Poznaj stres i zrelaksuj się! Terapia dźwiękiem

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Czy wiesz, że Twoje uszy nie służą tylko do słuchania? Przeprowadzone w 1957 roku badania wykazały, że ucho ludzkie jest odpowiedzialne za inną, równie ważną funkcję. Mianowicie służy przekazywaniu do mózgu (a właściwie do kory mózgowej) energii elektrycznej, bez której to energii Twój mózg nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować. Francuski lekarz, Alfred Tomatis udowodnił bowiem, że mózg ludzki potrzebuje odpowiedniego „pokarmu” tj. pobudzenia z zewnątrz, dzięki któremu jest właściwie stymulowany i gotowy do podjęcia aktywności. Głównym zmysłem dostarczającym tę energię jest właśnie słuch. Tomatis odkrył ponadto, że dźwięki, które najmocniej ładują nasz potencjał energetyczny to bogate w wysokie częstotliwości melodie i odgłosy.

Komórki kory mózgowej, które są odpowiednio naładowane czy naenergetyzowane, mają zbawienny wpływ na wiele aspektów naszego życia. Zwiększają kreatywność, pozytywnie wpływają na koncentrację, polepszają zdolność uczenia się, usprawniają naszą pamięć, a nawet synchronizują półkule mózgowe.

Każdy rodzaj muzyki jest w stanie wywołać w Tobie jakieś uczucia i emocje. Przykładowo muzyka relaksacyjna uspokoi Twoje myśli i odpręży ciało, rockowa pozwoli rozładować emocje, a afrykańska (w której wyraźnie słychać bębny) pozytywnie nastroi, pobudzi do życia i doda Ci energii. Pamiętaj, aby stale poszukiwać nowych inspiracji i nie słuchać tylko jednego rodzaju muzyki.

Relaksacja. Muzykoterapia

Muzyka ma tak wielką moc, ponieważ jest uniwersalnym językiem, rozumianym przez każdego człowieka bez względu na jego płeć, wiek, kolor skóry czy pochodzenie. Od wielu wieków była i jest sposobem na wyrażanie siebie, dającym radość i siłę w przezwyciężaniu zmartwień i lęków. Jej zdrowotne właściwości wykorzystywane już były w czasach plemiennych przy okazji rytuałów i zabiegów uzdrawiających. Do dzisiaj pełni funkcję relaksacyjną. Zauważ, że przy okazji zabiegów pielęgnacyjnych i odprężających, np. podczas masażu, gorącej kąpieli czy wyciszających, rozluźniających ćwiczeń często towarzyszy Ci właśnie spokojna muzyka.

Na czym polega muzyczna relaksacja w domowym zaciszu? To bardzo proste. Włączasz wybraną melodię, kładziesz się wygodnie, zamykasz oczy, oddychasz głęboko i wsłuchujesz się w uspokajające dźwięki. Próbujesz poczuć tę muzykę całym sobą, skupiasz się na każdym dźwięku i każdym odgłosie. Bardzo dobrze jest mieć płytę z gotowymi nagraniami relaksacyjnymi, które poprowadzą Cię do stanu głębokiego relaksu i odprężenia, i które będą wybrane przez Ciebie. Zanim kupisz jakąkolwiek płytę najpierw ją przesłuchaj. Zapytaj siebie jakie dźwięki lubisz. Muzyka relaksacyjna to głównie odgłosy przyrody, same, bądź z lekkim podkładem muzycznym, ale także spokojne utwory lub dźwięki gongów i mis tybetańskich. Te ostatnie polecam Ci w szczególności. Relaksacja tymi instrumentami działa harmonizująco, pomaga w rozluźnieniu mięśni oraz regeneracji wszystkich komórek w ciele.

Przykładowe dźwięki gongów i mis tybetańskich możesz znaleźć tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=qOcRA78CY6Y

Pamiętaj, że Twój stan ducha może wpływać na wybór konkretnej muzyki. Jeśli jesteś w pochmurnym nastroju prawdopodobnie automatycznie będziesz sięgał po melancholijne i smutne utwory. Popraw sobie humor i posłuchaj radosnej i energetycznej muzyki. Bowiem odpowiednio dobrana muzyka relaksacyjna nie tylko pomoże Ci się odprężyć, ale również zadba o regenerację układu nerwowego, złagodzi ból i poprawi Twoje samopoczucie.

Zatem, czego dziś posłuchasz?

Kup licencję

Podobne wpisy

2 komentarze to “Poznaj stres i zrelaksuj się! Terapia dźwiękiem”

  1. Ziemowit

    Ja każdy poranek rozpoczynam muzyką. Może jest to spowodowane moim wykształceniem i zawodem. Jednak nic tak bardzo nie motywuje i wprowadza w pozytywny nastrój jak muzyka Michaela Jacksona. Szczególnie utwór Black or White.

    Muzyka wywołuje w nas emocje. Emocje powodują działanie. Działanie z kolei daje nam rezultaty. Mamy początek roku. To czas w którym wszyscy planujemy swoje cele. Warto podczas ich zapisywania puścić sobie jakiś motywujący kawałek. Zupełnie inne pomysły wpadają nam do głowy gdy słuchamy muzyki poważnej a jeszcze inne gdy oddajemy się muzyce rockowej. Do ustalania celów polecam Feel – Pokaż na co Cię stać. Ten numer ma coś w sobie.

    • Gosia

      Rzeczywiście utwór Black or White ma w sobie coś, co nakręca nas do działania. Chociaż znam osobę, której ten kawałek nie kojarzy się dobrze, w związku z czym wprowadza ją w zły nastrój.

      Ważne dlatego jest, aby dobrać utwory do siebie i poeksperymentować trochę z muzyką. Szukać inspiracji oraz tego, co w danym momencie jest nam najbardziej potrzebne.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.