Poznaj stres i zrelaksuj się! Trening autogenny Schultza

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Dzisiaj opowiem Ci o jednej z najbardziej popularnych technik relaksacyjnych. Jest to metoda opracowana przez niemieckiego lekarza Johannesa Heinricha Schultza, którą stosuje się we współczesnej psychoterapii. Jej początki sięgają 1932 roku, kiedy to została wydana książka pod tytułem „Trening autogenny – samoodprężenie przez koncentrację”.

Trening autogenny Schultza

Pracując ze swoimi pacjentami, Schultz zauważył, że podczas hipnozy odczuwali oni głównie dwa stany: uczucie ciężaru i ciepło w poszczególnych partiach ciała. Tak zrodziła się technika autogenna, czyli kolejna metoda, która pozwoli Ci na odprężenie ciała i umysłu poprzez wywołanie u siebie właśnie tych dwóch doznań.

Technika relaksacji Schultza

Dzięki temu, że głównym założeniem metody autogennej jest zmniejszenie poziomu stresu i głęboki stan relaksacji, sprawdza się ona świetnie w wielu dziedzinach. Możesz ją stosować przed ważnym wystąpieniem publicznym, przed startem w wyścigach czy przed jakąkolwiek sytuacją życiową, która może wyprowadzić Cię z równowagi bądź być dla Ciebie po prostu ciężka (np. trudna rozmowa).

Technika Schultza pozwala na lepsze radzenie sobie z problemami dnia codziennego jak i zdrowe podejście do każdej sprawy.

Największą zaletą tej techniki jest to, że jak jej nazwa wskazuje, możesz samodzielnie ją stosować. W tym celu przygotuj sobie pomieszczenie. Jest to o tyle ważne, że w trakcie relaksacji nic nie powinno odwracać Twojej uwagi, żebyś mógł się skupić na tym, co teraz dla Ciebie będzie najważniejsze – na sobie. Przygotuj koc do okrycia, ubierz się w coś wygodnego, możesz także zapalić zapachową świecę lub zrobić cokolwiek innego co pomoże Ci się zrelaksować. Ułóż się wygodnie (możesz leżeć bądź siedzieć), zamknij oczy i oddychaj spokojnie. Na początek powtarzaj (w myślach):

  • Leżę wygodnie, jest mi bardzo wygodnie
  • Rozluźniam całe ciało, moje mięśnie są rozluźnione
  • Wyciszam się
  • Wszystko staje się mało ważne i odległe
  • Oddycham spokojnie i odczuwam wewnętrzny spokój.

Następnie przechodzimy do odczuć związanych z ciężarem ciała. W tym celu skupiamy się najpierw na kończynach górnych, następnie szyi, głowie, tułowiu, i na końcu, kończynach dolnych. Przez kilka minut powtarzamy w myślach sugestię skupiając się na wybranej partii ciała, weźmy za przykład prawą rękę. Powtarzamy zatem:

  • Rozluźniam prawą rękę
  • Moja prawa ręka staje się ciężka
  • Moja prawa ręka jest bardzo ciężka, coraz cięższa
  • Moja prawa ręka jest przyjemnie rozluźniona.

Następnie przechodzimy do lewej ręki, powtarzamy to samo z obiema, po czym kierujemy uwagę na kark i szyję, głowę, klatkę piersiową, brzuch, plecy, miednice, pośladki, nogę prawą i lewą, a kończymy na odczuciu ciężkości w całym ciele jednocześnie. Tak samo postępujemy z uczuciem ciepła. Możemy powtarzać:

  • Przyjemne ciepło przepływa przez moja prawą rękę
  • Prawa ręka staje się ciepła
  • Coraz wyraźniej odczuwam w prawej ręce ciepło
  • Moja prawa ręka jest ciepła.

Należy pamiętać, że całe ciało ogarnia odczucie ciepła, a tylko czoło zawsze pozostaje chłodne.

Po skończonej relaksacji pozostań jeszcze kilka minut w bezruchu i poobserwuj swoje ciało. Daj sobie chwilę, aby poznać odczucia płynące z Twojego ciała. Następnie powiedz w myślach:

  • Odczuwam spokój, który na długo ze mną pozostanie
  • Jestem naładowany pozytywną energią
  • Zaczynam poruszać rękami, nogami, głową, całym ciałem
  • Otwieram oczy i uśmiecham się wewnętrznie

Takie sugestie dobrze jest także nagrać, a następnie odsłuchiwać. W Internecie dostępne są również gotowe nagrania treningu autogennego Schultza czytane przez terapeutę. Ważne, abyś wybrał dla siebie taką opcję, która będzie dla Ciebie najbardziej właściwa i wygodna.

Trening autogenny świetnie wzmacnia Twoją odporność, poprawia koncentrację i korzystnie wpływa na stan umysłu, dzięki czemu poprawie ulega także Twoje samopoczucie. Z początku może być Ci ciężko skupić się tylko na sobie, bo wiele bodźców z zewnątrz będzie rozpraszać Twoją uwagę. Ważne, abyś nie rezygnował i konsekwentnie ćwiczył, a z pewnością zauważysz pozytywne efekty pracy z tą metodą i odczujesz prawdziwy i całkowicie naturalny, wewnętrzny spokój.

Poznaj także wspaniałe właściwości obrazów pojawiających się w naszej głowie. Zobacz już teraz relaksację poprzez twórczą wizualizację.

 

Kup licencję

Podobne wpisy

2 komentarze to “Poznaj stres i zrelaksuj się! Trening autogenny Schultza”

  1. Kasza

    Czy napiszesz coś o muzyce i jej właściwościach relaksacyjnych? Nie ukrywam, że czekam na taki artykuł:) Trenig, który proponujesz na pewno jest skuteczny, jednak wymaga chyba dużo cierpliwości. Próbowałam i po 5 minutach zrezygnowałam, bo nie potrafiłam się skupić i rozluźnić…

    • Gosia

      To bardzo interesujące, bo właśnie pracuję nad artykułem o muzykoterapii :).

      Techniki relaksacyjne wymagają od nas dużej koncentracji na sobie. Nie zniechęcaj się, jeśli na początku nie jesteś w stanie całkowicie się rozluźnić. Być może potrzebujesz więcej czasu albo korzystniejsza będzie dla Ciebie inna technika. Najważniejsze, że próbujesz i szukasz :).

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.