Poznaj stres i zrelaksuj się! Świadomy oddech

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Przyszedł czas na poznanie technik relaksacyjnych, dzięki którym osiągniesz naturalny stan swojego umysłu – spokój. Tak, to właśnie spokój jest Twoim prawidłowym stanem umysłu, a nie ciągła gonitwa myśli i problemy dnia codziennego. Pamiętaj, że praca z ciałem wpływa na psychikę i odwrotnie. Wygospodaruj zatem czas tylko dla siebie i poświęć go na odpoczynek oraz głęboką regenerację ciała, umysłu i układu nerwowego.

 

TWOJE 20 MINUT

 

Naprawdę nie musisz mieć pół dnia wolnego. Może to być na początku około 20 minut dziennie. Tylko i aż 20 minut. Możesz wstać o 20 minut wcześniej, nie oglądać telewizji przez ten czas lub położyć się 20 minut później. Zajęcia relaksacyjne możesz praktykować nawet raz w tygodniu, jednak częstsza praktyka pomaga w szybszym opanowaniu technik, lepszym poznaniu siebie, a co za tym idzie zwiększonej odporności na stres.

 

„Stres nie powstaje w świecie. Rodzi się w naszej głowie i tą głową trzeba się nauczyć zarządzać”.

 

Przed relaksacją wyłącz telefon, uprzedź domowników, aby przez kolejne pół godziny Ci nie przeszkadzali, włącz nastrojową, relaksacyjną muzykę, usiądź bądź połóż się wygodnie (w zależności od ćwiczeń) i przykryj kocem. Zamknij oczy.

 

Skup się na oddechu..

Głęboki, świadomy oddech to wstęp do stosowania dalszych ćwiczeń relaksacyjnych. Na co dzień zapominamy jakim drogocennym skarbem dysponujemy.

Twój oddech jest wyrazem Twoich emocji. Kiedy jesteś szczęśliwy Twój oddech wydłuża się, jest pełny i głęboki. Często stosowane jest nawet powiedzenie „oddychać pełną piersią”. W jakich okolicznościach używasz tego zwrotu?

Z kolei, gdy jesteś smutny i przygnębiony Twój oddech staje się płytki i krótki. Ponadto, jeśli znajdujesz się w stresującej dla siebie sytuacji, zaczynasz automatycznie wstrzymywać na chwilę oddech, co zmniejsza dopływ tlenu do mózgu, przez co nie końca masz świadomość swoich myśli i ciała, tracisz jasność myślenia. Poprzez świadomy oddech możesz zmniejszyć poziom stresu, dzięki czemu zapanujesz nad sytuacją.

 

 

JAK ODDYCHAĆ?

 

Po pierwsze doświadcz swojego oddechu, połóż jedną dłoń na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Zobacz, która część ciała w większym stopniu porusza się kiedy oddychasz. Jeśli jest to klatka piersiowa dotleniasz tylko część organów jamy brzusznej.

Całkowicie naturalny jest oddech brzuszny, dzięki któremu mózg jest lepiej dotleniony. Dla tych, którzy nie wiedzą jak „oddychać brzuchem”, a także dla tych, którzy naturalnie w ten sposób oddychają (gratuluję!), przedstawiam poniżej kilka ćwiczeń oddechowych. Wykonuj te ćwiczenia codziennie, a już po kilku dniach zauważysz poprawę.

 

POZYCJA DZIECKA

  • Połóż się na brzuchu, a następnie podwiń pod siebie kolana, czoło oprzyj na dłoniach. Oddychaj spokojnie, czując w nozdrzach powietrze, które wdychasz i wydychasz. Poczuj jak Twój brzuch zaczyna się ruszać. Proste, prawda? Pooddychaj tak przez kilka minut i odczuwaj stopniowe odprężenie.

 

HARMONIA

  • To ćwiczenie na wyrównanie oddechu możesz wykonywać w każdej pozycji, leżącej, siedzącej lub na stojąco. Ważne, aby była dla Ciebie wygodna. Skup się na swoim oddechu i zacznij liczyć w myślach jak długo trwa Twój wdech, a jak długo wydech. Następnie wyrównaj te dwie fazy. Jeśli będziesz praktykował to ćwiczenie regularnie, Twój oddech naturalnie się z czasem wyrówna.

 

PEŁNY ODDECH

  • Oddech pełny to propozycja dla osób, które opanowały już oddech brzuszny. Połóż się na plecach i weź wdech do brzucha (jak przy oddychaniu brzusznym), następnie wypełnij powietrzem klatkę piersiową (brzuch wtedy lekko opada), a na końcu wdechu poczuj powietrze w gardle i nozdrzach. Wydech rozpoczyna się od wypuszczenia powietrza przez nozdrza, następnie rozluźnia się klatka piersiowa i podbrzusze. Pamiętaj, aby wdech płynnie przechodził w wydech i odwrotnie. Taki oddech warto ćwiczyć przez kilka minut dziennie (możesz zacząć nawet od jednej minuty), wydłużając ten czas  stopniowo o np. jedną minutę co drugi dzień.

 

Zalety pełnego, świadomego oddechu są niezwykle wartościowe. Jeśli nauczysz się czerpać z oddechu energię i spokój, Twój umysł i ciało odpłacą Ci się doskonałym zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Zatem śmiało, weź głęboki oddech!

W kolejnym wpisie z tego tematu przedstawię technikę relaksacyjną polegającą na napinaniu i rozluźnianiu mięśni.

Kolejny wpis z cyklu “Poznaj stres i zrelaksuj się!” przedstawiający technikę Jacobsona znajdziesz tutaj

Kup licencję

Podobne wpisy

44 komentarze to “Poznaj stres i zrelaksuj się! Świadomy oddech”

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.