Co chciałbyś robić w życiu, gdyby pieniądze nie miały znaczenia?

Drukuj Kategorie: Autor: Gosia

Dzisiaj, być może znany wśród Was, trzyminutowy film, do którego treści lubię powracać przy okazji sesji coachingowych nastawionych na życiowe pasje i cele. Alan Watts opowiada w nim o istocie robienia tego, co naprawdę kochasz robić.

O istocie zaangażowania się w rzeczy, które robimy. Zaangażowania, które wypływa z pasji. O tym, że robiąc coś tylko dla pieniędzy skazujesz swoje życie na porażkę. Bo chcąc mieć więcej pieniędzy będziesz robić jeszcze więcej tego, czego nie lubisz robić, a to przyznasz nie ma żadnego sensu!

Wspaniała inspiracja i świetne wytłumaczenie istoty całej sprawy. Nie będę się rozpisywać, ponieważ wszystko zawarte jest w tym króciutkim filmie. Nie zostawiaj tego bez refleksji. Zastanów się przez chwilę: „Co chciałbyś robić w swoim życiu, gdyby pieniądze nie miały znaczenia?”.

To może być najważniejsze pytanie w Twoim życiu! Następnie spójrz na swoje życie i na to, co robisz. Na ile jest to zgodne z Twoimi pragnieniami?

 

 

Po więcej inspirujących filmów zapraszam Cię do artykułu: 5 rzeczy, które Cię zainspirują.

Kup licencję

Podobne wpisy

6 komentarzy to “Co chciałbyś robić w życiu, gdyby pieniądze nie miały znaczenia?”

  1. Michau

    Gosia, a będzie więcej takich krótkich filmów które polecasz? Ten o marzeniach bardzo mi się podobał i ten też jest ciekawy. Na youtubie jest tego bardzo dużo, a nie mam tyle czasu żeby to wszystko oglądać;) Z tych co widziałem jest też ciekawy o kobietach i mężczyznach, ale nie pamiętam dokładnej nazwy. Lubię sobie rano tak puścić przed pracą żeby się zmotywować bardziej dlatego chętnie zobaczę co polecasz:)

  2. Dorota

    Cześć Gosiu, gratuluję nowej strony!

    Dzięki za zamieszczenie tego filmiku. Widziałam go już kilkukrotnie i pamiętam, że wywarł na mnie ogromne wrażenie (pozytywne).Teraz jednak (uwaga! bedzie polemicznie), z perspektywy, myślę sobie, że to nastawienie w duchu: podążaj za głosem serca, nie martw się o pieniądze, wszysto się ułoży, zostałeś stworzony do „lepszych” rzeczy może być niebezpieczne i prowadzić do poważnych rozczarowań (mówię trochę z własnego doświadczenia ;-) Pamiętajmy w końcu, że świat potrzebuje ludzi robiących „zwykłe” i „nudne” rzeczy – pracujących na poczcie, podających kawę, przerzucających papiery w biurach, siedzących na kasie itd. Jeśli ci wszyscy ludzie po obejrzeniu ww filmiku poczują się jak ostatni nieudacznicy, to czy ktoś na tym zyska? Myślę, że powinniśmy doceniać zwyklą, żmudną pracę. Ona ma ogromną wartość, to na niej w głównej mierze opiera się świat. A jakoś jest tak, że wszyscy chcielibyśmy robić coś super, pasjonującego, wyjątkowego i jeszcze dostawać za to dobre pieniądze (mimo wszystko!). Nie łudźmy się – większości ludzi to się nie uda – nie dlatego że nie są super, wyjątkowi itd, tylko dlatego, że realizacja własnej pasji też wymaga ogromnego, żmudnego wysiłku za kulisami, którego większość tzw. inspiracyjnych, motywujących filmików już nie pokazuje. Dla przykładu, ludzie, którzy marzą o tym by pisać książki najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego jak nudne, frustrujące i samotne życie prowadzi większość pisarzy, itd. Problem oczywiście jest szerszy i nie będę tu się rozpisywać nadmiernie, ale jako przeciwwagę proponuję nastepujący filmik ;-)

    http://vimeo.com/68855377
    Jest to inne spojrzenie na to, czym jest „szczęście”, spełnione życie i prawdziwa dojrzałość.
    Oczywiście Alan Watts mówi tu o głębszym problemie, jakim jest „system”, w którym funkcjonujemy – nastawiony na zarabianie pieniędzy, bo bez nich nie możemy czuć się pełnowartościowymi ludźmi ani być za takich uznawani przez innych. Ale tego systemu nie zmienimy jednostkowymi heroicznymi decyzjami o wypisaniu się z wycigu szczurów. Nie mówię, że te decyzje nie maja żadnego znaczenia – mają, ale bądźmy realistami – zmienić trzeba prawo, zmienić trzeba system gospodarczy! Polecam książkę „Duch równości” o tym tym jak bardzo nierówności społęczne w krajach rozwiniętych przyczyniają się do gorszej jakoci życia dla wszystkich – również ludzi zamożnych. Ta książka wyraźnie pokazuje, jak można przerwać to błędne koło, o którym mówi Alan Watts. No i jednak rozpisałam się ;-) Pozdrawiam!

    • Gosia Mostowska

      Dzięki Dorota za ten komentarz!

      I dziękuję za dołączony film, którego wcześniej nie znałam, jest świetny.
      Zgadzam się z Tobą w 100%, doceniać powinniśmy każdą pracą i szanować każdego człowieka, niezależnie na jakim stanowisku jest, i co robi czy też czego nie robi.

      Dla mnie Allan Watts próbuje w tym filmie również przekazać, żebyśmy robili to, co po prostu lubimy, ponieważ zasadniczo spędzamy na tym pół życia. Jeśli pracujesz w kawiarni i codziennie podajesz kawę i ciasteczka nie oznacza bynajmniej, że jesteś nieudacznikiem i powinieneś rzucić pracę, aby robić coś bardziej „wyjątkowego”. Bo czym jest ta „wyjątkowość”? Myślę, że sami nadajemy rzeczom czy czynom ową wyjątkowość. Możesz lubić swoją pracę, nawet jeśli jest to praca na poczcie, sprzątnie mieszkań czy ulic. Chodzi właśnie o zaangażowanie. Jeśli już coś robisz, to nie narzekaj, że jest Ci bardzo źle. A jeśli jest Ci bardzo źle, to zmień pracę na taką, która przyniesie Ci więcej satysfakcji. Jeśli coś już robisz to znajdź pozytywny aspekt i cel, abyś miał obrany kierunek i wiedział po co to robisz. Jeśli już coś robisz, to rób to z zaangażowaniem i pozytywnym nastawieniem. Wyjdzie to na dobre nie tylko Tobie, ale i ludziom, z którymi codziennie masz kontakt.

      Swoją drogą masz zupełną rację pisząc o tym, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak dana praca (o której myślą, że to zajęcie ich marzeń) może być wymagająca, nudna i frustrująca. Jak czasem sukces, który my widzimy poprzedzony jest wieloma wyrzeczeniami i ciężką, niekoniecznie przyjemną pracą.

      Od dzisiaj „Duch równości” to kolejna pozycja na mojej liście książek do przeczytania! :)

  3. Ludmiła

    Fajny wpis i filmik. Znalezienie pasji życia to powinna być podstawa. Jest tyle osób, które nie wiedza po co żyją, robią czego nie lubią, nie wiedzą co lubią i tak z dnia na dzień, życie ucieka. Jeśli kogoś interesują ćwiczenia w jaki sposób znaleźć pasję, zapraszam do mnie na mój blog Rozwój osobisty u Ludmiły.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.