Jak to możliwe, że znana od wieków (bo już od IV wieku p.n.e.), roślina, wykazująca lecznicze działanie (co potwierdzają liczne badania) jest wciąż tak mało popularna?
Czystek, bo o nim mowa wykorzystywany był początkowo jako napar mający zapewnić zdrowie (dzięki wzmacnianiu odporności) i dobre samopoczucie. Obecnie znanych jest co najmniej kilkanaście wskazań do stosowania czystka. Osobiście zainteresowałam się czystkiem szukając skutecznego remedium na dolegliwości skórne. Przy okazji dowiedziałam się, że czystek ma wiele zastosowań i co najważniejsze: żadnych skutków ubocznych!
Co czyni czystka tak wyjątkowym?
- Co najważniejsze, bogactwo polifenoli, czyli naturalnych przeciwutleniaczy, wykazujących działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, przeciwwirusowe (wirus opryszczki, półpaśca), przeciwbakteryjne (trądzik) i przeciwgrzybiczne (grzybice skóry, paznokci). Dodatkowo wspomagają układ krążenia, działają kojąco na skórę (również w przypadku łupieżu, łuszczycy i odmrożeń) oraz opóźniają procesy starzenia się organizmu. Ponadto, co podkreślają lekarze, duża zawartość polifenoli w diecie zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu.
- Czystek działa odtruwająco na organizm, pomaga pozbyć się metali ciężkich, polecany jest w szczególności palaczom i osobom przebywającym w zanieczyszczonym środowisku. Możesz go również popijać w trakcie oczyszczania organizmu. Więcej o tym jak w domowych warunkach przeprowadzić takie oczyszczanie przeczytasz w artykule: 9 sposobów na wiosenny detoks, czyli bezpieczne i przyjemne oczyszczanie organizmu.
- Czystka można stosować również zamiast standardowego płynu do płukania jamy ustnej (działanie antybakteryjne). Dla mnie to bardzo dobra informacja, gdyż nigdy nie byłam przekonana do sklepowych płynów (często zawierają substancje drażniące).
- Co ciekawe, czystek odstrasza owady, a w szczególności kleszcze. Udowodniono, że jest skutecznym lekiem w walce z boreliozą, jak i sprawdzonym „odstraszaczem” od niechcianych przyjaciół z lasu. Można go również podawać domowym zwierzętom w tym samym celu (jeśli nie są bardzo wybredne).
- Czystek jest bezpieczny, nie ma w zasadzie żadnych przeciwskazań do jego stosowania. Mogą go pić kobiety w ciąży, karmiące jak i dzieci (zaleca się od 3 miesiąca życia).
Co jeszcze warto wiedzieć?
Czystka należy spożywać regularnie, tj. codziennie, aby zaobserwować jego dobroczynne działanie. Najlepiej zaopatrzyć się w ziele cięte, a nie mielone. Czystka parzymy wodą o temperaturze ok. 95 stopni Celsjusza (zaraz po przegotowaniu), około 8-10 minut (pierwsze parzenie).
Ten sam susz możemy zaparzać do czterech razy (z każdym parzeniem wydłużamy czas parzenia o 1 minutę). Jeśli smak czystka nie należy do Twoich ulubionych, spróbuj dodać do niego kilka kropli cytryny lub łyżeczkę miodu.
Ciekawa jestem czy słyszałeś wcześniej o czystku?