Trzy kluczowe pytania, które powinieneś sobie zadać przed jakimkolwiek wystąpieniem

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Przed Tobą ważne przemówienie. Zaczynasz się zastanawiać czy warto się do niego przygotować. Przecież krążą informacje, że improwizacja czy tzw. spontan to najlepszy sposób na dobre, naturalne wystąpienie i ponadto w takim wypadku nie będziesz musiał tracić czasu na żmudne przygotowania. Jeśli jesteś mistrzem przemówień być może takie rozwiązanie jest dla Ciebie optymalne. Jednak w większości wypadków „pójście na żywioł” kończy się powtarzaniem w kółko tych samych treści oraz ciągnącymi się, także niezaplanowanymi pauzami.

Jeśli naprawdę chcesz skupić uwagę swoich słuchaczy i zrobić na nich dobre wrażenie musisz się odpowiednio przygotować.

Twoje audytorium to klucz do Twojego sukcesu. Przecież to do nich będziesz mówić, to im chcesz przekazać jakąś wiedzę. I to właśnie dlatego na nich powinieneś przede wszystkim skupić swoją uwagę. Zatem zadaj sobie na początek 3 podstawowe pytania:

Do kogo będę mówićwystąpienia publiczne, jak się przygotować
Co chciałbym im powiedzieć wystąpienia, jak się do nich przygotować
Po co mam im to powiedziećwystąpienia publiczne, odpowiedz na 3 pytania

Te 3 istotne pytania pozwolą Ci przede wszystkim:

  • Wystąpienie publiczne - 3 pytania I Małgorzata Mostowska PureStyle.plSkupić się na języku jaki powinieneś zastosować do swoich odbiorców, np. jeśli jest to grupa, która dopiero wchodzi w dany temat, nie będzie wskazane używanie trudnych, specjalistycznych słów bez ich tłumaczenia.
  • Zdefiniować relację jaka może Was łączyć (a może już Was łączy?). W niektórych grupach bowiem możesz sobie pozwolić na więcej luzu w przemówieniu, ale są też takie grupy osób, przed którymi nawet nie wypada próbować wprowadzać jakiejkolwiek formy bezpośredniości.
  • Odpowiednio dobrać swoją garderobę do rodzaju wystąpienia oraz swoich słuchaczy.
  • Odnaleźć znaczenie tematu dla odbiorcy. Żeby słuchacz był zainteresowany, to co mówisz, musi być dla niego ważne z jakichś względów. Pomyśl do czego Twoja wiedza mogłaby mu się przydać?
  • Skoncentrować się na tym co najważniejsze. Zastanów się na czym Ci zależy. Dlaczego chcesz o tym powiedzieć i do czego być może chcesz przekonać. Dlaczego grupa miałaby słuchać tego, co mówisz? Dzięki temu zwrócisz uwagę na rzeczy, które są dla Ciebie warte podkreślenia.
  • Odnaleźć cel swojej wypowiedzi. Cel to podstawa, jeśli nie będziesz wiedział do czego dążysz, to Twoi słuchacze także nie będą w stanie na to pytanie odpowiedzieć.

Na koniec skupmy się na celu. Cel jest tutaj niezwykle ważny. Jeśli znasz już cel swojej wypowiedzi określ go jednym zdaniem i zapisz to zdanie. To bardzo ważne. Jeżeli Twoim celem jest np. przekonanie słuchaczy o niezwykłych właściwościach picia kawy, zapisz coś w rodzaju: Kawa to szlachetny napój, który powinien być spożywany przez dorosłych ludzi co najmniej 2 razy dziennie. Trzymaj się tego celu przez cały czas swojego wystąpienia. Takie ustosunkowanie się do jednego zdania pozwoli Ci nie odbiegać znacząco od głównego tematu.

Ponadto, zapisz wszystkie znaczące informacje i refleksje, które nasunęły Ci się podczas zadawania powyższych pytań. Zapisz, nie tylko w głowie, ale i na kartce czy w programie komputerowym, abyś mógł odnieść się do nich podczas przemyśleń związanych z wystąpieniem.

Już teraz dowiedz się jak odpowiednio przygotować swoje wystąpienie, poznaj 5 prostych reguł, które poprowadzą Cię w dobrym kierunku!

 

 

Kup licencję

Podobne wpisy

10 komentarzy to “Trzy kluczowe pytania, które powinieneś sobie zadać przed jakimkolwiek wystąpieniem”

  1. Dominik

    Zgadzam się z twoim artykułem na ten temat, ale dodam też, że to trening czyni mistrza i na początku takie przemówienia mogą być stresujące i blokujące umysł i przepływ odpowiednich myśli.

    Po kilku wystąpieniach człowiek zaczyna nad wszystkim panować, tworzyć i przesyłać tą wartość, którą chce :)

    W życiu należy nie bać się wyzwań i popełniać błędy, bo każdy błąd to doświadczenie, które zbliża nas do wyznaczonego celu.

    Nawet najmądrzejszy człowiek na świecie popełnia błędy, lecz tylko głupi je powtarza :)

    Pozdrawiam

    • Gosia

      Zgadzam się z Tobą Dominik, trening czyni mistrza i to co możemy zrobić, aby się nie bać wystąpień to.. występować jak najwięcej :)

      Twoje przekonania na temat błędów są bardzo spójne z moimi, traktuj błędy jak doświadczenia i wyciągaj z nich lekcje!

      Pozdrawiam ciepło :)

    • Gosia

      Milena, istnieje wiele technik radzenia sobie ze stresem, myślę, że to temat na osobny artykuł.

      Stres zazwyczaj jest powiązany z naszymi oczekiwaniami. Mamy zbyt wysokie oczekiwania w stosunku do tego, co jesteśmy rzeczywiście w stanie osiągnąć. Należy starać się być jak najlepszym, ale jednocześnie zachować spokój i luz. Traktować porażki czy trudności jak doświadczenia. Lepiej, żeby coś Ci nie wyszło teraz, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że na przyszłość nie popełnisz tego samego błędu.

      To, co mogę Ci teraz napisać to, że nie jesteśmy w stanie pozbyć się tremy do końca, jakiś jej ułamek zawsze będzie występował i…dobrze. Dobrze dlatego, bo taki stres działa na nas mobilizująco. Jeśli jest to jednak paraliżujący stres, to trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: skąd się bierze? Dlaczego się tak stresuję? Jaka najgorsza rzecz może mi się przytrafić, co takiego może się stać? Jeśli stresujesz się, bo jesteś niewystarczająco przygotowana to już wiesz co należy zrobić następnym razem ;). Pamiętaj, nikt nie rodzi się doskonałym mówcą, to co odróżnia ich od innych to po prostu trening czy praktyka.

      Jeśli już stoisz i nagle ogarnia Cię strach weź kilka głębokich oddechów i zacznij, nie odwlekaj tej chwili, bo stres będzie się tylko intensyfikował. Dobrym sposobem jest także nauczenie się na pamięć 2-3 pierwszych zdań. Zazwyczaj po tym czasie stres opada i będziesz mogła swobodniej prowadzić swój wykład.

      Dziękuję za podsunięcie tematu na kolejny artykuł ;)

    • Gosia

      Maćku,
      Garnitur to w zasadzie podstawa, dobrze, że o tym wspomniałeś. Możesz nie zakładać krawata, ale garnitur i eleganckie (oraz czyste ;)) buty powinieneś założyć.

      Ważna jest także Twoja postawa, na ten temat pisałam już na blogu: https://purestyle.pl/niewazne-slowa/

      Przede wszystkim bądź profesjonalistą (pokaż, że masz to, czego oni od Ciebie oczekują), ale jednocześnie zachowaj spokój. Uśmiechaj się i bądź otwarty i wyluzowany :)

      Przede wszystkim idź z nastawieniem, że JUŻ MASZ tę pracę, a rozmowa to tylko formalność. Możesz zastanowić się także jakie pytania mogą Ci zadać i spróbować wcześniej na nie odpowiedzieć. Ponadto wyobraź sobie (możesz to zrobić przed snem) tę sytuację tak, jakbyś chciał, żeby się odbyła. Stwórz w głowie obraz Twojej idealnej rozmowy o pracę i ruszaj z pozytywnym nastawieniem!

      Powodzenia!

  2. Ziemowit

    Dobra pigułka. Z własnego doświadczenia wiem, że ważne jest też to by nie zastanawiać się przed samym wystąpieniem o czym będzie się mówić. Dobrze się przygotować i zaufać sobie pamiętając o tym, że cały czas się uczymy i następnym razem będzie jeszcze lepiej.

  3. Tammy

    This is a comment to the webmaster. Your Przed Tobą ważne wystąpienie? Przygotuj się do niego odpowiednio! website is missing out on at least 300 visitors per day. I have found a company which offers to dramatically increase your visitors to your site: http://ph0.to/172h They offer 500 free visitors during their free trial period and I managed to get over 15,000 visitors per month using their services, you could also get lot more targeted visitors than you have now. Hope this helps :) Take care.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.