrażać sobie, co tylko chcesz. Myśl o tym tak długo, aż uwierzysz, że właśnie tak to może wyglądać w rzeczywistości. Pamiętaj, że trema działa również mobilizująco, a jakiekolwiek błędy traktuj jak doświadczenia. Tuż przed wystąpieniem weź kilka głębokich oddechów, które mają kluczowe znaczenie w przypadku tremy.

Więcej o istotnej roli oddychania możesz poczytać tutaj.

Już w kolejnej części przedstawię „triki”, które sprawdzają się podczas różnorodnych wystąpień. Co zrobić kiedy widzimy, że publiczność nie jest zainteresowana tematem? Jakich środków stylistycznych użyć, co powiedzieć i jak to powiedzieć? Wszystko to i więcej już w kolejnym artykule z serii o wystąpieniach publicznych.

Już teraz możesz poznać 3 kluczowe pytania, które powinieneś sobie zadać przed każdym wystąpieniem, jakie stoi przed Tobą.

 

Kup licencję

Podobne wpisy